OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE


XII. NIEDZIELA ZWYKŁA – 28.06.2020

* Jak co roku, gorąco zachęcamy do udziału w Pielgrzymce Pieszej Parafii Lublinieckich do Sanktuarium MB w Lubecku we wtorek 2 lipca. Rozpoczęcie o 16.00 w naszym kościele św. Mikołaja. W Lubecku o 17.30 Nieszpory Maryjne i Msza święta w intencji wszystkich mieszkańców Lublińca o 18.00. Po zakończeniu uroczystości w Sanktuarium powrót pielgrzymki do naszego kościoła ok. 21.00. W tym roku będzie to pielgrzymka szczególna, inna niż zwykle. Trzeba się nastawić raczej na pielgrzymowanie na sposób „Camino”, a więc w ciszy i indywidualnej modlitwie. Zasłonięte usta i nos na pewno utrudniałyby głośną modlitwę i wspólny śpiew. Kto chce pielgrzymować musi być zdrowy, przed wyjściem na pielgrzymkę należy sobie zmierzyć temperaturę; temperatura powyżej 37 stopni C uniemożliwia pielgrzymowanie. W czasie całej pielgrzymki należy mieć zasłonięte usta i nos! Należy też zachowywać bezpieczną odległość miedzy osobami nie mieszkającymi razem. Grupa pielgrzymująca wspólnie; za krzyżem przejdzie tą samą trasą co w poprzednich latach; z ul. Oleskiej na ul. Żeromskiego przez Obwodnicę. Przejście przez Obwodnicę (tylko) w tym momencie będzie zabezpieczane przez służby. Jeśli ktoś chciałby pielgrzymować zupełnie indywidualnie może to uczynić tylko przechodząc ulicą Oleską do końca na ulicę Główną w Lubecku; nie przechodząc indywidualnie przez Obwodnicę.

* W pierwsze czwartek, piątek i sobotę miesiąca nabożeństwa o godzinie 7.30.

 

XIV. NIEDZIELA ZWYKŁA – 5.07.2020

Chrystus przyszedł pokorny i cichy, a Jego uniżenie przynosi pokój utrudzonym ludzkim sercom. Sprawując Najświętszą Ofiarę, uobecniamy dzieło Chrystusa, który i dzisiaj ukazuje nam źródło prawdziwego zwycięstwa przez swe pokorne wyniszczenie w znaku Chleba. Obciążeni grzechami stańmy pokornie przed Bogiem, prośmy o przebaczenie, abyśmy mieli udział w zwycięstwie Chrystusa i znaleźli ukojenie dla naszych dusz.

* Zapraszamy wszystkich Parafian do kościoła! Bardzo prosimy, by miejsca w kościele zajmować równomiernie począwszy od pierwszych ławek. Przypominamy, że osoby przebywające w kościele, zobowiązane są do zasłonięcia ust i nosa (także w ciągu CAŁEJ Mszy świętej, poza momentem przyjęcia Komunii świętej). Z obowiązku zakrywania ust i nosa zwolnieni są tylko duchowni w czasie sprawowania obrzędów religijnych.

* W dalszym ciągu wskazane jest przyjmowanie Komunii św. na rękę; lewą dłoń kładziemy na prawej, gdy kapłan położy na niej Komunię św., przechodzimy na bok i prawą ręką bezpiecznie wkładamy Hostię do ust. Nie wolno przyjmować Komunii św. „na rękę” w rękawiczkach!

* Jeśli ktoś jednak chce przyjmować Komunię św. do ust, bardzo prosimy, by stanąć w prosto, bądź uklęknąć i otworzyć usta. Bardzo prosimy, by nie wykonywać w momencie podawania Komunii świętej żadnych ruchów, nie przybliżać głowy do kapłana, nie pochylać się, nie zniżać głowy, nie przyklękać, nie próbować „łowić” Hostii otwartymi ustami….. Bardzo prosimy, by nie wysuwać języka.

