OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE


* Franciszkański Zakon Świeckich gromadzi się na Mszy świętej i spotkaniu w sobotę 28 maja o 7.00.

* Chrztu świętego udzielamy i błogosławimy roczne dzieci w niedzielę 29 maja w czasie Mszy świętej o godzinie 14.30. Nauka przedchrzcielna dla rodziców i chrzestnych w sobotę 28 maja o 16.00.

* W niedzielę 29 maja Pielgrzymka Mężczyzn i Młodzieńców do sanktuarium MB Piekarskiej. Zachęcamy do pielgrzymowania!

 

VII. NIEDZIELA WIELKANOCNA – 29.05.2022

Wstąpienie Chrystusa do chwały Ojca jest zwieńczeniem Jego ziemskiej drogi. Zmartwychwstały Pan po przejściu z tego świata do nieba nie przestaje być jednak obecny w życiu Kościoła. Wzbudźmy wiarę w to, że Jezus Chrystus jest z nami po wszystkie dni, aż do skończenia świata, a zwłaszcza wówczas, gdy gromadzimy się w Jego imię, by słuchać Jego słów i karmić się Jego ciałem.

* Zapraszamy gorąco wszystkich do uczestnictwa w liturgii w naszej świątyni!

* Polecamy dzisiejszy numer „Gościa Niedzielnego”, w którym warto przeczytać między innymi o tym, co dla nas wynika z wniebowstąpienia Pana Jezusa.

* Zachęcamy do nabycia nowego numeru „Małego Gościa Niedzielnego”.

* Polecamy nowy numer naszego Informatora Parafialnego.

* Zapraszamy na Nabożeństwa majowe w niedzielę o 15.30, w poniedziałek i wtorek po Mszy świętej wieczornej.

* Zachęcamy także do uczestnictwa w Nabożeństwach majowych prowadzonych przez grupy modlitewne w kościele Św. Anny w niedziele o 16.00 a w dni powszednie o 19.00.

* W poniedziałek o godzinie 7.00 zapraszamy na Mszę świętą z okazji drugiej rocznicy święceń kapłańskich księdza Michała Brzeziny.

* Przyjmujemy intencje mszalne do końca roku 2023. Prosimy, by szczególnie  intencje związane z jubileuszami i rocznicami zamawiać możliwie najwcześniej. Jest wiele wolnych intencji mszalnych w najbliższym czasie. Zachęcamy do ich zamawiania.

* Przy naszej Parafii istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnych, indywidualnych konsultacji z psychologiem. Zapraszamy na konsultacje, poradnictwo, profilaktykę w zakresie zdrowia psychicznego, wsparcie psychologiczne, rozwój osobisty…. Psycholog  dyżuruje w środy w godz.: 16.45 – 17.45 w Bibliotece, w Domu Parafialnym.

* Zapraszamy gorąco do śpiewania w Scholii Parafialnej; próby w środy o godzinie 19.00 w Bibliotece.

* W pierwsze czwartek, piątek i sobotę miesiąca zapraszamy na nabożeństwa o 7.30.

* W czwartek o 17.15 uroczyście świętujemy Rocznicę Pierwszej Komunii Świętej. Prosimy, by wszystkie dzieci rocznicowe były w stanie łaski uświęcającej, ubrane odświętnie (jeśli to możliwe w strojach komunijnych), przyniosły karteczki ze Spowiedzi św. miesięcznej oraz świece.

* Uczniów szkół podstawowych od pierwszych do siódmych klas zapraszamy do uczestnictwa we Mszy świętej szkolnej w czwartek o godz. 17.15. Przed Mszą świętą od 16.45 okazja do Spowiedzi świętej. Szczególnie zapraszamy do miesięcznej Spowiedzi świętej uczniów szkół podstawowych: 2 czerwca – klas piątych, 9 czerwca – klas szóstych,  23 czerwca – klas siódmych.

* Zapraszamy na czerwcowe nabożeństwa do Najświętszego Serca Pana Jezusa.

* Poproszono nas o przekazanie zaproszenia imprezę plenerową dedykowaną osobom starszym w piątek od 10.00 ma Stadionie Miejskim. Bliższe informacje na plakacie w gablocie.

