OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE


II. NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 17.03.2019

Jezus na Górze Tabor przemienił się wobec uczniów, aby przed czekającą Go męką zobaczyli Jego chwałę. Niech nasz udział we Mszy św. będzie wejściem na górę, żeby spotkać się z Bogiem i cieszyć się z Jego obecności. W ciężkich sytuacjach, których doświadczamy w naszej codzienności, nieraz trudno zachować w sobie nadzieję. Pamiętajmy jednak, że nasza ojczyzna jest w niebie, na co zwraca nam uwagę św. Paweł.

* Zachęcamy do czytania „Gościa Niedzielnego”. W bieżącym numerze m. in.:

– o nowoczesnych formach jałmużny i współczesnych jałmużnikach, którzy z pasją i ciekawymi pomysłami zbierają środki na różne kościelne dzieła i pomoc potrzebującym.

– drugi odcinek wielkopostnej Drogi Krzyża – o znoszeniu fałszywych oskarżeń i niesprawiedliwego osądzania

– artykuł o papieskich rekolekcjach

* Jest nowy numer „Małego Gościa Niedzielnego”. A w nim m. in.: – naklejki do kalendarza wielkopostnego,                 – dlaczego Wielki Post to czas wyjątkowy,              – co zrobić, żeby dobrze przeżyć ten czas,             – o fotografii Jezusa, czyli o tym, że Chusta z Manopello i Całun Turyński nałożone na siebie, przedstawiają twarz tego samego mężczyzny.

* W niedziele Wielkiego Postu zapraszamy o 15.30 na nabożeństwo Gorzkich żali z kazaniem pasyjnym, które głosi ks. diakon Michał Chmiel.

Okres Wielkiego Postu mający podwójny charakter (chrzcielny i pokutny) przygotowuje wiernych do obchodzenia paschalnego misterium. Wierni gorliwiej słuchając Słowa Bożego i trwając na modlitwie, przez pokutę przygotowują się do odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych.

Okres Wielkiego Postu trwa od Środy Popielcowej do Mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek wyłącznie. We wszystkich Mszach świętych i w Liturgii Godzin tego okresu  opuszcza się Alleluja, Gloria i Te Deum. Zachęca się wiernych, aby częściej, gorliwiej i owocniej uczestniczyli w liturgii wielkopostnej, Mszach świętych dni powszednich, nabożeństwach oraz przystępowali do Sakramentu Pokuty. Nie ozdabia się kwiatami ołtarzy z wyjątkiem IV. Niedzieli Wielkiego Postu oraz uroczystości. Przykazanie kościelne zobowiązuje do powstrzymywania się od udziału w zabawach w okresie Wielkiego Postu.

   Zachęcamy do podjęcia wielkopostnych postanowień; m. in. włączenia się w wielkopostną akcję trzeźwości.

* Wielkanocne Dzieło Caritas 2019’

  1. a) Wielki Post jest czasem miłości, nawrócenia i pokuty, które wyrażają się przez konkretne uczynki miłosierdzia co do duszy i ciała. Wzorem lat ubiegłych Caritas w całej Polsce rozprowadza skarbonki (można zabrać z zakrystii), do których nie tylko dzieci, ale i dorośli mogą składać ofiary – jałmużnę wielkopostną. Rezygnacja z drobnych przyzwyczajeń (kawa, słodycze, zakup zabawki…) może przyczynić się do złożenia ofiary na rzecz ludzi potrzebujących naszej pomocy materialnej. Zachęcamy do podjęcia tego trudu. Zebrane ofiary można będzie złożyć od Niedzieli Palmowej do Niedzieli Miłosierdzia Bożego.
  2. b) W zakrystii oraz kancelarii są do nabycia świece – paschaliki (po 3, 5 i 12 zł), które mogą być wykorzystane podczas Drogi Krzyżowej ulicami Miasta, liturgii Wigilii Paschalnej, mogą być też zapalone podczas uroczystego Wielkanocnego śniadania.

* We wtorek 19 marca w uroczystość Świętego Józefa zapraszamy na Msze święte o 7.00, 10.00 i 18.00.