* Zachęcamy do czytania „Gościa Niedzielnego”. W najnowszym numerze m. in.:

– o niezwykle silnej więzi braci Ratzingerów,

– o tym, że wątpliwości w wierze nie są grzechem, lecz raczej szansą na jej pogłębienie,

– następny odcinek z cyklu wakacyjnego „Nie ma jak u Mamy”; tym razem o bazylice w Leżajsku.

* Jest jeszcze ostatni numer „Małego Gościa Niedzielnego”.

* Polecamy książkę Krzysztofa Kanclerza pt.: Historia Parafii Św. Mikołaja w Lublińcu w latach 1922 – 1939. Do nabycia w kancelarii w cenie 25 złotych.

* W poniedziałek 13 lipca, w dzień fatimski, zapraszamy o godz. 18.00 na Mszę świętą, różaniec fatimski i procesję z figurą Matki Bożej do kościoła Św. Anny.

* Gorąco prosimy o włączenie się w sprzątanie i przystrojenie kościoła Św. Anny z okazji zbliżającego się odpustu. Zapraszamy w czwartek 16 lipca od godziny 9.00.

* W sobotę 18 lipca zapraszamy na Mszę świętą o godz. 7.00 i nabożeństwo po niej do kościoła Św. Anny. Zapraszamy szczególnie małżonków oczekujących dziecka i proszących o potomstwo. Nie będzie w tym dniu Mszy św. porannej w kościele parafialnym.

* W gablocie jest plakat o pielgrzymce do Czernej organizowanej w sobotę 18 lipca.

* Zapraszamy do świętowania uroczystości odpustowej ku czci Św. Anny w naszym drewnianym kościele. Msze święte odpustowe będą w piątek 24 lipca o 18.00 oraz w sobotę 25 lipca o 7.00, 8.30, 10.00, 11.30 (suma odpustowa) i 15.30. Zapraszamy również na godzinki o 6.40, różaniec o 8.00, 9.30 i 11.00 indywidualną adorację od godz. 13.00, nieszpory odpustowe i koronkę do Miłosierdzia Bożego o 14.30. Kazania odpustowe wygłosi i błogosławieństwa prymicyjnego udzielać będzie nasz prymicjant, ks. Zbigniew Śniechota.

* Msza św. Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w sobotę 25.07 o 8.30 a kościele Św. Anny.

* Chrztu świętego udzielamy i błogosławimy roczne dzieci w niedzielę 26 lipca w czasie Mszy świętej o godzinie 14.30. Nauka przedchrzcielna dla rodziców i chrzestnych w sobotę 25 lipca o 16.00.

* Serdecznie zapraszamy wszystkich podróżujących i kierowców ze swoimi pojazdami na nabożeństwo ku czci Św. Krzysztofa i poświecenie pojazdów w niedzielę 26 lipca o godz. 15.30 w kościele Św. Anny.

* Jak co roku, zachęcamy kierowców z tej okazji do włączenia się w akcję organizowaną przez „MIVA Polska”. Zachęcamy do ofiarowania, przy poświęceniu pojazdów, na zakup środków transportu dla misjonarzy, 1 grosza za każdy bezpiecznie przejechany kilometr. Nasza wdzięczność za Bożą opiekę, niech przyczynia się do rozszerzania Dobrej Nowiny.

* Z dniem 2 sierpnia jest związany odpust zupełny, zwany „Porcjunkulą” (od małego kościółka znajdującego się wewnątrz bazyliki NMP Anielskiej w Asyżu). Można go zyskać jeden raz albo 2. sierpnia albo w niedzielę poprzedzającą (26. lipca) albo w niedzielę następującą (9. sierpnia) w każdym kościele parafialnym. Warunki uzyskania odpustu zupełnego: nawiedzenie kościoła, przyjęcie Komunii świętej, odmówienie: „Ojcze nasz”, „Wierzę” i dowolnej modlitwy według intencji Ojca Świętego, stan łaski uświęcającej, wykluczenie wszelkiego przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet powszedniego (jeżeli brak tego rodzaju dyspozycji – odpust będzie tylko cząstkowy).