* Młodzież młodszą i starszą (uczniów klas ósmych szkoły podstawowej, szkół średnich i całą młodzież) zapraszamy na Mszę świętą młodzieżową – z podziękowaniem za kończący się rok szkolny i katechetyczny, z prośbą o błogosławieństwo w czasie wakacji – w piątek 3 czerwca o 19.00. Msza święta młodzieżowa jest dla ambitnej młodzieży klas ósmych częścią przygotowania do Bierzmowania. Konieczna jest obecność uczniów klas ósmych. W ramach przygotowania do przyjęcia Bierzmowania, wszyscy uczniowie zobowiązani do nabożnego udziału w coniedzielnej i świątecznej Mszy świętej, do comiesięcznego przyjęcia Sakramentu pokuty i pojednania, wzorowego uczestniczenia w katechezie szkolnej.

* Poproszono nas o przekazanie informacji: Dyrekcja, Pracownicy i Uczniowie Zespołu Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza w Lublińcu serdecznie zapraszają absolwentów, byłych pracowników, przyjaciół i sympatyków na uroczyste obchody Jubileuszu Stulecia Szkoły, które odbędą się 4 czerwca 2022 r. Program obchodów:

11:00 – msza św. w kościele pw. św. Stanisława Kostki w Lublińcu

12:30 – powitanie gości przy wejściu głównym do Szkoły

13:00 – część oficjalna i artystyczna transmitowana przez Internet (możliwość obejrzenia w salach lekcyjnych Szkoły)

14:45 – odsłonięcie tablicy pamięci Dyrektora Ludwika Markowiaka

15:00 – 17:00 – zwiedzanie Szkoły, spotkania koleżeńskie,

15:30 – koncert zespołu muzycznego w auli Szkoły

Od 17:00 – zjazd absolwentów w Parku Miejskim w Lublińcu (przy muszli koncertowej).

* W sobotę 4 czerwca o godz. 10.00 w katedrze gliwickiej święcenia kapłańskie, które przyjmie m. in. diakon Przemysław Pawlak.

* W niedzielę 5 czerwca ksiądz Przemysław Pawlak odprawi Mszę świętą prymicyjną w kościele p. w. Świętej Marii Magdaleny o godzinie 11.00. W naszej Parafii ks. Przemysław Pawlak wygłosi kazania i udzieli błogosławieństwa prymicyjnego w niedzielę 3 lipca oraz we wtorek 26 lipca w odpust Św. Anny.

* Składamy Księdzu Przemysławowi serdeczne „Bóg zapłać” za posługę w czasie diakońskiej praktyki duszpasterskiej i życzymy obfitości łask Bożych na całe życie kapłańskie.

* W poniedziałek 6 czerwca, w drugi dzień Zielonych Świąt, przeżywamy święto NMP Matki Kościoła. Zapraszamy na Msze święte o 7.00, 10.00, 16.30 i 18.00.

* W poniedziałek 13 czerwca chcemy uczcić NMP przekazującą orędzie nawrócenia w Fatimie. Zapraszamy o godz. 18.00 na Mszę świętą fatimską (można składać intencje w kancelarii) a po niej na modlitwę różańcową i procesję z figurą Matki Bożej Fatimskiej do kościoła Św. Anny.

* W czwartek 16 czerwca obchodzimy uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. O godz. 8.00 odprawimy uroczystą Mszę świętą w intencji parafian, po której wyruszy tradycyjna, jak w latach przedpandemicznych, wspólna z sąsiednimi parafiami, procesja Eucharystyczna do czterech ołtarzy, na które serdecznie zapraszamy.

Prosimy, by wszystkie dzieci pierwszokomunijne i rocznicowe uczestniczyły we Mszy św. o godz. 8.00 i procesji w strojach liturgicznych. Dziewczynki (również młodsze) prosimy o sypanie kwiatów w czasie procesji. Zapraszamy poczty sztandarowe, Marianki, chóry i scholę. Prosimy wszystkich Parafian, nie tylko mieszkających wzdłuż trasy procesji, o przyozdobienie domów flagami, obrazami i emblematami religijnymi.

