OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE


      1. NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 18.02.2018

      Chrystus spędził czterdzieści dni na pustyni kuszony przez Szatana. I my, rozpoczynając Wielki Post, udajemy się teraz na pustynię. Towarzyszą nam wymowne słowa: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Kościół dopomaga nam w przeżywaniu tego czasu przez sakramenty, czytania, pieśni, nabożeństwa. Każdy z nas potrzebuje nawrócenia. I to od nas zależy, na ile zbliżymy się do Boga. „Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże”.

      * Zachęcamy do czytania „Gościa Niedzielnego”. W bieżącym numerze m. in.:

      – Wielki Post z ojcem Pio. Pierwsza odsłona cyklu wielkopostnego poświęcona spowiedzi.

      – o fenomenie rodziny, która wiele może dzięki miłości wzajemnej,

      – o poszczeniu, które poprawia stosunek do życia i siebie samego,

      – oraz o Pokorze, którego nigdy dość, czyli zmarłym niedawno wybitnym polskim aktorze.

         Okres Wielkiego Postu mający podwójny charakter (chrzcielny i pokutny) przygotowuje wiernych do obchodzenia paschalnego misterium. Wierni gorliwiej słuchając Słowa Bożego i trwając na modlitwie, przez pokutę przygotowują się do odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych.

         Okres Wielkiego Postu trwa od Środy Popielcowej do Mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek wyłącznie. We wszystkich Mszach świętych i w Liturgii Godzin tego okresu  opuszcza się Alleluja, Gloria i Te Deum. Zachęca się wiernych, aby częściej, gorliwiej i owocniej uczestniczyli w liturgii wielkopostnej, Mszach świętych dni powszednich, nabożeństwach oraz przystępowali do Sakramentu Pokuty. Nie ozdabia się kwiatami ołtarzy z wyjątkiem IV. Niedzieli Wielkiego Postu oraz uroczystości. Przykazanie kościelne zobowiązuje do powstrzymywania się od udziału w zabawach w okresie Wielkiego Postu. Zachęcamy do podjęcia wielkopostnych postanowień; m. in. włączenia się w wielkopostną akcję trzeźwości.

         * Wielkanocne Dzieło Caritas 2018’

      1. a) Wielki Post jest czasem miłości, nawrócenia i pokuty, które wyrażają się przez konkretne uczynki miłosierdzia co do duszy i ciała. Wzorem lat ubiegłych Caritas w całej Polsce rozprowadzi skarbonki (można zabrać z zakrystii), do których nie tylko dzieci, ale i dorośli mogą składać ofiary – jałmużnę wielkopostną. Rezygnacja z drobnych przyzwyczajeń (kawa, słodycze, zakup zabawki…) może przyczynić się do złożenia ofiary na rzecz ludzi potrzebujących naszej pomocy materialnej. Zachęcamy do podjęcia tego trudu. Zebrane ofiary można będzie złożyć od Niedzieli Palmowej do Niedzieli Miłosierdzia Bożego.
      2. b) Po raz kolejny rozprowadzać będziemy świece – paschaliki (do nabycia w kancelarii lub zakrystii, po 3, 5 i 12 zł), które mogą być wykorzystane podczas liturgii Wielkiej Soboty, mogą być też zapalone podczas uroczystego Wielkanocnego śniadania.

      * W niedziele Wielkiego Postu zapraszamy o 15.30 na nabożeństwo Gorzkich żali z kazaniem pasyjnym, które wygłosi ks. diakon Kamil Hadaś.* Uczniów szkół podstawowych oraz klas pierwszych i drugich gimnazjów zapraszamy w czwartki o godz. 17.15 na Mszę świętą szkolną. Przed nią okazja do Spowiedzi od godz. 16.45. Do miesięcznej Spowiedzi świętej w tym tygodniu zapraszamy szczególnie uczniów klas piątych.

      * Katolicka Poradnia Życia Rodzinnego w bieżącym miesiącu będzie wyjątkowo czynna w poniedziałek 19 lutego o 17.00

      * W poniedziałek 19 lutego, po Mszy świętej wieczornej, spotkanie Parafialnej Rady Duszpasterskiej.

      * Dzieci Pierwszokomunijne zapraszamy na Msze święte szkolne, Drogę Krzyżową i spotkania w czwartki o godzinie 17.15. Na (obowiązkowe dla wszystkich) spotkanie w czwartek 22 lutego bardzo prosimy, by ci, spośród trzecioklasistów, którzy nie mają jeszcze stroju liturgicznego, (np. po starszym rodzeństwie) przygotowali się do mierzenia (po Mszy świętej w salce; należy ubrać półbuty i zdjąć grubą kurtkę, swetry) i przynieść zaliczkę na stroje liturgiczne w wysokości 50 zł., którą wpłaca się przy pobraniu miary.