* W kancelarii parafialnej, do 7 sierpnia, przyjmujemy zapisy do grupy szarej na XXVIII. Diecezjalną Pielgrzymkę Pieszą na Jasną Górę, która przejdzie swój etap z Lubecka od Boronowa w piątek 21 sierpnia.

Koszt uczestnictwa w pielgrzymce (+ znaczek) wynosi 20 zł. Należy zgłosić się osobiście w naszej kancelarii parafialnej w godzinach urzędowania. Przy zapisie należy podać imię, nazwisko, pesel i adres. Uczestnikami mogą być tylko osoby do 60 roku życia, a małoletni tylko i wyłącznie pod opieką rodzica! Rozpoczęcie pielgrzymki grupy szarej w piątek 21 sierpnia Mszą świętą o godz. 8.00 w Lubecku. Grupa szara dociera do Boronowa (przez Kochcice, Kochanowice, Droniowice, Mochałę, Hadrę) gdzie kończy się jej sztafetowy odcinek całości pielgrzymki podążającej z Gliwic.

Na pielgrzymią drogę należy zabrać wygodne obuwie (nie nowe), nakrycie głowy, „Drogę do Nieba”, Różaniec, własny prowiant i napoje, potrzebne lekarstwa. Potrzebne informacje: www.pielgrzymki-gliwice.pl

* Następne odwiedziny chorych będą w sobotę 5 września.

* W przyszłym roku uroczystość Pierwszej Komunii Świętej będzie miała miejsce, jak co roku, w drugą niedzielę maja, a więc: 9 maja 2021. Rodziców dzieci, które ukończyły drugą klasę, prosimy o zgłoszenie dzieci do przygotowania na formularzach, które można pobrać w kancelarii lub zakrystii. Bardzo prosimy, by uczynić to możliwie najszybciej! W kolejnych latach również uroczystość Pierwszej Komunii świętej będzie każdorazowo w drugą niedzielę maja.

Serdeczne Bóg zapłać za wspólną modlitwę na Eucharystii. Serdeczne Bóg zapłać, za ofiary składane w kościele, w kancelarii czy w formie przelewu bankowego. W przyszłą niedzielę kolekta specjalna będzie przeznaczona na nasze inwestycje parafialne; na malowanie kościoła. Bożej opieki i pokoju na każdy dzień pracy i odpoczynku! Szczęść Boże!

* Wszystkich parafian, w tym dzieci i młodzież (także w czasie wakacji), zapraszamy do regularnego przyjmowania Sakramentu Pokuty i pojednania. W naszym kościele jest okazja do Spowiedzi świętej w piątek w godz.: 17.00 – 17.55,  sobotę w godz.: 16.00 – 16.55 i codziennie przed Mszą świętą. Penitenci przystępując do Spowiedzi świętej, muszą mieć zasłonięte usta i nos.

* Zapraszamy do wspólnej adoracji Najświętszego Sakramentu w poniedziałki o 15.00 (Franciszkański Zakon Świeckich), we wtorki od 15.00 (członkowie Róż różańcowych), w środy od 14.30 (czciciele Bożego Miłosierdzia), w czwartki od 15.00 (Rycerze Niepokalanej), w piątki o 15.00 (Rodzina Radia Maryja).

* Zachęcamy do czytania prasy katolickiej.

* W niedziele zapraszamy na nabożeństwa o 15.30.

* We wtorki zapraszamy na Nowennę do MBNP.

* Kancelaria Parafialna czynna: w poniedziałki: 8.30 – 9.30 oraz 15.00  – 16.00, środy: 8.30 – 9.30 oraz 16.00 – 17.00, czwartki: 8.30 – 9.30, piątki: 15.00 – 16.00.

* Spisywanie protokołów przedślubnych we wtorki o godzinie 19.00 po wcześniejszym, np. telefonicznym zgłoszeniu.

* Przyjmujemy intencje mszalne do końca roku 2021. Bardzo prosimy, by intencje z okazji jubileuszów i rocznic zamawiać możliwie najwcześniej!

