OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE


XVIII. NIEDZIELA ZWYKŁA – 1.08.2021
„Ja jestem chlebem życia” – w Ewangelii Jezus odwołuje się do doskonale znanego nam pożywienia – do chleba. Jest w tym jednak coś więcej. Jezus określa się jako chleb życia. Tak jak powszedni chleb zaspokaja nasz codzienny głód, tak tylko Bóg jest w stanie wypełnić nasze pragnienia i dać nam życie, które nie kończy się tu, na ziemi. Podchodźmy w czasie komunii z wiarą do ołtarza i posilajmy się chlebem życia, przyjmując Jezusa do swojego serca.
* Zapraszamy gorąco wszystkich do uczestnictwa w liturgii w naszej świątyni! Bardzo prosimy, by miejsca w kościele zajmować równomiernie począwszy od pierwszych ławek, wykorzystując także chór i boczne przestrzenie kościoła. Przypominamy, że osoby przebywające w kościele, zobowiązane są do zasłonięcia ust i nosa (poza chwilą przyjmowania Komunii świętej). Z obowiązku zakrywania ust i nosa zwolnieni są duchowni w czasie sprawowania obrzędów religijnych.
* Przypominamy, że przyjmując Komunię św. na rękę; lewą dłoń rozprostowaną kładziemy na prawej, gdy kapłan położy na niej Komunię św., odchodzimy na bok i zwróceni w stronę ołtarza, w obecności kapłana, prawą ręką bezpiecznie wkładamy Hostię do ust.
* Jeśli ktoś przyjmuje Komunię św. do ust z ręki kapłana, bardzo prosimy, by stanąć w prosto, bądź uklęknąć i otworzyć usta. Bardzo prosimy, by nie wykonywać w momencie podawania Komunii świętej żadnych ruchów, nie przybliżać głowy do kapłana, nie pochylać się, nie zniżać głowy, nie przyklękać, nie próbować „łowić” Hostii otwartymi ustami, nie wysuwać języka …
* Zachęcamy do czytania „Gościa Niedzielnego”. Dzisiaj w „Gościu Niedzielnym” m. in.: Kto i czego może się nauczyć od świętego proboszcza z Ars – Jana Vianneya, o przyczynach odwracania się młodych od Kościoła, a w wakacyjnym cyklu rzymski kościół św. Andrzeja na Kwirynale – miejsce zakończenia ziemskiej wędrówki św. Stanisława Kostki.
* Jest jeszcze ostatni numer „Małego Gościa Niedzielnego”, a w nim m. in.:
– wyjątkowy dodatek – naklejka na auto lub rower,
– o wyjątkowym rezerwacie przyrody w Kenii.
* Dzisiaj o 15.30 serdecznie zapraszamy na nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego.
* W najbliższy poniedziałek nie będzie Mszy świętej wieczornej.
* W pierwsze czwartek, piątek i sobotę, miesiąca zapraszamy na nabożeństwa o godzinie 7.30.
* Z dniem 2 sierpnia jest związany odpust zupełny, zwany „Porcjunkulą” (od małego kościółka znajdującego się wewnątrz bazyliki NMP Anielskiej w Asyżu). Można go zyskać jeden raz albo 2 sierpnia albo w niedzielę poprzedzającą (1 sierpnia) albo w niedzielę następującą (8 sierpnia) w każdym kościele parafialnym. Warunki uzyskania odpustu zupełnego: nawiedzenie kościoła, przyjęcie Komunii świętej, odmówienie: „Ojcze nasz”, „Wierzę” i dowolnej modlitwy według intencji Ojca Świętego, stan łaski uświęcającej, wykluczenie wszelkiego przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet powszedniego (jeżeli brak tego rodzaju dyspozycji – odpust będzie tylko cząstkowy).
* W piątek 13 sierpnia, w dzień fatimski, zapraszamy o godz. 18.00 na Mszę świętą, różaniec fatimski i procesję z figurą Matki Bożej do kościoła Św. Anny. W kancelarii można składać intencje dziękczynno – błagalne za osoby żyjące.