* W środę kolejne spotkanie dla dorosłych z cyklu Źródła Wiary – zapraszamy zarówno osoby, które uczestniczyły w poprzednich spotkaniach, jak i tych, którzy jeszcze nie byli. To dobra okazja do pogłębienia wiary i odnowienia więzi z Bogiem. Spotkanie rozpocznie się w kościele po wieczornej Mszy świętej.

* Uczniów szkół podstawowych od pierwszej do siódmej klasy zapraszamy w czwartek o godz. 17.15 na Mszę świętą szkolną i Drogę Krzyżową. Przed nią okazja do Spowiedzi świętej od godz. 16.45. Do miesięcznej Spowiedzi świętej w tym tygodniu zapraszamy szczególnie uczniów klas czwartych.

* Dzieci Pierwszokomunijne zapraszamy na Msze święte szkolne, Drogę Krzyżową i spotkania w czwartki o godzinie 17.15.

* Na nabożeństwa Drogi Krzyżowej z wypominkami za zmarłych zapraszamy w piątki Wielkiego Postu o godz. 17.00. Wypominki można składać w zakrystii bądź kancelarii.

* W poniedziałek 25 marca – Dzień Świętości Życia, po Mszach świętych udzielamy błogosławieństwa matkom oczekującym potomstwa.

Każdy z wierzących ma możliwość włączenia się w modlitwę za tych, którzy są najbardziej bezbronni, poprzez Duchową Adopcję Dziecka Poczętego. Duchowa Adopcja, to modlitewne zobowiązanie podjęte przez konkretną osobę w intencji jednego dziecka, którego imię zna tylko Bóg, zagrożonego zabiciem w łonie matki. Przez dziewięć miesięcy osoba podejmująca Duchową Adopcję każdego dnia ogarnia modlitwą dziecko i jego rodziców (10-tka różańca i specjalna modlitwa), prosząc Boga o szczęśliwe jego narodzenie. Ufamy, że pokorną i wytrwałą modlitwą wyprosimy u Wszechmocnego Boga łaskę ocalenia istniejącego już życia i doczekamy czasów, w których każde poczęte dziecko będzie przyjmowane z radością i miłością. Serdecznie zachęcamy do modlitwy i złożenia przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Uroczyste złożenie przyrzeczenia duchowej adopcji odbędzie się w czasie Mszy świętej w poniedziałek 25 marca o godz. 18.00. Budujmy “cywilizację życia” przez modlitwę dla życia.

* Spotkanie i Msza święta Apostolatu Maryjnego w środę 27 marca o godz. 16.00.

* Wszystkich rodziców dzieci pierwszokomunijnych zapraszamy w środę 27 marca o godz. 18.00 na Mszę świętą i spotkanie po niej (prosimy przynieść 100 zł.).

* Franciszkański Zakon Świeckich gromadzi się na Mszy świętej i spotkaniu w sobotę 30 marca  o 8.00.

* Chrztu świętego udzielamy i błogosławimy roczne dzieci w niedzielę 31 marca w czasie Mszy świętej o godzinie 13.00. Nauka przedchrzcielna dla rodziców i chrzestnych w sobotę 30 marca o godzinie 16.00.

* W środę 3 kwietnia o godzinie 18.00, ks. Biskup Ordynariusz Jan Kopiec, udzieli sakramentu Bierzmowania w naszym kościele. W tym dniu nie będzie Mszy świętej zbiorowej za zmarłych. Przyjętą już intencję mszalną odprawimy we wtorek 2 kwietnia o 18.00; jeśliby był to termin nieodpowiedni, prosimy o zgłoszenie się w kancelarii.

Serdeczne Bóg zapłać za wspólną modlitwę na Eucharystii i złożoną ofiarę. Po Mszy świętej zbiórka do puszek na pomoc dla dzieci w Afryce. W przyszłą niedzielę kolekta będzie przeznaczona na potrzeby Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjnego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Rusinowicach. Życzymy pięknego świętowania Niedzieli, wytrwałości w wielkopostnej pracy nad sobą, Bożego błogosławieństwa i pokoju na każdy dzień! Szczęść Boże!

