OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE


VII. NIEDZIELA WIELKANOCNA – WNIEBOWSTĄPIENIE PAŃSKIE – 24.05.2020

Wniebowstąpienie. Chrystus po czterdziestu dniach przestał się ukazywać widzialnie na ziemi, ale nadal jest obecny w Kościele i działa dając życie, przebaczenie, zbawienie. Ta niewidzialna obecność Pana daje i nam nadzieję oraz wskazuje cel naszego życia — być razem z Bogiem. Abyśmy więc mogli być kiedyś razem z Bogiem, już teraz dajemy wyraz oczekiwaniu, przychodząc na Mszę św. i chociaż Go nie widzimy, wierzymy, że jest zawsze z nami.

* Chociaż do odwołania pozostaje w mocy dyspensa od obowiązku uczestniczenia we Mszy świętej niedzielnej oraz w święta nakazane i w dalszym ciągu można pozostać w domach i stamtąd śledzić transmisje Mszy Świętych, które są transmitowane w niedziele w środkach społecznego przekazu, to gorąco zapraszamy już na Msze święte do naszego kościoła.

  W niedziele można śledzić transmisję Mszy świętej o 10.00 z naszego kościoła na: facebook.com/ministranci.lubliniec. W przyszłą niedzielę 31 maja wyjątkowo będzie transmitowana Msza święta prymicyjna o godzinie 11.30.

* Udzielona dyspensa od udziału w niedzielnej Eucharystii oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Aby wypełnić trzecie przykazanie Dekalogu należy uczestniczyć we Mszy św. poprzez dostępne media. Zachęcamy również do zgłębiania Pisma Świętego oraz do modlitwy indywidualnej jak i rodzinnej – szczególnie do modlitwy różańcowej, codziennie o 20.30 w naszych domach.

* Kościół jest otwarty codziennie od porannej do wieczornej  Mszy świętej. W tym czasie jest możliwość nawiedzenia kościoła i adoracji Najświętszego Sakramentu.

* W naszym kościele (zarówno w czasie Mszy świętej jak i poza nią) może przebywać 50 osób. Jeśli miejsca w kościele zostaną już zajęte, pozostali wierni mogą uczestniczyć we Mszy św. stojąc na palcu kościelnym z zachowaniem bezpiecznej odległości. Jeśli będą wierni uczestniczący we Mszy św. na zewnątrz kościoła, kapłan również tam, na zewnątrz kościoła udzieli Komunii świętej.

* Przypominamy, że osoby przebywające w kościele, na placu kościelnym lub na cmentarzu zobowiązane są do zachowania sanitarnych wymogów bezpieczeństwa; w tym mają mieć zasłonięte usta i nos (także w ciągu CAŁEJ Mszy świętej) oraz zachować bezpieczną odległość. Dla ułatwienia tego zadania w kościele są wyznaczone (żółtymi kartonikami) miejsca w ławkach, gdzie mogą znajdować się uczestnicy liturgii. Prosimy, by miejsca w kościele zajmować począwszy od pierwszych ławek; ułatwi to zajmowanie miejsc pozostałym. Kiedy wszystkie wyznaczone miejsca w kościele będą już zajęte, kolejne przychodzące na liturgię osoby mogą uczestniczyć we Mszy świętej stojąc przed kościołem. Z obowiązku zakrywania ust i nosa zwolnieni są tylko duchowni w czasie sprawowania obrzędów religijnych. Do Komunii św. należy podchodzić z zachowaniem odpowiedniej odległości między poszczególnymi osobami.

* W obecnym czasie, jest okazja do Spowiedzi świętej w pomieszczeniu Biblioteki w Domu Parafialnym, rano codziennie w godz.: 6.30 – 6.50 a popołudniu w poniedziałek, wtorek, środę i piątek w godz.: 17.00 – 17.45, w czwartek w godz.: 16.15 – 17.00, w  sobotę w godz.: 16.00 – 16.45.

* Zachęcamy do czytania „Gościa Niedzielnego” W najnowszym numerze m. in.:

– specjalny dodatek o Polakach ratujących Żydów w czasie II Wojny Światowej,

– czy górnośląski przemysł wydobywczy przetrwa kryzys spowodowany falą zachorowań wśród górników?
– jakie znaki poprzedzą paruzję?

