OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE


XXVIII. NIEDZIELA ZWYKŁA – 15.10.2017

W Ewangelii słyszymy przypowieść o uczcie. Król wzywa zaproszonych: „Przyjdźcie na ucztę!”. Oni jednak to zlekceważyli. Również nam Bóg daje zapowiedź uczty: Niczego nam nie braknie, a On zaspokoi nasze potrzeby. Mimo to i my wynajdujemy różne wymówki – bo praca, bo internet, bo telewizja, bo brak czasu. Bóg kieruje swoje zaproszenie do nas każdego dnia. Obyśmy odpowiadali Bogu na Jego miłość naszym zwróceniem serca ku Niemu, modlitwą i czynieniem dobra.

* Zachęcamy do czytania „Gościa Niedzielnego”. W nim m. in.:

– „W dni święte zamknięte” – o handlowcach, którzy zamykają swoje sklepy w niedziele i święta. W dni powszednie warto u nich robić zakupy.

– „podpiszę ustawę zakazującą aborcji eugenicznej” – zadeklarował w rozmowie z „Gościem” Prezydent RP Andrzej Duda;

– Tomasz Rożek tłumaczy, za co przyznano tegoroczną nagrodę Nobla z fizyki i chemii.

* W kancelarii i w zakrystii, są do nabycia w cenie 3 zł. znicze rozprowadzane przez Caritas Diecezji Gliwickiej z racji zbliżającego się wspomnienia wiernych zmarłych. Dochód z ich sprzedaży będzie przeznaczony na dzieła charytatywne. Chciejmy połączyć naszą pamięć o zmarłych z troską o żywych potrzebujących naszej pomocy.

* W zakrystii i kancelarii przyjmujemy zalecki-wypominki za zmarłych, w intencji których będziemy odprawiać Msze święte i za których modlić się będziemy na różańcu z okazji Wspomnienia Wiernych Zmarłych w pierwszych dniach listopada.

* W dalszym ciągu zachęcamy do poparcia akcji obywatelskiej dotyczącej projektu ustawy „zatrzymaj aborcję” poprzez złożenie podpisu. Można to uczynić na formularzu dostępnym w zakrystii; konieczne jest podanie numeru PESEL.

* W miesiącu październiku zapraszamy codziennie dzieci, młodzież i dorosłych na Nabożeństwa Różańcowe; w niedziele o 15.30, w czwartki o 17.45, w soboty o 16.15, w pozostałe dni o 17.15. Tych, którzy nie mogą dotrzeć na nabożeństwo do kościoła, zachęcamy do odmawiania Różańca w domach. Kościół udziela odpustu zupełnego wiernym, którzy odmawiają różaniec w kościele, w kaplicy lub w rodzinie, społeczności zakonnej lub stowarzyszeniu pobożnym; odmawiają pięć dziesiątek różańca w sposób ciągły z rozważaniem tajemnic różańcowych.

* Zachęcamy wszystkich parafian do włączenia się do Żywego Różańca. Zainteresowanych prosimy o zgłaszanie się w kancelarii, bądź bezpośrednio u przełożonych Róż. Symboliczne, dobrowolne ofiary składane corocznie jako składki członkowskie, są w całości przekazywane na cele misyjne.

* Uczniów szkół podstawowych oraz drugich klas gimnazjalnych zapraszamy w czwartek o 17.15 na Mszę świętą szkolną. Przed nią do miesięcznej Spowiedzi zapraszamy szczególnie uczniów klas szóstych.

* Uczniów klas trzecich szkoły podstawowej w ramach przygotowania do Pierwszej Komunii Świętej w przyszłym roku zapraszamy na czwartkową Mszę świętą o 17.15 i spotkanie po niej.

*              Dziewczęta z klas siódmych, w ramach przygotowania do Bierzmowania zapraszamy w czwartek do Spowiedzi świętej, na Mszę św. szkolną o 17.15, Różaniec i spotkanie.