Msze święte w tym dniu o 7.00, 8.00, 11.00, 14.30 i 18.00. Również w środę 15 czerwca o 17.00 Msza święta z liturgią uroczystości.

Prosimy, by przynieść kwiaty do przystrojenia ołtarza, ułożenia dywanu kwiatowego na rynku i do sypania w czasie procesji.

* Zachęcamy do przyjęcia Sakramentu Pokuty przed uroczystością Bożego Ciała. Okazja do Spowiedzi świętej od poniedziałku do środy przed Mszą świętą poranną od 6.30, przed Mszą świętą wieczorną w poniedziałek i wtorek od 17.00, w środę od 16.00.

* W oktawie Bożego Ciała zapraszamy na procesje Eucharystyczne wokół kościoła.

* Odwiedziny chorych w sobotę 18 czerwca. Chorych i starszych parafian, którzy nie mogą dotrzeć do kościoła prosimy zgłosić w zakrystii bądź kancelarii. Następne odwiedziny chorych w sobotę 3 września.

* W przyszłym roku uroczystość Pierwszej Komunii Świętej będzie miała miejsce, jak co roku, w drugą niedzielę maja, a więc: 14 maja 2023. Rodziców dzieci, które kończą drugą klasę, prosimy o zgłoszenie dzieci do przygotowania na formularzach, które można pobrać w kancelarii lub zakrystii. Bardzo prosimy, by uczynić to do końca roku szkolnego.

* Studium Muzyki Kościelnej i Diecezjalna Szkoła Muzyczna II. stopnia  w Gliwicach, przygotowujące muzyków kościelnych do pełnienia posługi w Kościele, ogłaszają nabór uczniów na rok szkolny 2022/2023. Wszelkie szczegółowe informacje na temat rekrutacji uczniów oraz potrzebnych dokumentów można uzyskać na stronie internetowej www.dsm.kuria.gliwice.pl

* Wspólnoty Odnowy Diecezji Gliwickiej serdecznie zapraszają na letnie rekolekcje „Jezus Żyje!” W ramach trzech tygodniowych turnusów będzie trzynaście grup tematycznych m.in.: Seminarium Wiary, Ku dojrzałości chrześcijańskiej, Życie świadome celu, Modlitwa i Słowo Boże, Medytacja i rozeznanie wg. Św. Ignacego, Biblia Księgą Bliskości, Czynienie uczniów, History Makers, Wzrastaj w Chrystusie, zostań Świadkiem!, Poziom dla małżeństw, Poziomy dla młodzieży i dzieci.

W tym roku wśród licznych gości (nauczających) będą m.in. abp Adrian Galbas, bp Artur Ważny, dr hab. Aleksander Bańka, ks. dr Wojciech Maciążek.

Rekolekcje odbywają się na Górze Św. Anny. Terminy rekolekcji: 2 – 9;  9 – 16;  23 – 30 lipca. Szczegółowe informacje na plakatach i stronie internetowej: rekolekcje-jezuszyje.pl

Serdeczne Bóg zapłać za wspólną modlitwę na Eucharystii i złożoną ofiarę. W przyszłą niedzielę kolekta będzie przeznaczona na potrzeby Diecezji i Seminarium Duchownego. Po Mszy świętej w przyszłą niedzielę będzie zbiórka do puszek na rzecz Centrum Opatrzności Bożej ze Świątynią Opatrzności Bożej. Błogosławionej Niedzieli! Bożej opieki w każdym Dniu! Szczęść Boże!

* Wszystkich parafian, w tym dzieci i młodzież, (także w czasie wakacji), zapraszamy do regularnego przyjmowania Sakramentu Pokuty i pojednania. W naszym kościele jest okazja do Spowiedzi świętej w piątek w godz.: 17.00 – 17.55, sobotę w godz.: 16.00 – 16.55 i codziennie przed Mszą świętą.

* Zapraszamy do wspólnej adoracji Najświętszego Sakramentu w poniedziałki  o 15.00 (Franciszkański Zakon Świeckich), we wtorki od 15.00 (członkowie Róż różańcowych), w środy od 14.30 (czciciele Bożego Miłosierdzia), w czwartki od 15.00 (Rycerze Niepokalanej), w piątki o 15.00 (Rodzina Radia Maryja).