Wspieraj swoją Parafię i przekaż na jej rzecz 1% podatku!

Istnieje możliwość przekazania 1% podatku na rzecz naszej Parafii. Aby tak się stało, należy w zeznaniu podatkowym w odpowiedniej rubryce podać numer KRS 0000283966, a w rubryce „cel szczegółowy 1%” podać: Parafia Św. Mikołaja Lubliniec. Serdeczne Bóg zapłać tym osobom (małżeństwom), które już to uczyniły.

* Wszystkich parafian, w tym dzieci i młodzież, zapraszamy do regularnego przyjmowania Sakramentu pokuty i pojednania. W naszym kościele jest okazja do Spowiedzi świętej w piątek w godz.: 17.00 – 17.55,  sobotę w godzinach: 16.00 – 16.55 i codziennie przed Mszą świętą.

* Kancelaria Parafialna czynna: w poniedziałki: 8.30 – 10.00 oraz 15.00 – 16.00, w środy: 8.30 – 10.00 oraz 15.00 – 17.00, czwartki: 8.30 – 9.30, piątki: 15.00 – 16.00.

* Spisywanie protokołów przedślubnych we wtorki o godzinie 19.00 po wcześniejszym, np. telefonicznym zgłoszeniu.

* Przyjmujemy intencje mszalne do końca roku 2019. Prosimy, by szczególnie  intencje związane z jubileuszami i rocznicami zamawiać możliwie najwcześniej.

* Przy zamawianiu Mszy świętych poza obowiązującym porządkiem celebracji (śluby, pogrzeby, dodatkowe Msze święte jubileuszowe) prosimy zamawiać również organistę. Nasi organiści: Marianna Owczarz tel. 515 500 091, Dawid Gołombowski tel. 691 133 386, Kinga Zabłocka tel. 505 405 988, Jarosław Jasiura tel. 606 284 230.

* W sprawie nauk przedślubnych dla narzeczonych prosimy o zasięganie informacji w Parafii Św. Stanisława Kostki. Spotkania odbywają się czterokrotnie w ciągu roku, w dwie kolejne soboty o godz. 15:00 i niedziele po Mszy św. o godz. 14:30 w domu katechetycznym przy Parafii Ojców Oblatów. Zapisy podczas pierwszego spotkania. Terminy rozpoczęcia kolejnych cyklów nauk: kwiecień 2019, czerwiec 2019.

* Przypominamy również o weekendowej formie przygotowania do Sakramentu małżeństwa. W naszej diecezji w czterech miejscach odbywa się takie przygotowanie. Wszelkie informacje: Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Gliwickiej, Telefon: 32 2790367 kom: 507389948, e-mail: drodzin@kuria.gliwice.pl, strona: www.dorodzin.opw.pl

* W Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II w Gliwicach (obok kościoła katedralnego) również odbywa się przygotowanie bezpośrednie do sakramentu małżeństwa dla narzeczonych. Spotkania odbywają się cyklicznie w kolejne wtorki o 19.00 (oprócz wakacji). Przygotowanie obejmuje cztery spotkania. Ponadto narzeczeni są zobowiązani do trzech spotkań indywidualnych w przyparafialnej Poradni Życia Rodzinnego. 

* Katolicka Poradnia Życia Rodzinnego czynna  w pierwsze poniedziałki miesiąca o godzinie 17.00. Zapraszamy narzeczonych na trzy obowiązkowe spotkania w ramach przygotowania do przyjęcia Sakramentu małżeństwa. Kontakt telefoniczny z panią Heleną Grembecką, instruktorką poradni: 511100505.

* Zapraszamy do Biblioteki Parafialnej w poniedziałek: 17.00 – 17.50  oraz we wtorek: 8.00 – 9.00.