* Uczniów trzecich klas gimnazjalnych, szkół ponadgimnazjalnych i całą młodzież zapraszamy w piątek o 19.00 na Mszę świętą młodzieżową.

* Szkoła Nowej Ewangelizacji zaprasza na modlitwę uwielbienia w trzeci piątek miesiąca, w pozostałe piątki na spotkania modlitewno – formacyjne o 19.00.

* W przyszłą niedzielę, w dzień liturgicznego wspomnienia Św. Jana Pawła II., zapraszamy o godz. 14.30 na Mszę świętą dziękczynno-błagalna, w intencji rodzin naszej Parafii oraz w naszych dziękczynno-błagalnych intencjach. Intencje te można składać w kancelarii.

* W przyszłą niedzielę kazania wygłosi i po Mszy świętej kalendarze misyjne rozprowadzać będzie o. Lucjan Osiecki OMI

* Od października zapraszamy młodzież do włączenia się we wspólnotę Ruchu Światło-Życie, czyli tzw. Oazę. Zapraszamy zarówno tych, którzy nigdy nie mieli styczności z Oazą, jak i tych, którzy już kiedyś do niej należeli. Spotkania będą miały miejsce w wybrane piątki miesiąca. Szczegóły w Informatorze.

Ruch Światło-Życie, czyli tzw. Oaza to wspólnota, która wychowuje dojrzałych chrześcijan i służy odnowie Kościoła. Znakiem Ruchu Światło-Życie jest symbol i słowa ΦΩΣ ΖΩΗ (czyt. fos-zoe) – greckie słowa „światło” i „życie”.

Jeśli chcesz skutecznie wprowadzać światło nauki Chrystusa w swoje życie w gronie ludzi młodych, to dołącz do Oazy!

Zapraszamy dzieci i młodzież (od 7. klasy szkoły podstawowej i starsze) na spotkania w wybrane piątki miesiąca o godz. 19:00. Najbliższe spotkania: 6 października (Msza młodzieżowa), 13 października (Msza święte i różaniec fatimski o 18.00), 27 października, 3 listopada (Msza młodzieżowa), 10 listopada, 24 listopada, 1 grudnia (Msza młodzieżowa).

* Wspólnie z Parafią Św. Marii Magdaleny w Kuźni Raciborskiej organizujemy  pielgrzymkę do Ziemi Świętej „Śladami Jezusa Chrystusa” w dniach 11-18 kwietnia 2018. Nawiedzimy najważniejsze miejsca związane z życiem Pana Jezusa. Szcze­gółowy plan można zabrać z zakrystii bądź kancelarii, jest na naszej stronie internetowej oraz na plakacie w gablocie. Koszt 3450 zł. (+100 USD płatne w Izraelu) obejmu­je przelot, pobyt i wyżywienie w 4**** hotelu, wszelkie zaplanowane atrakcje. Zapisy wraz z zaliczką 1000 zł w kancelarii, możliwie najszybciej. Wpłata całości kwoty na dwa miesiące przed pielgrzymką.

Serdeczne Bóg zapłać za wspólną modlitwę na Eucharystii i złożoną ofiarę. Po Mszy świętej, zbiórka przed kościołem na ”Dzieło Nowego Tysiąclecia”; na stypendia dla uzdolnionej młodzieży z ubogich rodzin. W przyszłą niedzielę kolekta będzie przeznaczona na Misje. Życzymy błogosławionej Niedzieli i Bożej opieki na każdy dzień. Szczęść Boże!

* Wszystkich parafian, w tym dzieci i młodzież, zapraszamy do regularnego przyjmowania Sakramentu Pokuty i pojednania. W naszym kościele jest okazja do Spowiedzi świętej w piątek w godz.: 17.00 – 17.55,  sobotę w godz.: 16.00 – 16.55 i codziennie przed Mszą świętą.

