OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE


       1. XXVII. NIEDZIELA ZWYKŁA – 4.10.2015

        Mocno brzmią słowa o jedności męża i żony. Zdanie „Co Bóg złączył, tego człowiek niech nie rozdziela” słyszeliśmy nieraz, zwłaszcza w kontekście sakramentu małżeństwa. W codziennym życiu niejednokrotnie doświadczamy trudu tej prawdy. W ciężkich chwilach i kryzysach możemy przyjść do Boga i z dziecięcą ufnością prosić go o umocnienie wzajemnej miłości. Pamiętajmy również w tym czasie w naszych modlitwach o rozpoczynającym się w Rzymie Synodzie Biskupów o Rodzinie.

        * Zachęcamy do czytania „Gościa Niedzielnego”. W bieżącym numerze m. in.:

        O nadziejach związanych z rozpoczynającym się Synodem poświęconym rodzinie i potrzebie modlitwy o światło Ducha Świętego dla ojców synodalnych.

        – dlaczego Biblia cztery razy częściej mówi o pieniądzach niż o modlitwie;

        – wprowadzenie do tajemnic radosnych różańca, który w październiku ofiarujemy za prześladowanych chrześcijan.

        * Jest jeszcze ostatni numer „Małego Gościa Niedzielnego”.

        * W miesiącu październiku zapraszamy codziennie dzieci, młodzież i dorosłych na Nabożeństwa Różańcowe; w niedziele o 15.30, w czwartki o 17.45, w soboty o 16.15, w pozostałe dni o 17.15 (w piątek 9.10 o 18.30 we wtorek 13.10 ok. 19.40). Tych, którzy nie mogą dotrzeć na nabożeństwo do kościoła, zachęcamy do odmawiania Różańca w domach. Kościół udziela odpustu zupełnego (pod zwykłymi warunkami) wiernym, którzy odmawiają różaniec w kościele, w publicznej kaplicy lub w rodzinie.

        * Zachęcamy wszystkich parafian do włączenia się do Żywego Różańca. Zainteresowanych prosimy o zgłaszanie się w kancelarii, bądź bezpośrednio u przełożonych Róż. Symboliczne, dobrowolne symboliczne ofiary składane corocznie jako składki członkowskie, są w całości przekazywane na cele misyjne.

        * Parafialną Radę Duszpasterską zapraszamy w poniedziałek 5.  października na spotkanie po Mszy świętą wieczornej.

        * W środę 7. października zapraszamy wszystkich chorych i starszych parafian na Mszę świętą w ich intencji o godz. 10.00 oraz na spotkanie w Domu Parafialnym. Krewnych i sąsiadów prosimy o pomoc w dotarciu do kościoła. Nie będzie w tym dniu Mszy św. o 8.00.

        * Uczniów szkół podstawowych oraz pierwszych i drugich klas gimnazjów zapraszamy w czwartek o 17.15 na Mszę świętą szkolną. Przed nią okazja do Spowiedzi Świętej od 16.45. W tym tygodniu do miesięcznej Spowiedzi zapraszamy szczególnie uczniów klas piątych.

        * W ramach przygotowania do Bierzmowania zapraszamy chłopców z klas drugich gimnazjum w czwartek do Spowiedzi św., na Mszę św. szkolną różaniec i spotkanie.

        * Uczniów klas trzecich szkoły podstawowej zapraszamy w każdy czwartek na Mszę świętą szkolną o 17.15.

        * Wszystkich przygotowujących się do Pierwszej Komunii świętej i Bierzmowania, polecamy modlitwie całej Parafii. Niech również nasze świadectwo wiary, zachęci młodych  do uznania wspólnoty Kościoła za swoją rodzinę.

        * Zapraszamy na koncert w piątek o 17.00. Grać będą: Wacław Golonka z Krakwa na organach i Stanisław Dziewior z Katowic na trąbce.

        * Dzieci i młodzież zapraszamy do wspólnoty ministranckiej oraz wspólnoty Dzieci Maryi (zgłoszenia u ks. Michała Choroszewskiego).

        * Młodzież zapraszamy szczególnie w piątek  na Nabożeństwo różańcowe o 18.30. Zachęcamy również młodych do zapisów na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie w lipcu przyszłego roku. Informacje na stronie internetowej i w gablocie.

        * Szkoła Nowej Ewangelizacji zaprasza na spotkanie modlitewno – formacyjne w piątek o godz. 19.00.