* W niedzielę 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia NMP, czasie każdej Mszy świętej święcimy zioła i kwiaty.
* W piątek 20 sierpnia i w sobotę 21 sierpnia będzie miało miejsce pielgrzymowanie grupy szarej w ramach XXIX. Diecezjalnej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę, W tym roku pielgrzymi zapisują się tylko przez formularz internetowy zamieszczony na stronie www.gliwicka.com Zapisy trwają do 13 sierpnia. Organizatorzy będą musieli podobnie jak w ubiegłym roku przygotować stosowe identyfikatory oraz zakupić ubezpieczenia. Rejestrując się do 31 lipca, trzeba zapłacić 30 zł. Rejestrując się od 1 do 13 sierpnia, trzeba zapłacić 35 zł.
Rozpoczęcie pielgrzymki grupy szarej w piątek 21 sierpnia Mszą świętą o godz. 8.00 w Lubecku. Grupa szara dociera do Boronowa (przez Kochcice, Kochanowice, Droniowice, Mochałę, Hadrę). W sobotę 22 sierpnia pielgrzymka wyrusza o godz. 6.45 sprzed kościoła w Boronowie i dociera na Jasną Górę.
Na pielgrzymią drogę należy zabrać wygodne obuwie (nie nowe), nakrycie głowy, „Drogę do Nieba”, Różaniec, własny prowiant i napoje potrzebne lekarstwa.
W kancelarii można nabyć, za dobrowolnej wysokości ofiarę wsparcia pielgrzymki, znaczki – cegiełki.
* Zachęcamy również do „duchowego pielgrzymowania”, tych, którzy nie mogą iść pieszo, do przeżywania wspólnoty modlitewnej w dniach pielgrzymki Zapraszamy w tych dniach szczególnie na Mszę świętą w naszym kościele. Można w kancelarii nabyć specjalny znaczek duchowego pielgrzyma, składając dobrowolnej wysokości ofiarę na potrzeby pielgrzymki.
* Najbliższe odwiedziny chorych będą w sobotę 4 września od godz. 8.00. Chorych i starszych parafian, którzy nie mogą dotrzeć do kościoła, prosimy zgłosić w zakrystii bądź kancelarii.
* Przyjmujemy intencje mszalne do końca roku 2022. Prosimy, by szczególnie intencje związane z jubileuszami i rocznicami zamawiać możliwie najwcześniej.
* W przyszłym roku uroczystość Pierwszej Komunii Świętej będzie miała miejsce, w drugą niedzielę maja, a więc: 8 maja 2022. Rodziców dzieci, które ukończyły drugą klasę, prosimy o zgłoszenie dzieci do przygotowania na formularzach, które można pobrać w kancelarii lub zakrystii. Bardzo prosimy, by uczynić to możliwie najszybciej! W kolejnych latach również uroczystość Pierwszej Komunii świętej będzie każdorazowo w drugą niedzielę maja.
Serdeczne Bóg zapłać za wspólną modlitwę na Eucharystii i złożoną ofiarę. Po Mszy świętej przed kościołem będzie zbiórka do puszek na pomoc poszkodowanym w powodziach. W przyszłą niedzielę kolekta specjalna będzie przeznaczona na nasze inwestycje parafialne: na przygotowywany remont wnętrza kościoła. Błogosławionego świętowania Niedzieli! Bożej opieki w każdym dniu pracy i wypoczynku! Szczęść Boże!
* Wszystkich parafian, w tym dzieci i młodzież (także w czasie wakacji), zapraszamy do regularnego przyjmowania Sakramentu Pokuty i pojednania. W naszym kościele jest okazja do Spowiedzi świętej w piątek w godz.: 17.00 – 17.55, sobotę w godz.: 16.00 – 16.55 i codziennie przed Mszą świętą. Penitenci przystępując do Spowiedzi świętej, muszą mieć zasłonięte usta i nos.
* Zachęcamy do czytania prasy katolickiej.