* Kancelaria Parafialna czynna: w poniedziałki: 8.30 – 10.00 oraz 15.00  – 16.00, środy: 8.30 – 10.00 oraz 15.00 – 17.00, czwartki: 8.30 – 9.30, piątki: 15.00 – 16.00. Spisywanie protokołów przedślubnych we wtorki o godzinie 19.00. (od 13 lutego 2018). (W poniedziałek 16 października kancelaria będzie czynna tylko po południu; 15.00 – 16.00).

* Przyjmujemy intencje mszalne do końca roku 2018. Bardzo prosimy, by intencje z okazji jubileuszów i rocznic na zamawiać możliwie najwcześniej.

* Przy zamawianiu Mszy świętych poza obowiązującym porządkiem celebracji (śluby, pogrzeby, dodatkowe Msze święte jubileuszowe) prosimy zamawiać również organistę. Nasi organiści: Marianna Owczarz tel. 515500091, Dawid Gołombowski tel. 691133386, Kinga Witczak tel. 505 405 988, Jarosław Jasiura tel. 606284230.

* Zachęcamy do czytania prasy katolickiej.

* W niedziele zapraszamy na nabożeństwa o 15.30.

* We wtorki zapraszamy na Nowennę do MBNP.

* Zapraszamy do Biblioteki Parafialnej we wrześniu w poniedziałki: 17.00 – 17.50 i we wtorki: 8.00 – 9.00; w październiku w poniedziałki: 16.00 – 17.00 i we wtorki: 8.00 – 9.00

* W poniedziałki w czasie urzędowania Biblioteki czynny jest charytatywny punkt informacyjny prowadzony przez Caritas Parafii. Można tam, poprzez pozostawienie informacji na kartce, zgłaszać swoje i innych potrzeby pomocy a także wszelką gotowość przyjścia z pomocą, np.  przekazania używanych a dobrych sprzętów gospodarstwa domowego, mebli…

* Dzieci i młodzież od 3. klasy szkoły podstawowej zapraszamy do wspólnoty ministranckiej (zgłoszenia u ks. Michała Choroszewskiego) oraz wspólnoty Dzieci Maryi (zgłoszenia u ks. Krzysztofa Rucińskiego).

* W sprawie nauk przedślubnych dla narzeczonych prosimy o zasięganie informacji w Parafii Św. Stanisława Kostki. Spotkania odbywają się czterokrotnie w ciągu roku, w dwie kolejne soboty o godz. 15:00 i niedziele po Mszy św. o godz. 14:30 w domu katechetycznym przy Parafii Ojców Oblatów. Zapisy podczas pierwszego spotkania. Terminy rozpoczęcia kolejnych cyklów nauk: 27 stycznia 2018, 7 kwietnia 2018, 23 czerwca 2018.

* Przypominamy również o weekendowej formie przygotowania do Sakramentu małżeństwa. W naszej diecezji w czterech miejscach odbywa się takie przygotowanie. Wszelkie informacje: Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Gliwickiej, Telefon: 32 2790367 kom: 507389948, e-mail: drodzin@kuria.gliwice.pl, strona: www.dorodzin.opw.pl

* W Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II w Gliwicach (obok kościoła katedralnego) również odbywa się przygotowanie bezpośrednie do sakramentu małżeństwa dla narzeczonych. Spotkania odbywają się cyklicznie w kolejne wtorki o 19.00 (oprócz wakacji). Przygotowanie obejmuje cztery spotkania. Ponadto narzeczeni są zobowiązani do trzech spotkań indywidualnych w przyparafialnej Poradni Życia Rodzinnego. 

* Katolicka Poradnia Życia Rodzinnego czynna w pierwsze poniedziałki miesiąca o godzinie 17.00. Zapraszamy narzeczonych na trzy obowiązkowe spotkania w ramach przygotowania do przyjęcia Sakramentu małżeństwa. Zapraszamy także małżonków! Kontakt telefoniczny z panią Kornelią Kansy-Jańczyk, instruktorką poradni: 0-605206739.