      * W ramach przygotowania do Bierzmowania zapraszamy chłopców z klas siódmych w czwartek do Spowiedzi św., na Mszę św. szkolną, Drogę Krzyżową i spotkanie.

      * Ojciec Święty Franciszek wezwał katolików na całym świecie, aby piątek, 23 lutego br. był dniem modlitwy i postu w intencji pokoju w Demokratycznej Republice Konga i w Południowym Sudanie. Jako wspólnota Kościoła Gliwickiego pragniemy włączyć się w to ważne i szlachetne przedsięwzięcie. Zachęcamy w tym dniu do postu oraz do adoracji Najświętszego Sakramentu.

      * Na nabożeństwa Drogi Krzyżowej z wypominkami za zmarłych zapraszamy w piątki Wielkiego Postu o godz. 17.00. Wypominki można składać w zakrystii bądź kancelarii.

      * Młodzież zapraszamy w piątek o godz. 19.00 na spotkanie.

      * Szkoła Nowej Ewangelizacji zaprasza na adorację z modlitwą uwielbienia w trzeci piątek miesiąca, w pozostałe piątki na spotkania modlitewno – formacyjne o 19.00.

      * W sobotę odwiedziny chorych od godz. 8.00. Chorych i starszych parafian, którzy nie mogą dotrzeć do kościoła prosimy zgłaszać w zakrystii bądź kancelarii.

      * Franciszkański Zakon Świeckich gromadzi się na Mszy świętej i spotkaniu w sobotę o 8.00.

      * Chrztu świętego udzielamy i błogosławimy roczne dzieci w niedziele 25 lutego oraz 15 marca w czasie Mszy świętej o godzinie 13.00. Nauka przedchrzcielna dla rodziców i chrzestnych w soboty 24 lutego i 24 marca o godzinie 16.00.

      * Miejski Dom Kultury w Lublińcu zaprasza na seans filmowy pt. „Sprawa Chrystusa”. Film oparty na faktach Lee Strobla, dziennikarza śledczego, który po tym jak jego żona niespodziewanie przeszła z ateizmu na wiarę chrześcijańską, postanawia udowodnić brak istnienia Boga. Film z lektorem można obejrzeć w dniach 24-25 luty o godzinie 17:00 oraz 26 luty o godzinie 10:00. Serdecznie zapraszamy

      * Wzorem ubiegłych lat, wspólnota Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu, zaprasza na rekolekcje dla maturzystów. W tym roku rekolekcje odbędą się w dniach 2 – 4 marca (przyjazd w piątek od 15.00 do 16.30, zakończenie w niedzielę ok. 13.00). Serdecznie zachęcamy do udziału młodzież męską, zwłaszcza tegorocznych maturzystów, studentów i osoby starsze, które chcą rozpoznać swoje powołanie. Jednocześnie informujemy, że młodzież gimnazjalna nie będzie przyjmowana. W programie Msze Święte, adoracja Najświętszego Sakramentu, okazja do spowiedzi, Droga Krzyżowa, spotkania z klerykami, zwiedzanie seminarium, projekcja filmu i inne ciekawe spotkania. Prosimy zabrać ze sobą Pismo Święte, drogę do nieba, notatnik i najpotrzebniejsze rzeczy osobiste. Szczegółowe informacje na stronie www.wsd.opole.pl Zapisy także przez internet do 23 lutego br.

      * Zapraszamy na parafialną pielgrzymkę na Dolny Śląsk w dniach 26-28.06.2018. W programie m.in. Prudnik – miejsce internowania Prymasa S. Wyszyńskiego, Nysa, Świdnica, Legnica – kościół Cudu Eucharystycznego, Trzebnica. Szczegóły w gablocie. Koszt 400 zł. Zapisy, możliwie najszybciej, wraz z wpłatą 100 zł, w zakrystii.

      * Przypominamy, że w odpowiedzi na prośby licznych parafian, została wypracowana możliwość przekazania 1% podatku na rzecz naszej Parafii. Aby tak się stało, należy w zeznaniu podatkowym podać numer KRS 0000283966, a w rubryce „cel szczegółowy 1%” – Parafia Św. Mikołaja Lubliniec.