        * W sobotę 10. października w godzinach 10.00 – 14.30 będzie miała miejsce Diecezjalna Pielgrzymka Członków Żywego Różańca do Sanktuarium MB Pokornej w Rudach pod hasłem: „Nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca. Z Maryją na ratunek światu”. Zachęcamy do indywidualnego pielgrzymowania.

        * W niedzielę 11. października obchodzić będziemy XIV Dzień Papieski pod hasłem: „Jan Paweł II. – Patron rodziny”. Dzień ten pragniemy przeżyć w duchu dziękczynienia za pontyfikat Św. Jana Pawła II oraz jako okazję do dalszego  pogłębiania przyjęcia jego bogatego nauczania. Program obchodów w Diecezji Gliwickiej: w niedzielę 11. października o 12.30 zostanie odprawiona uroczysta Msza święta z okazji 37. rocznicy wyboru Jana Pawła II. na Stolicę Piotrową, na którą zaprasza się wiernych całej Diecezji. W niedzielę 18. października o godz. 17.00 w bazylice w Rudach odbędzie się koncert w wykonaniu Chóru Chłopięcego „Pueri Cantores Sancti Nicolai” z Bochni, pod dyrekcją ks. Stanisława Adamczyka wieńczący cykl koncertów z cyklu: „Muzyka w Starym Opactwie”, który stanowi część obchodów „Dnia Papieskiego” w naszej Diecezji.

        * Również w tym roku w ramach Dnia Papieskiego zostanie przeprowadzona zbiórka przed kościołem na rzecz fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, promującej uzdolnioną młodzież z ubogich rodzin.

        * W kancelarii i w zakrystii, będą do nabycia w cenie 3 zł. znicze rozprowadzane przez Caritas Diecezji Gliwickiej z racji zbliżającego się wspomnienia wiernych zmarłych. Dochód z ich sprzedaży będzie przeznaczony na dzieła charytatywne. Chciejmy połączyć naszą pamięć o zmarłych z troską o żywych potrzebujących naszej pomocy.

        * W zakrystii i kancelarii przyjmujemy zalecki-wypominki za zmarłych, w intencji których będziemy odprawiać Msze święte i za których modlić się będziemy na różańcu z okazji Wspomnienia Wiernych Zmarłych w pierwszych dniach listopada.

        * W kancelarii są do nabycia kalendarze na 2016 rok: „Kościoły i kaplice Metropolii Górnośląskiej” w cenie 6. zł.

        * W październiku zostanie przeprowadzony kurs dla fotografów i operatorów kamer, którzy pragną zdobyć certyfikat upoważniający ich do robienia dokumentacji podczas uroczystości religijnych. Kurs odbędzie się w dwa kolejne czwartki października: 15 i 22.10 2015 r. Zapisy będą przyjmowane do dnia 7.10.2015 r. pod adresem poczty elektronicznej: k_piechaczek@kuria.gliwice.pl

        * SuperW to super wolontariusz. Ktoś, kogo pomoc jest skuteczna i motywująca. SZLACHETNA PACZKA niesie potrzebującym mądrą pomoc. Tylko w zeszłym roku pomogła 19 580 rodzinom. AKADEMIA PRZYSZŁOŚCI prowadzi od porażki w szkole do sukcesu w życiu dzieci, w które nikt nie wierzy. To wszystko jest możliwe dzięki SuperW.

        * W tym roku odbędzie się jubileuszowa, XV edycja SZLACHETNEJ PACZKI. To najlepszy impuls do podjęcia wyzwania w Paczce lub w AKADEMII PRZYSZŁOŚCI. Wolontariat w obu projektach to sensowna i efektywna pomoc, która realnie zmienia życie konkretnych ludzi. Do 15 października wypełnij formularz na www.superw.pl i leć walczyć z biedą!

        Serdeczne Bóg zapłać za wspólną modlitwę na Eucharystii i złożoną ofiarę. Po Mszy Świętej, przed kościołem będzie zbiórka do puszek na dzieła dobroczynne „Caritas” Diecezji i Parafii. W przyszłą niedzielę kolekta będzie przeznaczona na budowę kościoła Miłosierdzia Bożego w Gliwicach, a po Mszy Świętej, będzie zbiórka na ”Dzieło Nowego Tysiąclecia” promujące uzdolnioną młodzież z ubogich rodzin. Życzymy błogosławionej Niedzieli, Bożej opieki w każdym dniu! Szczęść Boże!