* Jest jeszcze ostatni numer „Małego Gościa Niedzielnego” a w Nin m. in.: komiks prezentujący postać prymasa Stefana Wyszyńskiego. Historia wybitnego Polaka, który całe swoje życie poświęcił ojczyźnie i Kościołowi, przedstawiona w atrakcyjnej dla młodego czytelnika formie.

* Od 18 maja, na stronach gosc.pl, wiara.pl oraz radioem.pl  dostępne jest specjalne e-wydanie „Gościa” poświęcone św. Janowi Pawłowi II do pobrania za darmo.

* Polecamy książkę Krzysztofa Kanclerza pt.: Historia Parafii Św. Mikołaja w Lublińcu w latach 1922 – 1939. Do nabycia w kancelarii w cenie 25 złotych.

* Do Kancelarii Parafialnej zapraszamy rano: w poniedziałek, środę i czwartek: 8.30 – 9.30, a po południu w poniedziałek i piątek: 15.00 – 16.00 oraz w środę: 16.00 – 17.00. W poniedziałek 1 czerwca kancelaria będzie czynna tylko po południu: 15.00 – 16.00; rano nie będzie czynna.

* Jest wiele wolnych intencji mszalnych w najbliższym czasie. Zachęcamy do ich zamawiania . Można to uczynić także przez telefon. Przyjmujemy intencje mszalne z okazji ślubów, jubileuszów i rocznic do końca roku 2021. Od 1 czerwca przyjmować będziemy również intencje za zmarłych na cały przyszły rok. Prosimy, by szczególnie  intencje związane z jubileuszami i rocznicami zamawiać możliwie najwcześniej.

* Zapraszamy na Nabożeństwa majowe od poniedziałku do piątku po Mszy świętej wieczornej, w sobotę po Mszy świętej porannej a w niedziele o 15.30. W przyszłą niedzielę wyjątkowo o 16.30!

* Msza święta Apostolatu Maryjnego w środę 27 maja o godz. 18.00.

* Franciszkański Zakon Świeckich gromadzi się na Mszy świętej w sobotę 30 maja o 7.00.

* W sobotę 30 maja o godz. 10.00 w katedrze gliwickiej święcenia kapłańskie, które przyjmie diakon Zbigniew Śniechota, a w kościele Świętego Bartłomieja w Gliwicach diakon Patryk Gawłowski.

* W niedzielę 31 maja ksiądz Zbigniew Śniechota odprawi Mszę świętą prymicyjną o godzinie 11.30 w naszym kościele parafialnym. Poza zaproszonymi gośćmi, nie będzie możliwości wejścia do kościoła. Msza święta prymicyjna będzie transmitowana na: facebook.com/ministranci.lubliniec. Będzie możliwość, przy ewentualnym składaniu życzeń, by zamiast kwiatów złożyć datek na działalność Sióstr Boromeuszek na misjach w Rosji i Afryce, zgodnie z prośbą Prymicjanta.

* Błogosławieństwa prymicyjnego ks. Zbigniew Śniechota udzieli w niedzielę 31 maja w czasie nabożeństwa majowego o 16.30, w niedzielę 7 czerwca w czasie każdej Mszy świętej oraz w sobotę 25 lipca w odpust Św. Anny.

* Tak jak to miało miejsce przy poprzednich prymicjach, informujemy że, jeśli ktoś pragnie wesprzeć Neoprezbitera darem materialnym, może to uczynić przy okazji przyjmowania błogosławieństwa prymicyjnego. Darem wspólnoty parafialnej dla ks. Zbigniewa będzie kielich mszalny.

* Ksiądz Patryk Gawłowski odprawi Mszę świętą prymicyjną w niedzielę 31 maja w kościele p. w. Świętej Anny w Gliwicach – Łabędach o godzinie 11.00. W naszej Parafii ks. Patryk Gawłowski wygłosi kazania i udzieli błogosławieństwa prymicyjnego w niedzielę 21 czerwca.

* Chrztu świętego udzielamy i błogosławimy roczne dzieci w niedzielę 31 maja w czasie Mszy świętej o godzinie 14.30. Nauka przedchrzcielna dla rodziców i chrzestnych w sobotę 30 maja o 16.00.

* Najbliższe odwiedziny chorych planujemy w sobotę 6 czerwca od godz. 8.00. Chorych i starszych parafian, którzy nie mogą dotrzeć do kościoła prosimy zgłosić w zakrystii bądź kancelarii.

* Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej będziemy przeżywać w niedzielę 13 września 2020 o godz.10.00.