      Serdeczne Bóg zapłać za wspólną modlitwę na Eucharystii i złożoną ofiarę. W przyszłą niedzielę  kolekta będzie przeznaczona na potrzeby naszej Parafii. Po Mszy świętej w przyszłą niedzielę, przed kościołem będzie zbiórka do puszek na pomoc dla dzieci w Afryce. I znów rosimy panie z Caritasu o przeprowadzenie tej zbiórki. Życzymy dobrego świętowania Dnia Pańskiego, Bożej opieki na każdy dzień, wytrwałości we wielkopostnej pracy nad sobą! Szczęść Boże!

      * Wszystkich parafian, w tym dzieci i młodzież, zapraszamy do regularnego przyjmowania Sakramentu pokuty i pojednania. W naszym kościele jest okazja do Spowiedzi świętej w piątek w godz.: 17.00 – 17.55,  sobotę w godzinach: 16.00 – 16.55 i codziennie przed Mszą świętą.

      * Zachęcamy do czytania prasy katolickiej.

      * W niedziele zapraszamy na nabożeństwa o 15.30.

      * We wtorki zapraszamy na Nowennę do MBNP.

      * Kancelaria Parafialna czynna: w poniedziałki: 8.30 – 10.00 oraz 15.00 – 16.00, w środy: 8.30 – 10.00 oraz 15.00 – 17.00, czwartki: 8.30 – 9.30, piątki: 15.00 – 16.00. W środę popielcową 14 lutego, kancelaria nieczynna. W poniedziałki 5 i 19 marca rano kancelaria nieczynna; czynna tylko: 15.00 – 16.00.

      * Spisywanie protokołów przedślubnych we wtorki o godzinie 19.00.

      * Przyjmujemy intencje mszalne do końca roku 2018. Prosimy, by szczególnie  intencje związane z jubileuszami i rocznicami zamawiać możliwie najwcześniej.

      * Przy zamawianiu Mszy świętych poza obowiązującym porządkiem celebracji (śluby, pogrzeby, dodatkowe Msze święte jubileuszowe) prosimy zamawiać również organistę. Nasi organiści: Marianna Owczarz tel. 515 500 091, Dawid Gołombowski tel. 691 133 386, Kinga Witczak-Zabłocka tel. 505 405 988, Jarosław Jasiura tel. 606 284 230.

      * W sprawie nauk przedślubnych dla narzeczonych prosimy o zasięganie informacji w Parafii Św. Stanisława Kostki. Spotkania odbywają się czterokrotnie w ciągu roku, w dwie kolejne soboty o godz. 15:00 i niedziele po Mszy św. o godz. 14:30 w domu katechetycznym przy Parafii Ojców Oblatów. Zapisy podczas pierwszego spotkania. Terminy rozpoczęcia kolejnych cyklów nauk: 7 kwietnia 2018, 23 czerwca 2018.

      * Przypominamy również o weekendowej formie przygotowania do Sakramentu małżeństwa. W naszej diecezji w czterech miejscach odbywa się takie przygotowanie. Wszelkie informacje: Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Gliwickiej, Telefon: 32/279 03 67 kom: +48/507 389 948, e-mail: drodzin@kuria.gliwice.pl, strona: www.dorodzin.opw.pl

      * W Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II w Gliwicach (obok kościoła katedralnego) również odbywa się przygotowanie bezpośrednie do sakramentu małżeństwa dla narzeczonych. Spotkania odbywają się cyklicznie w kolejne wtorki o 19.00. Przygotowanie obejmuje cztery spotkania. Ponadto narzeczeni są zobowiązani do trzech spotkań indywidualnych w przyparafialnej Poradni Życia Rodzinnego. 

      * Katolicka Poradnia Życia Rodzinnego czynna w pierwsze poniedziałki miesiąca o godzinie 17.00. (W lutym wyjątkowo w poniedziałek 19 lutego!!!) Zapraszamy narzeczonych na trzy obowiązkowe spotkania w ramach przygotowania do przyjęcia Sakramentu małżeństwa. Zapraszamy także małżonków! Kontakt telefoniczny z panią Kornelią Kansy-Jańczyk, instruktorką poradni: +48/605 206 739.

      * Zapraszamy do Biblioteki Parafialnej w poniedziałek: 17.00 – 17.50  oraz we wtorek: 8.00-9.00.