* Przy zamawianiu Mszy świętych poza obowiązującym porządkiem celebracji (śluby, pogrzeby, dodatkowe Msze święte jubileuszowe) prosimy zamawiać również organistę. Nasi organiści: Marianna Owczarz tel. 515 500 091, Dawid Gołombowski tel. 691 133 386, Kinga Zabłocka tel. 505 405 988, Jarosław Jasiura tel. 606 284 230.

* W sprawie nauk przedślubnych dla narzeczonych prosimy o zasięganie informacji w Parafii Św. Stanisława Kostki. Spotkania odbywają się czterokrotnie w ciągu roku, w dwie kolejne soboty o godz. 15:00 i niedziele po Mszy św. o godz. 14:30 w domu katechetycznym przy Parafii Ojców Oblatów. Zapisy podczas pierwszego spotkania. Termin rozpoczęcia kolejnego cyklu nauk: 26 września 2020.

* Przypominamy również o weekendowej formie przygotowania do Sakramentu małżeństwa. W naszej diecezji w czterech miejscach odbywa się takie przygotowanie. Wszelkie informacje: Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Gliwickiej, Telefon: 32 279 03 67 kom: 507 389 948, e-mail: drodzin@kuria.gliwice.pl, strona: www.dorodzin.opw.pl

* W Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II w Gliwicach (obok kościoła katedralnego) również odbywa się przygotowanie bezpośrednie do sakramentu małżeństwa dla narzeczonych. Spotkania odbywają się cyklicznie w kolejne wtorki o 19.00, poza okresem wakacji. Przygotowanie obejmuje cztery spotkania. Ponadto narzeczeni są zobowiązani do trzech spotkań indywidualnych w przyparafialnej Poradni Życia Rodzinnego.

* Katolicka Poradnia Życia Rodzinnego czynna w pierwsze poniedziałki miesiąca o godzinie 17.00. Zapraszamy narzeczonych na trzy obowiązkowe spotkania w ramach przygotowania do przyjęcia Sakramentu małżeństwa. Zapraszamy także małżonków! Kontakt telefoniczny z panią Heleną Grembecką, instruktorką poradni: 511 100 505.

* Chłopców i młodzieńców (od trzeciej klasy Szkoły Podstawowej oraz szkoły średniej) zapraszamy do wspólnoty Liturgicznej Służby Ołtarza (zgłoszenia u ks. Kamila Hadasia). Zbiórki w soboty o 9.30. Zdjęcia oraz więcej informacji dotyczących wspólnoty ministranckiej na stronie: https://www.facebook.com/ministranci.lubliniec

* Dziewczęta od trzeciej klasy szkoły podstawowej zapraszamy do wspólnoty Dzieci Maryi. Wspólnota Dzieci Maryi zaprasza dziewczyny na spotkania w soboty o godzinie 10:00. To okazja do pogłębienia więzi z Bogiem i pobożności maryjnej, a przy tym możliwość poznania nowych osób, wspólnej zabawy i owocnego spędzania czasu. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.facebook.com/dzieci.maryi.lc u siostry Zofii.

* Wszystkim, których bliscy zostali pogrzebani na naszym Cmentarzu Parafialnym, przypominamy o konieczności przedłużenia rezerwacji miejsca grobu po upływie 20 lat po pogrzebie. Należy rezerwację przedłużyć na kolejne 20 lat. Obecnie opłata za pojedynczy grób, zgodnie z decyzją Gliwickiej Kurii Diecezjalnej, wynosi 700 złotych za 20 lat (35 zł na rok). Prosimy, by przez cały rok dbać o groby i o porządek na cmentarzu.

* Serdeczne Bóg zapłać za wszelkie ofiary składane na inwestycje parafialne, bieżące potrzeby i pomoc charytatywną. Jeśli ktoś chciałby skorzystać z odliczenia podatkowego, to przypominamy, że można dokonać przelewu na nasze konto parafialne z zaznaczeniem „darowizna na cele kultu religijnego”. Nasze konto: Bank BNP PARIBAS  Nr: 74 2030 0045 1110 0000 0245 7820.