OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE


  1. NIEDZIELA ADWENTU – 3.12.2017

Rozpoczynamy Adwent. To już kolejny okres poprzedzający Święta Bożego Narodzenia, który przeżywamy. A tymczasem całe nasze życie jest Adwentem, czyli oczekiwaniem na przyjście Chrystusa. Jezus mówi w dzisiejszej Ewangelii: „Uważajcie, czuwajcie, bo nie wiecie, kiedy czas ten nadejdzie”. Warto o tym pamiętać w szale przedświątecznych zakupów i podczas tworzenia miłej świątecznej atmosfery. Nie zapominajmy, że nasze serce również wymaga przygotowania.

* Zachęcamy do czytania „Gościa Niedzielnego”. W nim m. in.:

– pierwszy odcinek adwentowego cyklu o św. Józefie; Czym wiara mężczyzny różni się od wiary kobiety?

– o znakomitym sportowcu, który odmówił startu w finale biegu na sto metrów, bo uważał, że niedziela powinna być dniem poświęconym Bogu;

– dlaczego pokolenie nastolatków z komórką w ręku jest najmniej religijną generacją w historii?

* Jest także nowy numer „Małego Gościa Niedzielnego” koniecznie potrzebny każdemu uczestnikowi rorat z bezpłatnym dodatkiem; lampionem roratnim do samodzielnego złożenia

* W kancelarii i w zakrystii można nabyć poświęcone opłatki wigilijne. Dobrowolna ofiara składana przy tej okazji przeznaczona jest na nasze cele parafialne. Przypominamy, że nasza Parafia nikogo nie  wysyła i nie upoważnia do rozprowadzania opłatków poza terenem kościelnym. Jeśli ktoś powoływałby się na działanie w imieniu Parafii, jest oszustem!

* Są do nabycia świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom w cenie 5 zł i 12 zł., rozprowadzane przez Caritas Diecezji Gliwickiej. Dochód z ich sprzedaży będzie przeznaczony na dzieła charytatywne Diecezji i Parafii. Chciejmy z okazji świąt wesprzeć potrzebujących naszej pomocy, szczególnie dzieci.

* Dzisiaj o godzinie 15.30 zapraszamy na nabożeństwo adwentowe z poświęceniem wieńców adwentowych.

* Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy Adwent. Zachęcamy, by przygotowane w rodzinach wieńce adwentowe przynieść do poświecenia dzisiaj o 15.30. Niech przez cały Adwent przypominają nam o jego istocie i gromadzą całą rodzinę, szczególnie w niedzielę, na wspólnej modlitwie, czytaniu Słowa Bożego, rozmowie o ważnych sprawach. Na rozpoczęcie Adwentu i przed odpustem parafialnym, zachęcamy do przyjęcia Sakramentu pokuty i pojednania.

* Na Msze święte roratnie zapraszamy w Adwencie od poniedziałku do piątku o 17.15. Dzieci zachęcamy do przychodzenia z lampionami roratnimi.

* Prosimy Chętnych Parafian (nie tylko przedsiębiorców, handlowców, rzemieślników…) o włączenie się w ufundowanie nagród i prezentów mikołajowych dla dzieci, paczek świątecznych dla potrzebujących… Zapewniamy o modlitwie w czasie rorat i nie tylko.

* W pierwszy czwartek miesiąca zapraszamy na Mszę świętą łacińską o 7.00 i nabożeństwo w intencji powołań do służby w Kościele po niej.

*              Dziewczęta z drugich klas gimnazjalnych, w ramach przygotowania do Bierzmowania zapraszamy w czwartek do Spowiedzi świętej, na Mszę św. roratnią o 17.15 i spotkanie.

* W piątek, 8 grudnia obchodzimy uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Zapraszamy na Msze święte w porządku świątecznym; o godzinie 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 16.00, 17.30 i 19.00. Uroczystość znosi obowiązek zachowania piątkowej wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.

* Młodzież (od trzeciej klasy gimnazjalnej) zapraszamy w piątek 8 grudnia Mszę świętą z uroczystości o 19.00, a w pozostałe piątki na spotkania o godzinie 19.00.

* Młodzież (i dzieci od 7. klasy szkoły podstawowej) zapraszamy w piątek o 19.00 na spotkanie Ruchu Światło-Życie, czyli tzw. Oazy w piątek o 19.00. Najbliższe spotkania: 8 grudnia (Msza święta z uroczystości).

* Szkoła Nowej Ewangelizacji zaprasza na modlitwę uwielbienia w trzeci piątek miesiąca, w pozostałe piątki na spotkania modlitewno – formacyjne o 19.00.

