OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE


     1. XIII. NIEDZIELA ZWYKŁA – 28.06.2015

      Przełożony synagogi Jair oraz kobieta chorująca na krwotok szukali pomocy u Jezusa. Przyszli do Niego z wiarą. Dzisiejszy fragment Ewangelii mówi nam, jak ważna jest wiara w osobistym spotkaniu z Panem Jezusem. Nierzadko mamy serce i myśli zaprzątnięte problemami, z którymi my lub nasi bliscy nie możemy sobie poradzić. Wypowiedzmy przed Bogiem, co nas boli, lub choćby zechciejmy się dotknąć Jego płaszcza. I wsłuchajmy się z otwartym sercem w słowa Pana Jezusa: „Nie bój się, wierz tylko”.

      * Zachęcamy do czytania „Gościa Niedzielnego”. W dzisiejszym numerze m. in.;

      Papież Franciszek napisał encyklikę o ekologii „Laudato si”. Co w niej jest i dlaczego spotkała się z tak wielkim zainteresowaniem na całym świecie? Papież zwraca uwagę, że za obecny kryzys ekologiczny odpowiada błędna antropologia. Prawdziwa troska o środowisko naturalne – poucza Franciszek – musi się zawsze łączyć z troską o człowieka, a zwłaszcza o najuboższych, wykluczonych, bezbronnych oraz nienarodzonych. Nie wolno zapominać o naturze ludzkiej i jej prawach.

      – odnalezieni górnicy siedzieli jakby wciąż czekali na pomoc – o tym, jak dokładnie wyglądała akcja ratownicza górników z kopalni „Wujek” w Rudzie Śląskiej;

      – miałem wrażenie, że Papież mówi do mnie: „Ej, ty, Thomas, zajmij się tym”. – I zająłem się tym – powiedział prof. Thomas Hilgers, ojciec naprotechnologii, pierwszy lekarz w Stanach Zjednoczonych, który stanął do walki z in vitro, antykoncepcją i aborcją;

      * Dzisiaj o 15.30 i w piątek o 7.30 zapraszamy na nabożeństwa do NSPJ.

      * W poniedziałek 29. czerwca, obchodzimy uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Uroczystość tę przeżywamy jako Dzień Papieski w łączności z Ojcem Świętym Franciszkiem. Zapraszamy na Msze święte o godz. 7.00, 8.30, 10.00, 16.00, 17.30 i 19.00. O godz. 10.00 będzie Msza święta w intencji ks. Ludwika  z okazji 61. rocznicy święceń kapłańskich. Kancelaria w uroczystość nie będzie czynna.

      * W czasie letnich wakacji szkolnych zmienia się porządek Mszy świętych; rano codziennie o 7.00, wieczorem: w poniedziałek, wtorek, środę, piątek o 18.00, w czwartek o 17.15, w sobotę o 17.00 (z liturgią niedzieli). W niedziele nie będzie Mszy świętej o 13.00. Msze święte niedzielne (od 5. lipca do 23. sierpnia) będą odprawiane o godz. 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 14.30 i 18.00 (w sobotę o 17.00).

      * We wtorek ostatni raz przed wakacjami zapraszamy do biblioteki parafialnej w godz. 9.00 – 10.00.

      * W pierwsze czwartek, piątek i sobotę miesiąca zapraszamy na nabożeństwa o 7.30.

      * Jak co roku, gorąco zachęcamy do udziału w Pielgrzymce Pieszej Parafii Lublinieckich do Sanktuarium MB w Lubecku w czwartek 2 lipca. Rozpoczęcie o 16.00 w naszym kościele św. Mikołaja. W Lubecku o 17.30 Nieszpory Maryjne i Msza święta w intencji wszystkich mieszkańców Lublińca o 18.00. Po zakończeniu uroczystości w Sanktuarium powrót pielgrzymki do naszego kościoła ok. 21.00. Nie będzie w tym dniu Mszy świętej wieczornej w naszym kościele.

      * Odwiedziny chorych w sobotę 4. lipca od godz. 8.00. Chorych i starszych parafian, którzy nie mogą dotrzeć do kościoła prosimy zgłosić w zakrystii bądź kancelarii. Następne odwiedziny chorych w sobotę 8. sierpnia.

      * W przyszłym roku uroczystość Pierwszej Komunii Świętej będzie miała miejsce w drugą niedzielę maja, a więc: 8. maja 2016. Rodziców dzieci, które kończą drugą klasę, prosimy o zgłoszenie dzieci do przygotowania na formularzach, które można pobrać w kancelarii lub zakrystii.

      * Nasza Parafia zorganizuje we wrześniu zbiórkę makulatury, dochód ze sprzedaży której będzie przeznaczony na zorganizowanie pobytu młodzieży w naszej Parafii przybywającej na Światowe Dni Młodzieży w lipcu przyszłego roku. Wszystkich chętnych zapraszamy do włączenia się do tej akcji. Dokładna data zbiórki będzie podana w późniejszym terminie.

      Serdeczne Bóg zapłać za wspólną modlitwę na Eucharystii i złożoną ofiarę. Jutro kolekta będzie przeznaczona na potrzeby Stolicy Apostolskiej, a w przyszłą niedzielę na potrzeby Diecezji i Seminarium Duchownego. Życzymy błogosławionej Niedzieli, Bożej opieki na czas pracy i odpoczynku! Szczęść Boże!

