OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE


VIII. NIEDZIELA ZWYKŁA – 26.02.2017
* Zachęcamy do czytania „Gościa Niedzielnego”.
* Jest jeszcze ostatni numer „Małego Gościa Niedzielnego” a w nim m. in.:
– o wielkopostnej akcji „Ratujmy razem Świat! ”,
– o targach, gdzie w jednym miejscu znalazło się 70 tysięcy zabawek.
* Od dzisiejszej niedzieli do wtorku 28 lutego przypadają tradycyjne „Dni Eucharystyczne” z racji zbliżającego się okresu Wielkiego Postu. Szczególnie gorąco zachęcamy do Adoracji Najświętszego Sakramentu w naszej świątyni; niech każdy znajdzie w tych dniach przynajmniej chwilę na odwiedzenie kościoła. W niedzielę odprawimy Adorację Najświętszego Sakramentu po każdej Mszy świętej. Po południu od 15.30 do 18.00 będzie okazja do indywidualnej adoracji. W poniedziałek i wtorek zapraszamy do adoracji, w miarę możliwości według następującego porządku:
8.30 Członkowie Apostolatu Maryjnego.
9.30 Adoracja indywidualna.
10.00 Mieszkańcy ulic: 3 Maja, Uchodźców, Św. Anny, Baczyńskiego, Cichociemnych, Opolskiej, Młyńskiej, Partyzantów, Pasiecznej, Północnej, Zjednoczenia.
11.00 Członkowie Róż Różańcowych oraz Mieszkańcy ulic: Piłsudskiego, Mańki, Św. Edyty Stein, Lompy, K. Miarki, Kilińskiego, Damrota, Niedurnego, Wąskiej, Mickiewicza, Tylnej.
12.00 Członkowie Franciszkańskiego Zakonu Świeckich.
13.00 Mieszkańcy ulic: Dworcowej, Niepodległości, Ogrodowej, Oświęcimskiej, Tysiąclecia, Wojska Polskiego, Paderewskiego, Plebiscytowej, ZHP.
14.00 Mieszkańcy ulic: Powstańców, Niegolewskich, Robotniczej, Podmiejskiej, Przemysłowej, Żytniej, Pustej, Pogodnej, Torowej.
15.00 Czciciele Miłosierdzia Bożego.
16.00 Mieszkańcy ulic: Strzeleckiej Głogowej, Kasztanowej, Jaśminowej, Wrzosowej, Malinowej, Lipowej, Polnej, Wiśniowej, Topolowej, Cegielnianej, Częstochowskiej, Jaronia, Zwycięstwa, Szymały, Rzeźniczka, Liberki.
17.00 Adoracja Indywidualna i wspólne, uroczyste zakończenie z błogosławieństwem.
* Spotkanie i Msza święta Apostolatu Maryjnego w poniedziałek 27 lutego o godz. 16.00.
* W środę Popielcem rozpoczynamy okres Wielkiego Postu. Zapraszamy w tym dniu do uczestnictwa we Mszy świętej i przyjęcia znaku posypania popiołem. Msze święte w naszym kościele o 7.00, 8.30, 10.00, 14.30, 16.00, 17.30 i 19.00. W tym dniu obowiązuje post ścisły; post i abstynencja od pokarmów mięsnych, kancelaria w tym dniu nie będzie czynna.
Okres Wielkiego Postu mający podwójny charakter (chrzcielny i pokutny) przygotowuje wiernych do obchodzenia paschalnego misterium. Wierni gorliwiej słuchając Słowa Bożego i trwając na modlitwie, przez pokutę przygotowują się do odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych.
Okres Wielkiego Postu trwa od Środy Popielcowej do Mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek wyłącznie. We wszystkich Mszach świętych i w Liturgii Godzin tego okresu opuszcza się Alleluja, Gloria i Te Deum. Zachęca się wiernych, aby częściej, gorliwiej i owocniej uczestniczyli w liturgii wielkopostnej, Mszach świętych dni powszednich, nabożeństwach oraz przystępowali do Sakramentu Pokuty. Nie ozdabia się kwiatami ołtarzy z wyjątkiem IV. Niedzieli Wielkiego Postu oraz uroczystości. Przykazanie kościelne zobowiązuje do powstrzymywania się od udziału w zabawach w okresie Wielkiego Postu. Zachęcamy do podjęcia wielkopostnych postanowień; m. in. włączenia się w wielkopostną akcję trzeźwości.