* Małżeństwa młode stażem, wiekiem lub duchem zapraszamy do Wspólnoty Młodych Małżeństw – jest to odpowiedź na duchowe potrzeby par małżeńskich, które pragną wspólnie pogłębić swoją relację z Bogiem w małżeństwie. Spotkania odbywają się raz w miesiącu; w ostatnie środy miesiąca po wieczornej Mszy Świętej. Zainteresowanych prosimy o kontakt z ks. Krzysztofem Rucińskim. Najbliższe spotkania: 27 września, 25 października, 29 listopada.

* Wszystkich parafian zapraszamy do śpiewania w Chórze Świętej Cecylii; próby w środy po Mszy świętej wieczornej oraz w Chórze Stowarzyszenia Przyjaciół Lublinieckiej Fary; próby w czwartki o godzinie 19.00.

* Zapraszamy do wspólnej adoracji Najświętszego Sakramentu w poniedziałki  o 15.00 (Franciszkański Zakon Świeckich), we wtorki o 15.00 (członkowie Róż różańcowych), w środy o 14.30 (czciciele Bożego Miłosierdzia), w czwartki o 15.00 (Rycerze Niepokalanej), w piątki o 15.00 (Rodzina Radia Maryja).

* Przypominamy, że we wtorki, piątki i soboty, oprócz Mszy świętej porannej o godzinie 7.00, jest również najczęściej sprawowana Msza święta o godzinie 8.00! Serdecznie zapraszamy! Nie ma natomiast Mszy świętej o godzinie 8.00 w czasie wakacji i zimowych ferii szkolnych.

* Wszystkim, których bliscy zostali pogrzebani na naszym Cmentarzu Parafialnym, przypominamy o konieczności przedłużenia rezerwacji miejsca grobu po upływie 20 lat po pogrzebie. Można rezerwację przedłużyć na kolejne 20 lat, bądź na krótszy okres. Obecnie opłata za pojedynczy grób wynosi 30 zł. na rok. Od 1 stycznia 2018 wynosić będzie 35 zł. Prosimy, by przez cały rok dbać o groby i o porządek na cmentarzu.

* Serdeczne Bóg zapłać za wszelkie ofiary składane na inwestycje parafialne, bieżące potrzeby i pomoc charytatywną. Jeśli ktoś chciałby skorzystać z odliczenia podatkowego, to przypominamy, że można dokonać przelewu na nasze konto parafialne z zaznaczeniem „darowizna na cele kultu religijnego”. Nasze konto: Bank BGŻ BNP PARIBAS. Nr: 74 2030 0045 1110 0000 0245 7820.