* W przyszłą niedzielę obchodzimy uroczystość odpustową ku czci Świętego Mikołaja, naszego patrona. Kazania odpustowe wygłosi ks. Kazimierz Tomasiak, dyrektor Ośrodka w Rusinowicach. Zapraszamy służbę liturgiczną, panów do baldachimu, wszystkie wspólnoty, poczty sztandarowe, dzieci pierwszokomunijne i rocznicowe w strojach liturgicznych na sumę odpustową o 11.30. O 15.30 zapraszamy na uroczyste Nieszpory odpustowe. Nie będzie w tym dniu Mszy świętej o 13.00!

* W dzień naszego odpustu 10 grudnia Dzieci Maryi naszej Parafii wraz z rodzicami i animatorami zapraszają na Jarmark Świąteczny; można będzie zakupić kartki i ozdoby świąteczne, pierniki, ciastka, ciasta różnego rodzaju, a także na miejscu w Domu Parafialnym napić się cieplej herbaty lub kawy. Dochód będzie przeznaczony na cele Dzieci Maryi.

* Spotkanie Parafialnej Rady Duszpasterskiej w poniedziałek 11 grudnia po Roratach.

* W naszej Parafii działa CHÓR CHŁOPIĘCY „ŚLĄSKIE SŁOWIKI”. Chór od 6 lat działa przy Zespole „Śląsk”, a w tym roku rozpoczyna również działalność w Lublińcu, w naszej Parafii. Priorytetem działalności chóru jest rozwijanie wrażliwości muzycznej u dzieci i młodzieży, rozwijanie muzykalności i predyspozycji wokalnych, pielęgnowanie wielowiekowej tradycji śpiewu chórów chłopięcych. Wraz z prowadzącą chór, panią Karoliną Banach, zapraszamy chłopców, od siódmego roku życia, uzdolnionych wokalnie, do wspólnego śpiewania. Od kandydatów do chóru nie jest wymagana znajomość nut. Wszystkich chętnych chłopców zapraszamy w środy i piątki, w godzinach: 17.00 – 18.30 w Domu Parafialnym. Więcej informacji na temat chóru można uzyskać: Tel. 501 523 195.

* Zachęcamy do zobaczenia w naszym kinie filmu o życiu Św. Maksymiliana Kolbego; „Dwie Korony”; dzisiaj o godzinie 17:00 oraz we wtorek o godzinie 9:30.

Serdeczne Bóg zapłać za wspólną modlitwę na Eucharystii i złożoną ofiarę. Po Mszy świętej zbiórka do puszek na pomoc dla Kościoła na Wschodzie. W piątek kolekta będzie przeznaczona na potrzeby Ośrodka dla Dzieci i Młodzieży niepełnosprawnej w Rusinowicach, a w przyszłą niedzielę kolekta odpustowa na potrzeby naszej Parafii. Życzymy błogosławionego Adwentu! Szczęść Boże!

* Wszystkich parafian, w tym dzieci i młodzież, zapraszamy do regularnego przyjmowania Sakramentu Pokuty i pojednania. W naszym kościele jest okazja do Spowiedzi świętej w piątek w godz.: 17.00 – 17.55,  sobotę w godz.: 16.00 – 16.55 i codziennie przed Mszą świętą. W adwentowe piątki okazja do Spowiedzi w godz. 16.30 – 17.15.

* Kancelaria Parafialna czynna: w poniedziałki: 8.30 – 10.00 oraz 15.00  – 16.00, środy: 8.30 – 10.00 oraz 15.00 – 16.30, czwartki: 8.30 – 9.30, piątki: 15.00 – 16.00. Spisywanie protokołów przedślubnych, od 13 lutego 2018, we wtorki o godz. 19.00.

* Przyjmujemy intencje mszalne do końca roku 2018. Bardzo prosimy, by intencje z okazji jubileuszów i rocznic na zamawiać możliwie najwcześniej.

* Przy zamawianiu Mszy świętych poza obowiązującym porządkiem celebracji (śluby, pogrzeby, dodatkowe Msze święte jubileuszowe) prosimy zamawiać również organistę. Nasi organiści: Marianna Owczarz tel. 515500091, Dawid Gołombowski tel. 691133386, Kinga Zabłocka tel. 505 405 988, Jarosław Jasiura tel. 606284230.

* Zapraszamy do Biblioteki Parafialnej w poniedziałki: 16.00 – 17.05 (w Adwencie), 17.00 – 17.50 (w styczniu) oraz we wtorki: 8.00-9.00.

* W poniedziałki w czasie urzędowania Biblioteki czynny jest charytatywny punkt informacyjny prowadzony przez Caritas Parafii. Można tam, poprzez pozostawienie informacji na kartce, zgłaszać swoje i innych potrzeby pomocy a także wszelką gotowość przyjścia z pomocą, np.  przekazania używanych a dobrych sprzętów gospodarstwa domowego, mebli…

* Zapraszamy do wspólnej adoracji Najświętszego Sakramentu w poniedziałki  o 15.00 (Franciszkański Zakon Świeckich), we wtorki o 15.00 (członkowie Róż różańcowych), w środy o 14.30 (czciciele Bożego Miłosierdzia), w czwartki o 15.00 (Rycerze Niepokalanej), w piątki o 15.00 (Rodzina Radia Maryja).