* W poniedziałki w czasie urzędowania Biblioteki czynny jest charytatywny punkt informacyjny prowadzony przez Caritas Parafii. Można tam, poprzez pozostawienie informacji na kartce, zgłaszać swoje i innych potrzeby pomocy a także wszelką gotowość przyjścia z pomocą, np. przekazania używanych a dobrych sprzętów gospodarstwa domowego, mebli…

* Przypominamy, że we wtorki, piątki i soboty, oprócz Mszy świętej porannej o godzinie 7.00, jest również najczęściej sprawowana Msza święta o godzinie 8.00! Serdecznie zapraszamy! Nie będzie natomiast Mszy świętej o godzinie 8.00 w czasie zimowych ferii szkolnych oraz wakacji.

* Wszystkich parafian zapraszamy do śpiewania w Chórze Świętej Cecylii; próby w środy po Mszy świętej wieczornej oraz w Chórze Stowarzyszenia Przyjaciół Lublinieckiej Fary; próby w czwartki o godzinie 19.00.

* Zapraszamy do Chóru Męskiego Śpiewu Gregoriańskiego przy naszej Parafii. Informacje i zapisy u dyrygenta; Marka Kunickiego (Tel. 693346193). Próba w piątek o 19.00

* Chłopców i młodzieńców (od trzeciej klasy Szkoły Podstawowej, klas gimnazjalnych oraz szkoły średniej) zapraszamy do wspólnoty Liturgicznej Służby Ołtarza (zgłoszenia u ks. Kamila Hadasia).

* Dziewczęta od trzeciej klasy szkoły podstawowej zapraszamy do wspólnoty Dzieci Maryi. Wspólnota Dzieci Maryi zaprasza dziewczyny na spotkania w soboty o godzinie 10:00. To okazja do pogłębienia więzi z Bogiem i pobożności maryjnej, a przy tym możliwość poznania nowych osób, wspólnej zabawy i owocnego spędzania czasu. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.facebook.com/dzieci.maryi.lc oraz u ks. Krzysztofa Rucińskiego.

* Zapraszamy do wspólnej adoracji Najświętszego Sakramentu w poniedziałki  o 15.00 (Franciszkański Zakon Świeckich), we wtorki o 15.00 (członkowie Róż różańcowych), w środy o 14.30 (czciciele Bożego Miłosierdzia), w czwartki o 15.00 (Rycerze Niepokalanej), w piątki o 15.00 (Rodzina Radia Maryja).

* Szkoła Nowej Ewangelizacji zaprasza osoby dorosłe na modlitwę uwielbienia w kościele w trzecią środę miesiąca o 19.00, w pozostałe środy na  spotkania modlitewno – formacyjne w środy w Domu Parafialnym. Zapraszamy! 

* Małżeństwa młode stażem, wiekiem lub duchem zapraszamy do Wspólnoty Młodych Małżeństw – jest to odpowiedź na duchowe potrzeby par małżeńskich, które pragną wspólnie pogłębić swoją relację z Bogiem w małżeństwie. Spotkania odbywają się w trzecie i czwarte czwartki miesiąca o godzinie 18.00. Zainteresowanych prosimy o kontakt z ks. Krzysztofem Rucińskim. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/WMMLubliniec 

* Zachęcamy do czytania prasy katolickiej.

* W niedziele zapraszamy na nabożeństwa o 15.30.

* We wtorki zapraszamy na Nowennę do MBNP.

* Wszystkim, których bliscy zostali pogrzebani na naszym Cmentarzu Parafialnym, przypominamy o konieczności przedłużenia rezerwacji miejsca grobu po upływie 20 lat po pogrzebie. Można rezerwację przedłużyć na kolejne 20 lat bądź zlikwidować grób. Obecnie opłata za pojedynczy grób, zgodnie z decyzją Gliwickiej Kurii Diecezjalnej, wynosi 700 złotych za 20 lat (35 zł na rok). Prosimy, by przez cały rok dbać o groby i o porządek na cmentarzu.

* Serdeczne Bóg zapłać za wszelkie ofiary składane na inwestycje parafialne, bieżące potrzeby i pomoc charytatywną. Jeśli ktoś chciałby skorzystać z odliczenia podatkowego, to przypominamy, że można dokonać przelewu na nasze konto parafialne z zaznaczeniem „darowizna na cele kultu religijnego”. Nasze konto: Bank BGŻ BNP PARIBAS  Nr: 74 2030 0045 1110 0000 0245 7820.