OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE


XIX. NIEDZIELA ZWYKŁA – 9.08.2020

Przychodzimy na niedzielną Eucharystię, aby spotkać się z Bogiem przez sakramentalne uobecnienie ofiary Jezusa Chrystusa. Wśród burz i niepokojów współczesnego życia potrzeba nam chwili ciszy, modlitwy i refleksji. Niech więc Eucharystia będzie dla nas oddechem wiary i pomocą do bezpośredniego kontaktu z Bogiem. Żyjemy w świecie zabieganym i hałaśliwym. Bóg jednak przemawia w ciszy serca. Stańmy więc w ciszy, by uświadomić sobie, że jesteśmy grzeszni, by usłyszeć Boży głos.

* Zapraszamy wszystkich Parafian do kościoła! Bardzo prosimy, by miejsca w kościele zajmować równomiernie począwszy od pierwszych ławek. Przypominamy, że osoby przebywające w kościele, zobowiązane są do zasłonięcia ust i nosa (także w ciągu CAŁEJ Mszy świętej, poza momentem przyjęcia Komunii świętej). Z obowiązku zakrywania ust i nosa zwolnieni są tylko duchowni w czasie sprawowania obrzędów religijnych.

* W dalszym ciągu wskazane jest przyjmowanie Komunii św. na rękę; lewą dłoń kładziemy na prawej, gdy kapłan położy na niej Komunię św., przechodzimy na bok i prawą ręką bezpiecznie wkładamy Hostię do ust. Nie wolno przyjmować Komunii św. „na rękę” w rękawiczkach!

* Jeśli ktoś jednak chce przyjmować Komunię św. do ust, bardzo prosimy, by stanąć w prosto, bądź uklęknąć i otworzyć usta. Bardzo prosimy, by nie wykonywać w momencie podawania Komunii świętej żadnych ruchów, nie przybliżać głowy do kapłana, nie pochylać się, nie zniżać głowy, nie przyklękać, nie próbować „łowić” Hostii otwartymi ustami….. Bardzo prosimy, by nie wysuwać języka.

* Zachęcamy do czytania „Gościa Niedzielnego”. W najnowszym numerze m. in.:

– z przemocą trzeba walczyć, jednak Polska rozważa wypowiedzenie tak zwanej konwencji przemocowej. Czy powinniśmy ją wypowiadać? Jeśli tak to dlaczego?

– prezydenta, własną firmę, bezpieczeństwo kraju, sportowców – podczas uroczystości w Niepokalanowie można zawierzyć Sercu Maryi wszystko, co określa się jako „moje”.

– w wakacyjnym cyklu „Gościa” o Sanktuarium w Rywałdzie Matki szukających pocieszenia i pokoju ducha

* Polecamy książkę Krzysztofa Kanclerza pt.: Historia Parafii Św. Mikołaja w Lublińcu w latach 1922 – 1939. Do nabycia w kancelarii w cenie 25 złotych.

* Zapraszamy na nieszpory niedzielne dzisiaj o godz. 15.30.

* Z dniem 2 sierpnia jest związany odpust zupełny, zwany „Porcjunkulą” (od małego kościółka znajdującego się wewnątrz bazyliki NMP Anielskiej w Asyżu). Można go zyskać jeden raz albo 2. sierpnia albo w niedzielę poprzedzającą (26. lipca) albo w niedzielę następującą (9. sierpnia) w każdym kościele parafialnym. Warunki uzyskania odpustu zupełnego: nawiedzenie kościoła, przyjęcie Komunii świętej, odmówienie: „Ojcze nasz”, „Wierzę” i dowolnej modlitwy według intencji Ojca Świętego, stan łaski uświęcającej, wykluczenie wszelkiego przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet powszedniego (jeżeli brak tego rodzaju dyspozycji – odpust będzie tylko cząstkowy).

* W czwartek 13 sierpnia, w dzień fatimski, zapraszamy o godz. 18.00 na Mszę świętą, różaniec fatimski i procesję z figurą Matki Bożej do kościoła Św. Anny. W kancelarii można składać intencje dziękczynno – błagalne za osoby żyjące.

* W sobotę 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia NMP, czasie każdej Mszy świętej święcimy zioła i kwiaty. Msze święte w porządku niedzielnym, począwszy od piątkowej wieczornej o 17.00. Przypominamy, że jest to święto nakazane; obowiązuje nas uczestnictwo we Mszy świętej.

* W zakrystii, w dniu dzisiejszym, 9 sierpnia, przyjmujemy jeszcze zapisy do grupy szarej na XXVIII. Diecezjalną Pielgrzymkę Pieszą na Jasną Górę, która przejdzie swój etap z Lubecka od Boronowa w piątek 21 sierpnia.