* Wielkanocne Dzieło Caritas 2017’
a) Wielki Post jest czasem miłości, nawrócenia i pokuty, które wyrażają się przez konkretne uczynki miłosierdzia co do duszy i ciała. Wzorem lat ubiegłych Caritas w całej Polsce rozprowadzi skarbonki (można zabrać z zakrystii), do których nie tylko dzieci, ale i dorośli mogą składać ofiary – jałmużnę wielkopostną. Rezygnacja z drobnych przyzwyczajeń (kawa, słodycze, zakup zabawki…) może przyczynić się do złożenia ofiary na rzecz ludzi potrzebujących naszej pomocy materialnej. Zachęcamy do podjęcia tego trudu. Zebrane ofiary można będzie złożyć od Niedzieli Palmowej do Niedzieli Miłosierdzia Bożego.
b) Po raz kolejny rozprowadzać będziemy świece – paschaliki (do nabycia w kancelarii lub zakrystii, po 3, 5 i 12 zł), które mogą być wykorzystane podczas liturgii Wielkiej Soboty, mogą być też zapalone podczas uroczystego Wielkanocnego śniadania.
* W pierwsze czwartek, piątek i sobotę miesiąca zapraszamy na nabożeństwa o godzinie 7.30.
* Na nabożeństwa Drogi Krzyżowej z wypominkami za zmarłych zapraszamy w piątki Wielkiego Postu o godz. 17.00. Wypominki można składać w zakrystii bądź kancelarii.
* W niedziele Wielkiego Postu zapraszamy o 15.30 na nabożeństwo Gorzkich żali z kazaniem pasyjnym, które wygłosi ks. diakon Denis Rakwic.
* Uczniów szkół podstawowych oraz klas pierwszych i drugich gimnazjów zapraszamy w czwartek o godz. 17.15 na Mszę świętą szkolną i Drogę Krzyżową. Przed nią okazja do Spowiedzi od godz. 16.45. Do miesięcznej Spowiedzi świętej zapraszamy w tym tygodniu szczególnie uczniów klas czwartych szkoły podstawowej.
* Dzieci Pierwszokomunijne zapraszamy na Msze święte szkolne i Drogę Krzyżową w czwartki o godzinie 17.15.
* W ramach przygotowania do Bierzmowania zapraszamy dziewczęta z klas drugich gimnazjum w czwartek do Spowiedzi świętej, na Mszę św. szkolną i spotkanie:
* Młodzież zapraszamy w piątek o godz. 19.00 na Mszę świętą młodzieżową.
* Szkoła Nowej Ewangelizacji zaprasza na adorację z modlitwą uwielbienia w trzeci piątek miesiąca, w pozostałe piątki na spotkania modlitewno – formacyjne o 19.00.
Serdeczne Bóg zapłać za wspólną modlitwę na Eucharystii i złożoną ofiarę. W przyszłą niedzielę kolekta będzie przeznaczona na potrzeby Diecezji i Seminarium Duchownego. Życzymy błogosławionego Dnia Pańskiego i Bożej opieki na każdy dzień. Szczęść Boże!
* Wszystkich parafian, w tym dzieci i młodzież, zapraszamy do regularnego przyjmowania Sakramentu pokuty i pojednania. Przypominamy, że w naszym kościele jest okazja do Spowiedzi świętej w piątek w godz.: 17.00 – 17.55, sobotę w godz.: 16.00 – 16.55 i codziennie przed Mszą świętą.
* W niedziele zapraszamy na nabożeństwa o 15.30.
* We wtorki zapraszamy na Nowennę do MBNP po porannej i wieczornej Mszy świętej.
* Kancelaria Parafialna czynna: w poniedziałki: 8.35 – 10.00 oraz 15.00 – 16.00, w środy: 8.35 – 10.00 oraz 15.00 – 17.00, czwartki: 8.35 – 9.30, piątki: 15.00 – 16.00.
* Spisywanie protokołów przedślubnych od 28. marca we wtorki o godzinie 19.00.
* Przyjmujemy intencje mszalne do końca roku 2017. Bardzo prosimy, by intencje z okazji jubileuszów i rocznic na zamawiać możliwie najwcześniej.
* Przy zamawianiu Mszy świętych poza obowiązującym porządkiem celebracji (śluby, pogrzeby, dodatkowe Msze święte jubileuszowe) prosimy zamawiać również organistę. Nasi organiści: Marianna Owczarz tel. 515500091, Dawid Gołombowski tel. 691133386, Kinga Witczak tel. 505 405 988, Jarosław Jasiura tel. 606284230.
* W sprawie nauk przedślubnych dla narzeczonych prosimy o zasięganie informacji w Parafii Św. Stanisława Kostki. Spotkania odbywają się czterokrotnie w ciągu roku, w dwie kolejne soboty o godz. 15:00 i niedziele po Mszy św. o godz. 14:30 w domu katechetycznym przy Parafii Ojców Oblatów. Zapisy podczas pierwszego spotkania. Terminy rozpoczęcia kolejnych cyklów nauk: 25 marca 2017, 24 czerwca 2017.