        * Wszystkich parafian, w tym dzieci i młodzież zapraszamy do regularnego przyjmowania Sakramentu Pokuty i pojednania. W naszym kościele jest okazja do Spowiedzi świętej w piątek w godz.: 17.00 – 17.55,  sobotę w godz.: 16.00 – 16.55 i codziennie przed Mszą świętą.

        * Kancelaria Parafialna czynna: w poniedziałki: 8.35 – 10.00 oraz 15.00 – 16.00, środy: 8.35 – 10.00 oraz 15.00 – 17.00, czwartki: 8.35 – 9.30, piątki: 15.00 – 16.00.

        * Spisywanie protokołów przedślubnych, od 9. lutego 2016, we wtorki o godzinie 19.00.

        * Przyjmujemy intencje mszalne do końca roku 2016. Bardzo prosimy, by intencje z okazji jubileuszów i rocznic na zamawiać możliwie najwcześniej.

        * Przy zamawianiu Mszy świętych poza obowiązującym porządkiem celebracji (śluby, pogrzeby, dodatkowe Msze święte jubileuszowe) prosimy zamawiać również organistę. Nasi organiści: Marianna Owczarz tel. 515500091, Dawid Gołombowski tel. 691133386, Kinga Witczak tel. 505 405 988, Jarosław Jasiura tel. 606284230.

        * We wtorki zapraszamy na Nowennę do MBNP po porannej Mszy św.

        * Zapraszamy do wspólnej adoracji Najświętszego Sakramentu w poniedziałki  o 15.00 (Franciszkański Zakon Świeckich), we wtorki od 15.00 (członkowie Róż różańcowych), w środy od 14.30 (czciciele Bożego Miłosierdzia), w czwartki od 15.00 (Rycerze Niepokalanej).

        * Dzieci i młodzież od 3. klasy szkoły podstawowej zapraszamy do wspólnoty ministranckiej, wspólnoty Dzieci Maryi (zgłoszenia u ks. Michała Choroszewskiego).

        * Katolicka Poradnia Życia Rodzinnego czynna w pierwsze poniedziałki miesiąca o godzinie 17.00. Zapraszamy narzeczonych na trzy obowiązkowe spotkania w ramach przygotowania do przyjęcia Sakramentu małżeństwa. Zapraszamy także małżonków! W sierpniu Poradnia nieczynna. Kontakt telefoniczny z panią Kornelią Kansy-Jańczyk, instruktorką poradni: 0343512351; 0605206739.

        * W sprawie nauk przedślubnych dla narzeczonych prosimy o zasięganie informacji w Parafii Św. Stanisława Kostki. Spotkania odbywają się czterokrotnie w ciągu roku, w dwie kolejne soboty o godz. 15:00 i niedziele po Mszy św. o godz. 14:30 w domu katechetycznym przy Parafii Ojców Oblatów. Zapisy podczas pierwszego spotkania.

        * Przypominamy również o weekendowej formie przygotowania do sakramentu małżeństwa, w czterech miejscach naszej Diecezji. Wszelkie informacje: Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Gliwickiej, Telefon: 32 279 03 67 kom: 507 38 99 48, e-mail: drodzin@kuria.gliwice.pl, strona: www.dorodzin.opw.pl

        * W Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II w Gliwicach (obok kościoła katedralnego) również odbywa się przygotowanie bezpośrednie do sakramentu małżeństwa dla narzeczonych. Spotkania odbywają się cyklicznie w kolejne wtorki o 19.00 (poza wakacjami). Przygotowanie obejmuje cztery spotkania. Ponadto narzeczeni są zobowiązani do trzech spotkań indywidualnych w  przyparafialnej Poradni Życia Rodzinnego. 

        * Wszystkim, których bliscy zostali pogrzebani na naszym Cmentarzu Parafialnym, przypominamy o konieczności przedłużenia rezerwacji miejsca grobu po upływie 20 lat po pogrzebie. Można rezerwację przedłużyć na kolejne 20 lat, bądź na krótszy okres. Obecnie opłata za pojedynczy grób wynosi 22 zł. na rok. Od 1. stycznia 2016 wynosić będzie 23 zł. Prosimy, by przez cały rok dbać o groby i o porządek na cmentarzu.

        * Serdeczne Bóg zapłać za wszelkie ofiary składane na inwestycje parafialne, bieżące potrzeby i pomoc charytatywną. Jeśli ktoś chciałby skorzystać z odliczenia podatkowego, to przypominamy, że można dokonać przelewu na nasze konto parafialne z zaznaczeniem „darowizna na cele kultu religijnego”. Nasze konto: Bank BGŻ S. A. Nr: 74 2030 0045 1110 0000 0245 7820.