* Polecamy książkę Krzysztofa Kanclerza pt.: Historia Parafii Św. Mikołaja w Lublińcu w latach 1922 – 1939. Do nabycia w kancelarii i w zakrystii w cenie 25 złotych.
* W niedziele zapraszamy na nabożeństwa o 15.30.
* We wtorki zapraszamy na Nowennę do MBNP.
* Kancelaria Parafialna czynna: w poniedziałki: 8.30 – 9.30 oraz 15.00 – 16.00, środy: 8.30 – 9.30 oraz 16.00 – 17.00, czwartki: 8.30 – 9.30, piątki: 15.00 – 16.00.
* Spisywanie protokołów przedślubnych we wtorki o godzinie 19.00 po wcześniejszym, np. telefonicznym zgłoszeniu.
* Przyjmujemy intencje mszalne do końca roku 2022. Bardzo prosimy, by intencje z okazji jubileuszów i rocznic zamawiać możliwie najwcześniej!
* Przy zamawianiu Mszy świętych poza obowiązującym porządkiem celebracji (śluby, pogrzeby, dodatkowe Msze święte jubileuszowe) prosimy zamawiać również organistę. Nasi organiści: Marianna Owczarz tel. 515 500 091, Dawid Gołombowski tel. 691 133 386, Kinga Zabłocka tel. 505 405 988, Jarosław Jasiura tel. 606 284 230.
* Zapraszamy do Biblioteki Parafialnej od września w poniedziałek: 17.00 – 17.50 oraz we wtorek: 8.00 – 9.00. W czasie wakacji Biblioteka parafialna nie jest czynna!
* W poniedziałki w czasie urzędowania Biblioteki czynny jest charytatywny punkt informacyjny prowadzony przez Caritas Parafii. Można tam, poprzez pozostawienie informacji na kartce, zgłaszać swoje i innych potrzeby pomocy a także wszelką gotowość przyjścia z pomocą, np. przekazania używanych a dobrych sprzętów gospodarstwa domowego, mebli…
* W sprawie nauk przedślubnych dla narzeczonych prosimy o zasięganie informacji w Parafii Św. Stanisława Kostki. Spotkania odbywają się czterokrotnie w ciągu roku, w dwie kolejne soboty o godz. 15:00 i niedziele po Mszy św. o godz. 14:30 w domu katechetycznym przy Parafii Ojców Oblatów. Zapisy podczas pierwszego spotkania. Termin rozpoczęcia kolejnego cyklu nauk: 25 września 2021.
* Przypominamy również o weekendowej formie przygotowania do Sakramentu małżeństwa. W naszej diecezji w czterech miejscach odbywa się takie przygotowanie. Wszelkie informacje: Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Gliwickiej, Telefon: 322790367 kom: 507389948, e-mail: drodzin@kuria.gliwice.pl, strona: www.dorodzin.pl
* W Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II w Gliwicach (obok kościoła katedralnego) również odbywa się przygotowanie bezpośrednie do Sakramentu małżeństwa dla narzeczonych. Spotkania odbywają się cyklicznie w kolejne wtorki o 19.00 (oprócz wakacji). Przygotowanie obejmuje cztery spotkania. Ponadto narzeczeni są zobowiązani do trzech spotkań indywidualnych w przyparafialnej Poradni Życia Rodzinnego.
* Katolicka Poradnia Życia Rodzinnego czynna w pierwsze poniedziałki miesiąca o godzinie 17.00. Zapraszamy narzeczonych na trzy obowiązkowe spotkania w ramach przygotowania do przyjęcia Sakramentu małżeństwa. Zapraszamy także małżonków! Kontakt telefoniczny z panią Heleną Grembecką, instruktorką poradni: 511 100 505.