* Dzieci i młodzież od 3. klasy szkoły podstawowej zapraszamy do wspólnoty ministranckiej (zgłoszenia u ks. Michała Choroszewskiego) oraz wspólnoty Dzieci Maryi (zgłoszenia u ks. Krzysztofa Rucińskiego).

* Szkoła Nowej Ewangelizacji zaprasza na modlitwę uwielbienia w trzeci piątek miesiąca, w pozostałe piątki na spotkania modlitewno – formacyjne o 19.00.

* Małżeństwa młode stażem, wiekiem lub duchem, które pragną wspólnie pogłębić swoją relację z Bogiem w małżeństwie, zapraszamy do Wspólnoty Młodych Małżeństw. Spotkania odbywają się raz w miesiącu; w ostatnie środy miesiąca po wieczornej Mszy Świętej. Zainteresowanych prosimy o kontakt z ks. Krzysztofem Rucińskim. Najbliższe spotkania: 27 grudnia, 30 stycznia.

* Wszystkich parafian zapraszamy do śpiewania w Chórze Świętej Cecylii; próby w środy po Mszy świętej wieczornej oraz w Chórze Stowarzyszenia Przyjaciół Lublinieckiej Fary; próby w czwartki o godzinie 19.00.

* W sprawie nauk przedślubnych dla narzeczonych prosimy o zasięganie informacji w Parafii Św. Stanisława Kostki. Spotkania odbywają się czterokrotnie w ciągu roku, w dwie kolejne soboty o godz. 15:00 i niedziele po Mszy św. o godz. 14:30 w domu katechetycznym przy Parafii Ojców Oblatów. Zapisy podczas pierwszego spotkania. Terminy rozpoczęcia kolejnych cyklów nauk: 27 stycznia 2018, 7 kwietnia 2018, 23 czerwca 2018.

* Przypominamy również o weekendowej formie przygotowania do Sakramentu małżeństwa. W naszej diecezji w czterech miejscach odbywa się takie przygotowanie. Wszelkie informacje: Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Gliwickiej, Telefon: 32 2790367 kom: 507389948, e-mail: drodzin@kuria.gliwice.pl, strona: www.dorodzin.opw.pl

* W Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II w Gliwicach (obok kościoła katedralnego) również odbywa się przygotowanie bezpośrednie do sakramentu małżeństwa dla narzeczonych. Spotkania odbywają się cyklicznie w kolejne wtorki o 19.00 (oprócz wakacji). Przygotowanie obejmuje cztery spotkania. Ponadto narzeczeni są zobowiązani do trzech spotkań indywidualnych w przyparafialnej Poradni Życia Rodzinnego. 

* Katolicka Poradnia Życia Rodzinnego czynna w pierwsze poniedziałki miesiąca o godzinie 17.00. Zapraszamy narzeczonych na trzy obowiązkowe spotkania w ramach przygotowania do przyjęcia Sakramentu małżeństwa. Zapraszamy także małżonków! Kontakt telefoniczny z panią Kornelią Kansy-Jańczyk, instruktorką poradni: +48/605206739.

* Zachęcamy do czytania prasy katolickiej.

* W niedziele zapraszamy na nabożeństwa o 15.30.

* We wtorki zapraszamy na Nowennę do MBNP.

* Przypominamy, że we wtorki, piątki i soboty, oprócz Mszy świętej porannej o godzinie 7.00, jest również najczęściej sprawowana Msza święta o godzinie 8.00! Serdecznie zapraszamy! Nie ma natomiast Mszy świętej o godzinie 8.00 w czasie wakacji i zimowych ferii szkolnych.

* Wszystkim, których bliscy zostali pogrzebani na naszym Cmentarzu Parafialnym, przypominamy o konieczności przedłużenia rezerwacji miejsca grobu po upływie 20 lat po pogrzebie. Można rezerwację przedłużyć na kolejne 20 lat, bądź na krótszy okres. Obecnie opłata za pojedynczy grób wynosi 30 zł. na rok. Od 1 stycznia 2018 wynosić będzie 35 zł. Prosimy, by przez cały rok dbać o groby i o porządek na cmentarzu.

* Serdeczne Bóg zapłać za wszelkie ofiary składane na inwestycje parafialne, bieżące potrzeby i pomoc charytatywną. Jeśli ktoś chciałby skorzystać z odliczenia podatkowego, to przypominamy, że można dokonać przelewu na nasze konto parafialne z zaznaczeniem „darowizna na cele kultu religijnego”. Nasze konto: Bank BGŻ BNP PARIBAS. Nr: 74 2030 0045 1110 0000 0245 7820.