       

      * Wszystkich parafian, w tym dzieci i młodzież (także w czasie wakacji) zapraszamy do regularnego przyjmowania Sakramentu Pokuty i pojednania. W naszym kościele jest okazja do Spowiedzi świętej w piątek w godz.: 17.00 – 17.55,  sobotę w godz.: 16.00 – 16.55 i codziennie przed Mszą świętą.

      * Kancelaria Parafialna czynna: w poniedziałki: 8.35 – 10.00 oraz 15.00 – 16.00 (w najbliższy poniedziałek nieczynna), środy: 8.35 – 10.00 oraz 15.00 – 17.00, czwartki: 8.35 – 9.30, piątki: 15.00 – 16.00.

      * Spisywanie protokołów przedślubnych we wtorki o godzinie 19.00.

      * Przyjmujemy intencje mszalne do końca roku 2016. Bardzo prosimy, by intencje z okazji jubileuszów i rocznic na zamawiać możliwie najwcześniej.

      * Przy zamawianiu Mszy świętych poza obowiązującym porządkiem celebracji (śluby, pogrzeby, dodatkowe Msze święte jubileuszowe) prosimy zamawiać również organistę. Nasi organiści: Marianna Owczarz tel. 515500091, Dawid Gołombowski tel. 691133386, Kinga Witczak tel. 505 405 988, Jarosław Jasiura tel. 606284230.

      * Biblioteka Parafialna w czerwcu czynna w poniedziałki: 17.00 – 17.50 i we wtorki: 8.00 – 9.00.

      * W poniedziałki w czasie urzędowania Biblioteki czynny jest charytatywny punkt informacyjny prowadzony przez Caritas Parafii. Można tam, poprzez pozostawienie informacji na kartce, zgłaszać swoje i innych potrzeby pomocy a także wszelką gotowość przyjścia z pomocą, np. przekazania używanych a dobrych sprzętów gospodarstwa domowego, mebli…

      * Zachęcamy do czytania prasy katolickiej.

      * Zapraszamy na nabożeństwa niedzielne o 15.30.

      * We wtorki zapraszamy na Nowennę do MBNP po porannej i wieczornej Mszy św.

      * Zapraszamy do wspólnej adoracji Najświętszego Sakramentu w poniedziałki  o 15.00 (Franciszkański Zakon Świeckich), we wtorki od 15.00 (członkowie Róż różańcowych), w środy od 14.30 (czciciele Bożego Miłosierdzia), w czwartki od 15.00 (Rycerze Niepokalanej).

      * Wszystkich parafian zapraszamy do śpiewania w Chórze Świętej Cecylii; próby w środy po Mszy świętej wieczornej oraz w Chórze Stowarzyszenia Przyjaciół Lublinieckiej Fary; próby w czwartki o godzinie 19.00.

      * Dzieci i młodzież od 3. klasy szkoły podstawowej zapraszamy do wspólnoty ministranckiej (zgłoszenia u ks. Michała Choroszewskiego), wspólnoty Dzieci Maryi (zgłoszenia u ks. Mariusza Babuli).

      * Katolicka Poradnia Życia Rodzinnego czynna w pierwsze poniedziałki miesiąca o godzinie 17.00. Zapraszamy narzeczonych na trzy obowiązkowe spotkania w ramach przygotowania do przyjęcia Sakramentu małżeństwa. Zapraszamy także małżonków!

      * W sprawie nauk przedślubnych dla narzeczonych prosimy o zasięganie informacji w Parafii Św. Stanisława Kostki. Spotkania odbywają się czterokrotnie w ciągu roku, w dwie kolejne soboty o godz. 15:00 i niedziele po Mszy św. o godz. 14:30 w domu katechetycznym przy Parafii Ojców Oblatów. Zapisy podczas pierwszego spotkania.

      * Przypominamy również o weekendowej formie przygotowania do sakramentu małżeństwa, w czterech miejscach naszej Diecezji. Wszelkie informacje: Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Gliwickiej, Telefon: 32 279 03 67 kom: 507 38 99 48, e-mail: drodzin@kuria.gliwice.pl, strona: www.dorodzin.opw.pl

      * W Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II w Gliwicach (obok kościoła katedralnego) również odbywa się przygotowanie bezpośrednie do sakramentu małżeństwa dla narzeczonych. Spotkania odbywają się cyklicznie w kolejne wtorki o 19.00 (poza wakacjami). Przygotowanie obejmuje cztery spotkania. Ponadto narzeczeni są zobowiązani do trzech spotkań indywidualnych w  przyparafialnej Poradni Życia Rodzinnego. 

      * Wszystkim, których bliscy zostali pogrzebani na naszym Cmentarzu Parafialnym, przypominamy o konieczności przedłużenia rezerwacji miejsca grobu po upływie 20 lat po pogrzebie. Można rezerwację przedłużyć na kolejne 20 lat, bądź na krótszy okres. Obecnie opłata za pojedynczy grób wynosi 22 zł. na rok. Od 1. stycznia 2016 wynosić będzie 23 zł. Prosimy, by przez cały rok dbać o groby i o porządek na cmentarzu.

      * Serdeczne Bóg zapłać za wszelkie ofiary składane na inwestycje parafialne, bieżące potrzeby i pomoc charytatywną. Jeśli ktoś chciałby skorzystać z odliczenia podatkowego, to przypominamy, że można dokonać przelewu na nasze konto parafialne z zaznaczeniem „darowizna na cele kultu religijnego”. Nasze konto: Bank BGŻ S. A. Nr: 74 2030 0045 1110 0000 0245 7820.