* Przypominamy również o weekendowej formie przygotowania do Sakramentu małżeństwa. W naszej diecezji w czterech miejscach odbywa się takie przygotowanie. Wszelkie informacje: Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Gliwickiej, Telefon: 32 279 03 67 kom: 507 38 99 48, e-mail: drodzin@kuria.gliwice.pl, strona: www.dorodzin.opw.pl
* W Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II w Gliwicach (obok kościoła katedralnego) również odbywa się przygotowanie bezpośrednie do sakramentu małżeństwa dla narzeczonych. Spotkania odbywają się cyklicznie w kolejne wtorki o 19.00. Przygotowanie obejmuje cztery spotkania. Ponadto narzeczeni są zobowiązani do trzech spotkań indywidualnych w przyparafialnej Poradni Życia Rodzinnego.
* Katolicka Poradnia Życia Rodzinnego czynna w pierwsze poniedziałki miesiąca o godzinie 17.00. Zapraszamy narzeczonych na trzy obowiązkowe spotkania w ramach przygotowania do przyjęcia Sakramentu małżeństwa. Zapraszamy także małżonków! Kontakt telefoniczny z panią Kornelią Kansy-Jańczyk, instruktorką poradni: 0343512351; 0605206739.
* Zapraszamy do Biblioteki Parafialnej w poniedziałek: 17.00 – 17.50 oraz we wtorek: 8.00 – 9.00.
* W poniedziałki w czasie urzędowania Biblioteki czynny jest charytatywny punkt informacyjny prowadzony przez Caritas Parafii. Można tam, poprzez pozostawienie informacji na kartce, zgłaszać swoje i innych potrzeby pomocy a także wszelką gotowość przyjścia z pomocą, np. przekazania używanych a dobrych sprzętów gospodarstwa domowego, mebli…
* Przypominamy, że we wtorki, piątki i soboty, oprócz Mszy świętej porannej o godzinie 7.00, jest również najczęściej sprawowana Msza święta o godzinie 8.00! Serdecznie zapraszamy! Nie będzie natomiast Mszy świętej o godzinie 8.00 w czasie wakacji i zimowych ferii szkolnych.
* Wszystkich parafian zapraszamy do śpiewania w Chórze Świętej Cecylii; próby w środy po Mszy świętej wieczornej oraz w Chórze Stowarzyszenia Przyjaciół Lublinieckiej Fary; próby w czwartki o godzinie 19.00.
* Dzieci i młodzież od 3. klasy szkoły podstawowej zapraszamy do wspólnoty ministranckiej (zgłoszenia u ks. Michała Choroszewskiego) oraz wspólnoty Dzieci Maryi (zgłoszenia u ks. Krzysztofa Rucińskiego).
* Zapraszamy do wspólnej adoracji Najświętszego Sakramentu w poniedziałki o 15.00 (Franciszkański Zakon Świeckich), we wtorki od 15.00 (członkowie Róż różańcowych), w środy od 14.30 (czciciele Bożego Miłosierdzia), w czwartki od 15.00 (Rycerze Niepokalanej).
* Wszystkim, których bliscy zostali pogrzebani na naszym Cmentarzu Parafialnym, przypominamy o konieczności przedłużenia rezerwacji miejsca grobu po upływie 20 lat po pogrzebie. Można rezerwację przedłużyć na kolejne 20 lat, bądź na krótszy okres. Obecnie opłata za pojedynczy grób wynosi 30 zł. na rok. Od 1. stycznia 2018 wynosić będzie 35 zł. Prosimy, by przez cały rok dbać o groby i o porządek na cmentarzu.
* Serdeczne Bóg zapłać za wszelkie ofiary składane na inwestycje parafialne, bieżące potrzeby i pomoc charytatywną. Jeśli ktoś chciałby skorzystać z odliczenia podatkowego, to przypominamy, że można dokonać przelewu na nasze konto parafialne z zaznaczeniem „darowizna na cele kultu religijnego”. Nasze konto: Bank BGŻ BNP PARIBAS Nr: 74 2030 0045 1110 0000 0245 7820.
* Przypominamy, że w odpowiedzi na prośby licznych parafian, została wypracowana możliwość przekazania 1% podatku na rzecz naszej Parafii. Aby tak się stało, należy w zeznaniu podatkowym w rubryce 137. podać numer KRS 0000283966, a w rubryce 139. cel szczegółowy 1% – Parafia Św. Mikołaja Lubliniec. Serdeczne Bóg zapłać tym osobom (małżeństwom), które już to uczyniły. W ubiegłym roku 89 razy przekazano 1 % podatku na rzecz naszej Parafii. Serdeczne Bóg zapłać!