Koszt uczestnictwa w pielgrzymce (+ znaczek) wynosi 20 zł. Należy zgłosić się osobiście w zakrystii po Mszy świętej. Przy zapisie należy podać imię, nazwisko, pesel i adres. Uczestnikami mogą być tylko osoby do 60 roku życia, a małoletni tylko i wyłącznie pod opieką rodzica! Rozpoczęcie pielgrzymki grupy szarej w piątek 21 sierpnia Mszą świętą o godz. 8.00 w Lubecku. Grupa szara dociera do Boronowa (przez Kochcice, Kochanowice, Droniowice, Mochałę, Hadrę) gdzie kończy się jej sztafetowy odcinek całości pielgrzymki podążającej z Gliwic.

Na pielgrzymią drogę należy zabrać wygodne obuwie (nie nowe), nakrycie głowy, „Drogę do Nieba”, Różaniec, własny prowiant i napoje, potrzebne lekarstwa. Potrzebne informacje: www.pielgrzymki-gliwice.pl

* Zachęcamy również do „duchowego pielgrzymowania”, tych, którzy nie mogą iść pieszo, do przeżywania wspólnoty modlitewnej w dniach pielgrzymki od środy 19 sierpnia do soboty 22 sierpnia. Zapraszamy w tych dniach szczególnie na Modlitwę Różańcową o 20.30. Można w kancelarii i w zakrystii nabyć specjalny znaczek duchowego pielgrzyma, składając choćby symboliczną ofiarę na potrzeby pielgrzymki.

* W czwartek 20 sierpnia zapraszamy na Mszę św. o 18.00 w intencji ks. Kamila Hadasia z okazji urodzin.

* W sobotę 22 sierpnia zapraszamy na Mszę świętą o godz. 7.00 i nabożeństwo po niej do kościoła Św. Anny. Zapraszamy szczególnie małżonków oczekujących dziecka i proszących o potomstwo.

* W niedzielę 23 sierpnia 18.00 ks. Wojciech Kiełkowski  kończy posługę w naszej Parafii. Dekretem Księdza Biskupa został skierowany do posługi w Parafii Świętego Jana Chrzciciela w Gliwicach – Żernikach.

* W środę 26 sierpnia rozpocznie posługę w naszej Parafii ks. Michał Brzezina, neoprezbiter z Parafii Świętej Katarzyny Wawrzyńca w Tarnowskich Górach – Lasowicach. W niedzielę 30 sierpnia ks. Michał wygłosi kazania niedzielne i udzieli błogosławieństwa prymicyjnego.

* Msza św. i spotkanie Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w sobotę 29 sierpnia o godzinie 7.00.

* Chrztu świętego udzielamy i błogosławimy roczne dzieci w niedzielę 30 sierpnia w czasie Mszy świętej o godzinie 14.30. Nauka przedchrzcielna dla rodziców i chrzestnych w sobotę 29 sierpnia o godzinie 16.00.

* W sobotę 5 września odwiedziny chorych od godz. 8.00. Chorych i starszych parafian, którzy nie mogą dotrzeć do kościoła, prosimy zgłosić w zakrystii bądź kancelarii.

* Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej będziemy przeżywać w niedzielę 13 września 2020 o godz.10.00.

* Dzieci Pierwszokomunijne zapraszamy, na Msze święte niedzielne, na Msze święte szkolne i spotkania w czwartki o 17.15 (od 3. września). Obowiązkowa jest także obecność na próbach w poniedziałek 31 sierpnia, w środę 2 września, w poniedziałek 7 września i w środę 9 września o godzinie 16.30. Prosimy przynieść „Drogi do Nieba”. Pierwsza Spowiedź święta w piątek 10 września o godzinie 16.00.

* W przyszłym roku uroczystość Pierwszej Komunii Świętej będzie miała miejsce, jak co roku, w drugą niedzielę maja, a więc: 9 maja 2021. Rodziców dzieci, które ukończyły drugą klasę, prosimy o zgłoszenie dzieci do przygotowania na formularzach, które można pobrać w kancelarii lub zakrystii. Bardzo prosimy, by uczynić to możliwie najszybciej! W kolejnych latach również uroczystość Pierwszej Komunii świętej będzie każdorazowo w drugą niedzielę maja.

Serdeczne Bóg zapłać za wspólną modlitwę na Eucharystii. Serdeczne Bóg zapłać, za ofiary składane w kościele, w kancelarii czy w formie przelewu bankowego. W sobotę kolekta będzie przeznaczona na potrzeby naszej Parafii, a w przyszła niedzielę na Diecezjalny Fundusz Inwestycyjny. Bożej opieki i pokoju na każdy dzień pracy i odpoczynku! Szczęść Boże!

* Wszystkich parafian, w tym dzieci i młodzież (także w czasie wakacji), zapraszamy do regularnego przyjmowania Sakramentu Pokuty i pojednania. W naszym kościele jest okazja do Spowiedzi świętej w piątek w godz.: 17.00 – 17.55,  sobotę w godz.: 16.00 – 16.55 i codziennie przed Mszą świętą. Penitenci przystępując do Spowiedzi świętej, muszą mieć zasłonięte usta i nos.

* Zapraszamy do wspólnej adoracji Najświętszego Sakramentu w poniedziałki o 15.00 (Franciszkański Zakon Świeckich), we wtorki od 15.00 (członkowie Róż różańcowych), w środy od 14.30 (czciciele Bożego Miłosierdzia), w czwartki od 15.00 (Rycerze Niepokalanej), w piątki o 15.00 (Rodzina Radia Maryja).