P I E L G R Z Y M K A D O Z I E M I Ś W I Ę T E J 11-18 kwietnia 2018 (8 DNI)
1 dzień: Przejazd na lotnisko w Katowicach. Odprawa, wylot do Tel Avivu, przylot i transfer do Betlejem. Kolacja i nocleg.
2 dzień: Śniadanie. Przejazd do Ain Karem, gdzie znajdują się dwa sanktuaria: kościół nawiedzenia św. Elżbiety i kościół narodzin Jana Chrzciciela. Przejazd do Bazyliki Narodzenia Pańskiego. Przejście do sanktuarium Matki Boskiej Karmiącej – Grota Mleczna. Przejazd na Pole Pasterzy. Zakupy dewocjonaliów w jednym ze sklepów chrześcijańskich. Obiadokolacja i nocleg.
3 dzień: Śniadanie. Przejazd na Górę Oliwną: sanktuarium Pater Noster (Ojcze nasz), przejście drogą niedzieli palmowej do kościoła Dominus Flevit z wido¬kiem na Starą Jerozolimę. Przejście do Bazyliki Narodów z ogrodami Getsemani i starymi drzewami oliwnymi z czasów Pana Jezusa. Wizyta w kościele grobu NMP, którym opiekują się chrześcijanie z Grecji i Armenii. Przejazd na Górę Syjon do Bazyliki Zaśnięcia NMP, spacer do Wieczernika i grobu Króla Dawida. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.
4 dzień: Śniadanie. Wyjazd w kierunku morza Śródziemnego do Cezarei Nadmorskiej gdzie zobaczymy ruiny starożytnych akweduktów i miasta. Przejazd do Hajfy, nawiedzenie kościoła Stella Maris na Górze Karmel, gdzie znajduje się klasztor Karmelitów opiekujących się grotą proroka Eliasza. Zwiedzanie miasta Hajfa (city tour). Przejazd do Nazaretu, nawiedzenie Bazyliki Zwiastowania z domem rodzinnym NMP i św. Józefa. Przejazd do Kany Galilejskiej – sanktuarium pierwszego cudu Pana Jezusa. Możliwość odnowienia przyrzeczeń małżeńskich. Przejazd do hotelu, obiadokolacja i nocleg.
5 dzień: Śniadanie. Wyjazd do Magdalii – miejsca związanego ze św. Marią Magdaleną. Wizyta w sanktuarium na Górze Ośmiu Błogosławieństw, przejazd do miejsca rozmnożenia chleba i ryb, zwanym przez lokalnych chrześcijan Tabgha. Spacer do kościoła prymatu św. Piotra nad Jeziorem Tyberiadzkim. Przejazd do Kafarnaum, gdzie znajduje się dom św. Piotra oraz ruiny starożyt¬nego miasta. Rejs łodzią po Jeziorze Galilejskim, czas wolny na obiad w jednej z chrześci¬jańskich restauracji. Przejazd nad rzekę Jordan, gdzie chrześcijanie z ca¬łego świata odnawiają przyrzeczenia chrzcielne. Wizyta w sanktuarium Przemie¬nienia Pańskiego na Górze Tabor. Przejazd do hotelu, obiadokolacja i nocleg.
6 dzień: Śniadanie. Wyjazd w kierunku pustyni Judzkiej do Betanii, nawiedzenie sanktuarium domu Marii, Marty i Łazarza. Przejazd do Jerycha pod Górę Kuszenia oraz modlitwa przy Sykomorze Zacheusza. Przejazd nad Morze Martwe i czas wolny na relaksującą kąpiel. Powrót do hotelu na kolację i nocleg.
7 dzień: Śniadanie. Przejazd do Starego Miasta w Jerozolimie, wejście przez bramę św. Szczepana do kościoła św. Anny. Sadzawka Betesda. Przejście przez Stare Miasto do warowni Marka Antoniusza, gdzie znajdują się dwie pierwsze stacje Drogi Krzyżowej. Rozpoczęcie nabożeństwa Drogi Krzyżowej, przejście Via Dolorosa do Bazyliki Męki Pańskiej. Wejście na Golgotę. Zakończenie Drogi Krzyżowej przy Grobie Pańskim. Zwiedzanie Bazyliki. Czas wolny na zakupy na targu jerozolimskim. Spacer przez dzielnicę żydowską i ormiańską pod Ścianę Płaczu. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg w Betlejem.
8 dzień: Śniadanie. Transfer na lotnisko w Tel Aviv, przelot do Katowic. Transfer z lotniska. Zakończenie pielgrzymki.
Koszt: 3450 zł.
Świadczenia: bilet lotniczy, transport autobusem, 7 noclegów – hotel 4**** w pok. 2 osobowych, 7 śniadań, 7 obiadokolacji, ubezpieczenie KL, NNW i bagażu, rejs po Jeziorze Galilejskim.
Dodatkowo płatne na miejscu: bilety wstępów, napiwki i lokalni przewodnicy – 100 USD (płatne na miejscu).
Przy zapisie jest wymagana zaliczka w wysokości 1000 zł oraz kserokopia paszportu.