      * W poniedziałki w czasie urzędowania Biblioteki czynny jest charytatywny punkt informacyjny prowadzony przez Caritas Parafii. Można tam, poprzez pozostawienie informacji na kartce, zgłaszać swoje i innych potrzeby pomocy a także wszelką gotowość przyjścia z pomocą, np. przekazania używanych a dobrych sprzętów gospodarstwa domowego, mebli…

      * Przypominamy, że we wtorki, piątki i soboty, oprócz Mszy świętej porannej o godzinie 7.00, jest również najczęściej sprawowana Msza święta o godzinie 8.00! Serdecznie zapraszamy! Nie ma natomiast Mszy świętej o godzinie 8.00 w czasie zimowych ferii szkolnych oraz wakacji.

      * Wszystkich parafian zapraszamy do śpiewania w Chórze Świętej Cecylii; próby w środy po Mszy świętej wieczornej oraz w Chórze Stowarzyszenia Przyjaciół Lublinieckiej Fary; próby w czwartki o godzinie 19.00.

      * W naszej Parafii działa CHÓR CHŁOPIĘCY „ŚLĄSKIE SŁOWIKI”. Chór od 6 lat działa przy Zespole „Śląsk”, a w tym roku rozpoczyna również działalność w Lublińcu, w naszej Parafii. Priorytetem działalności chóru jest rozwijanie wrażliwości muzycznej u dzieci i młodzieży, rozwijanie muzykalności i predyspozycji wokalnych, pielęgnowanie wielowiekowej tradycji śpiewu chórów chłopięcych. Wraz z prowadzącą chór, panią Karoliną Banach, zapraszamy chłopców, od siódmego roku życia, uzdolnionych wokalnie, do wspólnego śpiewania. Od kandydatów do chóru nie jest wymagana znajomość nut. Wszystkich chętnych chłopców zapraszamy w środy i piątki, w godzinach: 17.00 – 18.30 w Domu Parafialnym. Więcej informacji na temat chóru można uzyskać: Tel. 501 523 195.

      * Dzieci i młodzież od 3. klasy szkoły podstawowej zapraszamy do wspólnoty ministranckiej (zgłoszenia u ks. Michała Choroszewskiego) oraz wspólnoty Dzieci Maryi (zgłoszenia u ks. Krzysztofa Rucińskiego).

      * Zapraszamy do wspólnej adoracji Najświętszego Sakramentu w poniedziałki  o 15.00 (Franciszkański Zakon Świeckich), we wtorki o 15.00 (członkowie Róż różańcowych), w środy o 14.30 (czciciele Bożego Miłosierdzia), w czwartki o 15.00 (Rycerze Niepokalanej), w piątki o 15.00 (Rodzina Radia Maryja).

      * Szkoła Nowej Ewangelizacji zaprasza na modlitwę uwielbienia w trzeci piątek miesiąca, w pozostałe piątki na spotkania modlitewno – formacyjne o 19.00.

      * Małżeństwa młode stażem, wiekiem lub duchem, które pragną wspólnie pogłębić swoją relację z Bogiem w małżeństwie, zapraszamy do Wspólnoty Młodych Małżeństw. Spotkania odbywają się raz w miesiącu; w ostatnie środy miesiąca po wieczornej Mszy Świętej. Zainteresowanych prosimy o kontakt z ks. Krzysztofem Rucińskim. Najbliższe spotkania: 28 lutego i 28 marca.

      * Wszystkim, których bliscy zostali pogrzebani na naszym Cmentarzu Parafialnym, przypominamy o konieczności przedłużenia rezerwacji miejsca grobu po upływie 20 lat po pogrzebie. Można rezerwację przedłużyć na kolejne 20 lat. Obecnie opłata za pojedynczy grób, zgodnie z decyzją Gliwickiej Kurii Diecezjalnej, wynosi 700 złotych za 20 lat (35 zł na rok). Prosimy, by przez cały rok dbać o groby i o porządek na cmentarzu.

      * Serdeczne Bóg zapłać za wszelkie ofiary składane na inwestycje parafialne, bieżące potrzeby i pomoc charytatywną. Jeśli ktoś chciałby skorzystać z odliczenia podatkowego, to przypominamy, że można dokonać przelewu na nasze konto parafialne z zaznaczeniem „darowizna na cele kultu religijnego”. Nasze konto: Bank BGŻ BNP PARIBAS  Nr: 74 2030 0045 1110 0000 0245 7820.

      * Przypominamy, że w odpowiedzi na prośby licznych parafian, została wypracowana możliwość przekazania 1% podatku na rzecz naszej Parafii. Aby tak się stało, należy w zeznaniu podatkowym podać numer KRS 0000283966, a w rubryce „cel szczegółowy 1%” – Parafia Św. Mikołaja Lubliniec.