* Zachęcamy do czytania prasy katolickiej.

* W niedziele zapraszamy na nabożeństwa o 15.30.

* We wtorki zapraszamy na Nowennę do MBNP.

* Kancelaria Parafialna czynna: w poniedziałki: 8.30 – 9.30 oraz 15.00  – 16.00, środy: 8.30 – 9.30 oraz 16.00 – 17.00, czwartki: 8.30 – 9.30, piątki: 15.00 – 16.00.

* Spisywanie protokołów przedślubnych we wtorki o godzinie 19.00 po wcześniejszym, np. telefonicznym zgłoszeniu.

* Przyjmujemy intencje mszalne do końca roku 2021. Bardzo prosimy, by intencje z okazji jubileuszów i rocznic zamawiać możliwie najwcześniej!

* Przy zamawianiu Mszy świętych poza obowiązującym porządkiem celebracji (śluby, pogrzeby, dodatkowe Msze święte jubileuszowe) prosimy zamawiać również organistę. Nasi organiści: Marianna Owczarz tel. 515 500 091, Dawid Gołombowski tel. 691 133 386, Kinga Zabłocka tel. 505 405 988, Jarosław Jasiura tel. 606 284 230.

* W sprawie nauk przedślubnych dla narzeczonych prosimy o zasięganie informacji w Parafii Św. Stanisława Kostki. Spotkania odbywają się czterokrotnie w ciągu roku, w dwie kolejne soboty o godz. 15:00 i niedziele po Mszy św. o godz. 14:30 w domu katechetycznym przy Parafii Ojców Oblatów. Zapisy podczas pierwszego spotkania. Termin rozpoczęcia kolejnego cyklu nauk: 26 września 2020.

* Przypominamy również o weekendowej formie przygotowania do Sakramentu małżeństwa. W naszej diecezji w czterech miejscach odbywa się takie przygotowanie. Wszelkie informacje: Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Gliwickiej, Telefon: 32 279 03 67 kom: 507 389 948, e-mail: drodzin@kuria.gliwice.pl, strona: www.dorodzin.opw.pl

* W Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II w Gliwicach (obok kościoła katedralnego) również odbywa się przygotowanie bezpośrednie do sakramentu małżeństwa dla narzeczonych. Spotkania odbywają się cyklicznie w kolejne wtorki o 19.00, poza okresem wakacji. Przygotowanie obejmuje cztery spotkania. Ponadto narzeczeni są zobowiązani do trzech spotkań indywidualnych w przyparafialnej Poradni Życia Rodzinnego.

* Katolicka Poradnia Życia Rodzinnego czynna w pierwsze poniedziałki miesiąca o godzinie 17.00. Zapraszamy narzeczonych na trzy obowiązkowe spotkania w ramach przygotowania do przyjęcia Sakramentu małżeństwa. Zapraszamy także małżonków! Kontakt telefoniczny z panią Heleną Grembecką, instruktorką poradni: 511 100 505.

* Chłopców i młodzieńców (od trzeciej klasy Szkoły Podstawowej oraz szkoły średniej) zapraszamy do wspólnoty Liturgicznej Służby Ołtarza (zgłoszenia u ks. Kamila Hadasia). Zbiórki w soboty o 9.30. Zdjęcia oraz więcej informacji dotyczących wspólnoty ministranckiej na stronie: https://www.facebook.com/ministranci.lubliniec

* Dziewczęta od trzeciej klasy szkoły podstawowej zapraszamy do wspólnoty Dzieci Maryi. Wspólnota Dzieci Maryi zaprasza dziewczyny na spotkania w soboty o godzinie 10:00. To okazja do pogłębienia więzi z Bogiem i pobożności maryjnej, a przy tym możliwość poznania nowych osób, wspólnej zabawy i owocnego spędzania czasu. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.facebook.com/dzieci.maryi.lc u siostry Zofii.

* Wszystkim, których bliscy zostali pogrzebani na naszym Cmentarzu Parafialnym, przypominamy o konieczności przedłużenia rezerwacji miejsca grobu po upływie 20 lat po pogrzebie. Należy rezerwację przedłużyć na kolejne 20 lat. Obecnie opłata za pojedynczy grób, zgodnie z decyzją Gliwickiej Kurii Diecezjalnej, wynosi 700 złotych za 20 lat (35 zł na rok). Prosimy, by przez cały rok dbać o groby i o porządek na cmentarzu.

* Serdeczne Bóg zapłać za wszelkie ofiary składane na inwestycje parafialne, bieżące potrzeby i pomoc charytatywną. Jeśli ktoś chciałby skorzystać z odliczenia podatkowego, to przypominamy, że można dokonać przelewu na nasze konto parafialne z zaznaczeniem „darowizna na cele kultu religijnego”. Nasze konto: Bank BNP PARIBAS  Nr: 74 2030 0045 1110 0000 0245 7820.