* Zachęcamy do czytania prasy katolickiej.

* Polecamy książkę Krzysztofa Kanclerza pt.: Historia Parafii Św. Mikołaja w Lublińcu w latach 1922 – 1939. Do nabycia w kancelarii i w zakrystii w cenie 25 złotych.

* W niedziele zapraszamy na nabożeństwa o 15.30.

* We wtorki zapraszamy na Nowennę do MBNP.

* Kancelaria Parafialna czynna: w poniedziałki: 8.30 – 9.30 oraz 15.00  – 16.00, środy: 8.30 – 9.30 oraz 16.00 – 17.00, czwartki: 8.30 – 9.30, piątki: 15.00 – 16.00. W środy 15 i 29 czerwca kancelaria czynna: 8.30 – 9.30 oraz 15.00 16.00. W czwartek 23 czerwca kancelaria nieczynna!

* Spisywanie protokołów przedślubnych we wtorki o godzinie 19.00 po wcześniejszym, np. telefonicznym zgłoszeniu.

* Przyjmujemy intencje mszalne do końca roku 2023. Prosimy, by szczególnie  intencje związane z jubileuszami i rocznicami zamawiać możliwie najwcześniej. Jest wiele wolnych intencji mszalnych w najbliższym czasie. Zachęcamy do ich zamawiania.

* Przy zamawianiu Mszy świętych poza obowiązującym porządkiem celebracji (śluby, pogrzeby, dodatkowe Msze święte jubileuszowe) prosimy zamawiać również organistę. Nasi organiści: Marianna Owczarz tel. 515 500 091, Dawid Gołombowski tel. 691 133 386, Jarosław Jasiura tel. 606 284 230.

* Zapraszamy do Biblioteki Parafialnej w poniedziałki: 17.00 – 17.50 i we wtorki: 8.00 – 9.00.

* W poniedziałki w czasie urzędowania Biblioteki czynny jest charytatywny punkt informacyjny prowadzony przez Caritas Parafii. Można tam, poprzez pozostawienie informacji na kartce, zgłaszać swoje i innych potrzeby pomocy a także wszelką gotowość przyjścia z pomocą, np. przekazania używanych a dobrych sprzętów gospodarstwa domowego, mebli…

* Przy naszej Parafii istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnych, indywidualnych konsultacji z psychologiem. Zapraszamy na konsultacje, poradnictwo, profilaktykę w zakresie zdrowia psychicznego, wsparcie psychologiczne, rozwój osobisty…. Psycholog  dyżuruje w środy w godz.: 16.45 – 17.45 w Bibliotece, w Domu Parafialnym.

* W sprawie nauk przedślubnych dla narzeczonych prosimy o zasięganie informacji w Parafii Św. Stanisława Kostki. Termin rozpoczęcia kolejnych cyklów nauk: 24 czerwca, 30 września. W naukach obowiązkowo uczestniczą pełne pary. Plan Kursu Przedmałżeńskiego: Piątek: 18.30 Msza św. w kościele, 19.15 pierwsza konferencja, 20.00 druga konferencja (dom katechetyczny), zakończenie dnia ok 21.00. Sobota: 10.00 trzecia konferencja, przerwa na kawę i herbatę, 11.00 czwarta konferencja (dom katechetyczny), 12.30 – 14.00 przerwa (np. na obiad), 14.00 – 16.00 warsztaty z psychologiem, przerwa, 16.15 piąta konferencja (dom katechetyczny), zakończenie dnia ok. 17.00. Niedziela: 14.30 Msza św., po Mszy św. świadectwo pary małżeńskiej, szósta konferencja (w kościele), zakończenie dnia i kursu ok godz. 16.00. 