* Dzieci Pierwszokomunijne zapraszamy, kiedy znów powróci nauka w szkołach, na Msze św. szkolne i spotkania w czwartki o 17.15. Obowiązkowa jest także obecność na próbach w poniedziałek 31 sierpnia, w środę 2, w poniedziałek 7 i środę 9 września o godzinie 16.30. Prosimy przynieść „Drogi do Nieba”. Pierwsza Spowiedź święta w piątek 10 września o godzinie 16.00.

Serdeczne Bóg zapłać za wspólną modlitwę na Eucharystii. Serdeczne Bóg zapłać, szczególnie teraz, za wszelkie ofiary składane w kościele, w kancelarii czy w formie przelewu bankowego. Bożej opieki i pokoju na każdy dzień! Zapału i wytrwałości w trosce o życie wiarą w Chrystusa Zmartwychwstałego. Szczęść Boże!

* Kancelaria Parafialna czynna: w poniedziałki: 8.30 – 9.30 oraz 15.00 – 16.00, w środy: 8.30 – 9.30 oraz 16.00 – 17.00, czwartki: 8.30 – 9.30, piątki: 15.00 – 16.00. Spisywanie protokołów przedślubnych we wtorki o godzinie 19.00 po wcześniejszym, np. telefonicznym zgłoszeniu.

* Przyjmujemy intencje mszalne z okazji ślubów, jubileuszów i rocznic do końca roku 2021. Od 1 czerwca przyjmować będziemy również intencje za zmarłych na cały przyszły rok. Prosimy, by szczególnie  intencje związane z jubileuszami i rocznicami zamawiać możliwie najwcześniej.

* Przy zamawianiu Mszy świętych poza obowiązującym porządkiem celebracji (śluby, pogrzeby, dodatkowe Msze święte jubileuszowe) prosimy zamawiać również organistę. Nasi organiści: Marianna Owczarz tel. 515 500 091, Dawid Gołombowski tel. 691 133 386, Kinga Zabłocka tel. 505 405 988, Jarosław Jasiura tel. 606 284 230.

* W sprawie nauk przedślubnych dla narzeczonych prosimy o zasięganie informacji w Parafii Św. Stanisława Kostki. Spotkania odbywają się czterokrotnie w ciągu roku, w dwie kolejne soboty o godz. 15:00 i niedziele po Mszy św. o godz. 14:30 w domu katechetycznym przy Parafii Ojców Oblatów. Zapisy podczas pierwszego spotkania. Terminy rozpoczęcia kolejnych cyklów nauk: 27 czerwca 2020 oraz 26 września 2020.

* Przypominamy również o weekendowej formie przygotowania do Sakramentu małżeństwa. W naszej diecezji w czterech miejscach odbywa się takie przygotowanie. Wszelkie informacje: Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Gliwickiej, Telefon: 32/279 03 67 kom: +48/507 389 948, e‑mail: drodzin@kuria.gliwice.pl, strona: www.dorodzin.opw.pl

* Wszystkim, których bliscy zostali pogrzebani na naszym Cmentarzu Parafialnym, przypominamy o konieczności przedłużenia rezerwacji miejsca grobu po upływie 20 lat po pogrzebie. Można rezerwację przedłużyć na kolejne 20 lat. Obecnie opłata za pojedynczy grób, zgodnie z decyzją Gliwickiej Kurii Diecezjalnej, wynosi 700 złotych za 20 lat (35 zł na rok). Prosimy, by przez cały rok dbać o groby i o porządek na cmentarzu.

* Serdeczne Bóg zapłać za wszelkie ofiary składane na inwestycje parafialne, bieżące potrzeby i pomoc charytatywną. Jeśli ktoś chciałby skorzystać z odliczenia podatkowego, to przypominamy, że można dokonać przelewu na nasze konto parafialne z zaznaczeniem „darowizna na cele kultu religijnego”. Nasze konto: BNP Paribas Bank Polska S.A.  Nr: 74 2030 0045 1110 0000 0245 7820.

Wspieraj swoją Parafię i przekaż na jej rzecz 1% podatku!

Istnieje możliwość przekazania 1% podatku na rzecz naszej Parafii. Aby tak się stało, należy w zeznaniu podatkowym w odpowiedniej rubryce podać numer KRS 0000283966, a w rubryce „cel szczegółowy 1%” podać: Parafia Św. Mikołaja Lubliniec. Serdeczne Bóg zapłać tym osobom (małżeństwom), które już to uczyniły.