* Chłopców i młodzieńców (od trzeciej klasy Szkoły Podstawowej oraz szkoły średniej) zapraszamy do wspólnoty Liturgicznej Służby Ołtarza (zgłoszenia u ks. Marcina Soboty). Zbiórki w soboty o 9.30. Zdjęcia oraz więcej informacji dotyczących wspólnoty ministranckiej na stronie: https://www.facebook.com/ministranci.lubliniec
* Dziewczęta od trzeciej klasy szkoły podstawowej zapraszamy do wspólnoty Dzieci Maryi. Wspólnota Dzieci Maryi zaprasza dziewczyny na spotkania w soboty o godzinie 10:00. To okazja do pogłębienia więzi z Bogiem i pobożności maryjnej, a przy tym możliwość poznania nowych osób, wspólnej zabawy i owocnego spędzania czasu. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.facebook.com/dzieci.maryi.lc oraz u siostry Zofii.
* Młodzież, która pragnie pogłębić swoją wiarę i zaangażować się bardziej w życie Parafii, zapraszamy na spotkania do Domu Parafialnego. Nasze zaproszenie kierujemy szczególnie do młodzieży, która przyjęła już sakrament Bierzmowania i chciałaby umocnić w sobie otrzymane w tym sakramencie dary, włączyć się w dzieło charytatywne Kościoła. A także do tych młodych, którzy w przyszłości chcieliby zostać animatorami w pracy z małymi grupami. Zainteresowanych prosimy o kontakt z ks. Michałem Brzeziną.
* Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do zaangażowania się w grupę teatralną. Mile widziane osoby chcące grać na scenie, grające na instrumentach, bądź chcące zajmować się scenografią i nagłośnieniem. Zainteresowanych prosimy o kontakt z ks. Michałem Brzeziną.
* Zapraszamy do wspólnej adoracji Najświętszego Sakramentu w poniedziałki o 15.00 (Franciszkański Zakon Świeckich), we wtorki od 15.00 (członkowie Róż różańcowych), w środy od 14.30 (czciciele Bożego Miłosierdzia), w czwartki od 15.00 (Rycerze Niepokalanej), w piątki o 15.00 (Rodzina Radia Maryja).
* Szkoła Nowej Ewangelizacji zaprasza osoby dorosłe na modlitwę uwielbienia w kościele w trzecią środę miesiąca po Mszy świętej wieczornej, w pozostałe środy na spotkania modlitewno – formacyjne w Domu Parafialnym.
* Małżeństwa zapraszamy do Wspólnoty Małżeństw, które pragną wspólnie pogłębić swoją relację z Bogiem. Spotkania odbywają się w drugie i czwarte środy miesiąca o godzinie 18.00. Zainteresowanych prosimy o kontakt z ks. Krzysztofem Domorackim. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/WMMLubliniec
* Wszystkich parafian zapraszamy do śpiewania w Chórze Świętej Cecylii; próby w środy po Mszy świętej wieczornej oraz w Chórze Stowarzyszenia Przyjaciół Lublinieckiej Fary; próby w czwartki o godzinie 19.00.
* Zapraszamy do Chóru Męskiego Śpiewu Gregoriańskiego przy naszej Parafii. Informacje i zapisy u dyrygenta; Marka Kunickiego (tel. 693 346 193). Próby w piątki o 19.30.
* Wszystkim, których bliscy zostali pogrzebani na naszym Cmentarzu Parafialnym, przypominamy o konieczności przedłużenia rezerwacji miejsca grobu po upływie 20 lat po pogrzebie. Należy rezerwację przedłużyć na kolejne 20 lat. Obecnie opłata za pojedynczy grób, zgodnie z decyzją Gliwickiej Kurii Diecezjalnej, wynosi 700 złotych za 20 lat (35 zł na rok). Prosimy, by przez cały rok dbać o groby i o porządek na cmentarzu.
* Serdeczne Bóg zapłać za wszelkie ofiary składane na inwestycje parafialne, bieżące potrzeby i pomoc charytatywną. Jeśli ktoś chciałby skorzystać z odliczenia podatkowego, to przypominamy, że można dokonać przelewu na nasze konto parafialne z zaznaczeniem „darowizna na cele kultu religijnego”. Nasze konto: Bank BNP PARIBAS Nr: 74 2030 0045 1110 0000 0245 7820.