* Przypominamy również o weekendowej formie przygotowania do Sakramentu małżeństwa. W naszej diecezji w czterech miejscach odbywa się takie przygotowanie. Wszelkie informacje: Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Gliwickiej, Telefon: 322790367 kom: 507389948, e-mail: drodzin@kuria.gliwice.pl, strona: www.dorodzin.pl

* W Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II w Gliwicach (obok kościoła katedralnego) również odbywa się przygotowanie bezpośrednie do Sakramentu małżeństwa dla narzeczonych. Spotkania odbywają się cyklicznie w kolejne wtorki o 19.00 (oprócz wakacji). Przygotowanie obejmuje cztery spotkania. Ponadto narzeczeni są zobowiązani do trzech spotkań indywidualnych w przyparafialnej Poradni Życia Rodzinnego.

* Katolicka Poradnia Życia Rodzinnego czynna w pierwsze poniedziałki miesiąca o godzinie 17.00. Zapraszamy narzeczonych na trzy obowiązkowe spotkania w ramach przygotowania do przyjęcia Sakramentu małżeństwa. Zapraszamy także małżonków! Kontakt telefoniczny z panią Heleną Grembecką, instruktorką poradni: 511 100 505.

* Chłopców i młodzieńców (od trzeciej klasy Szkoły Podstawowej oraz szkoły średniej) zapraszamy do wspólnoty Liturgicznej Służby Ołtarza (zgłoszenia u ks. Marcina Soboty).

* Dziewczęta od trzeciej klasy szkoły podstawowej zapraszamy do wspólnoty Dzieci Maryi. Wspólnota Dzieci Maryi zaprasza dziewczyny na spotkania w soboty o godzinie 10:00. To okazja do pogłębienia więzi z Bogiem i pobożności maryjnej, a przy tym możliwość poznania nowych osób, wspólnej zabawy i owocnego spędzania czasu. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.facebook.com/dzieci.maryi.lc oraz u siostry Zofii.

* Młodzież, która pragnie pogłębić swoją wiarę i zaangażować się bardziej w życie Parafii, zapraszamy na spotkania do Domu Parafialnego w piątki o 19.00. Zainteresowanych prosimy o kontakt z ks. Michałem Brzeziną.

* Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do zaangażowania się w grupę teatralną. Mile widziane osoby chcące grać na scenie, grające na instrumentach, bądź chcące zajmować się scenografią i nagłośnieniem. Zainteresowanych prosimy o kontakt z ks. Michałem Brzeziną.

* Małżeństwa zapraszamy do Wspólnoty Małżeństw, które pragną wspólnie pogłębić swoją relację z Bogiem. Spotkania odbywają się w drugie i czwarte środy miesiąca  o godzinie 18.00. Zainteresowanych prosimy o kontakt z ks. Krzysztofem Domorackim. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/WMMLubliniec

* Wszystkich parafian zapraszamy do śpiewania w Chórze Świętej Cecylii; próby w środy po Mszy świętej wieczornej oraz w Chórze Stowarzyszenia Przyjaciół Lublinieckiej Fary; próby w czwartki o godzinie 19.00.

* Zapraszamy do Chóru Męskiego Śpiewu Gregoriańskiego przy naszej Parafii. Informacje i zapisy u dyrygenta; Marka Kunickiego (tel. 693 346 193). Próby w piątki o 19.30.

* Zapraszamy do śpiewania w Scholii Parafialnej; próby w środy o godzinie 19.00.

* Wszystkim, których bliscy zostali pogrzebani na naszym Cmentarzu Parafialnym, przypominamy o konieczności przedłużenia rezerwacji miejsca grobu po upływie 20 lat po pogrzebie. Należy rezerwację przedłużyć na kolejne 20 lat. Obecnie opłata za pojedynczy grób, zgodnie z decyzją Gliwickiej Kurii Diecezjalnej, wynosi 700 złotych za 20 lat (35 zł na rok). Prosimy, by przez cały rok dbać o groby i o porządek na cmentarzu.

* Serdeczne Bóg zapłać za wszelkie ofiary składane na inwestycje parafialne, bieżące potrzeby i pomoc charytatywną. Jeśli ktoś chciałby skorzystać z odliczenia podatkowego, to przypominamy, że można dokonać przelewu na nasze konto parafialne z zaznaczeniem „darowizna na cele kultu religijnego”. Nasze konto: Bank BNP PARIBAS  Nr: 74 2030 0045 1110 0000 0245 7820.