Ogłoszenia parafialne


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

II. NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 1.03.2015

W przeżywanej dzisiaj kolejnej już niedzieli Wielkiego Postu Bóg wskazuje na Jezusa: „To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie”. Czas Wielkiego Postu jest zaproszeniem do wsłuchiwania się w głos Jezusa w swoim sercu, w wyciszeniu podczas modlitwy. On nieustannie do nas mówi i przyczynia się za nami.

* Polecamy nowy numer „Gościa Niedzielnego” w cenie 5 zł., a w nim m. in.:

Dlaczego Kościół nie może udzielać Komunii rozwiedzionym i żyjącym w powtórnych związkach. Grupa dominikanów z USA przeanalizowała starannie propozycje orędowników dopuszczenia do komunii osób rozwiedzionych żyjących w ponownych związkach. Owocem tej pracy jest 10 najpoważniejszych wątpliwości. W dzisiejszym wydaniu GN publikujemy 5 z nich. Z tydzień kolejne 5.

– aż w 139 krajach chrześcijanie są dyskryminowani, co roku, aż 100 tys. Chrześcijan oddaje swe życie za wiarę;

– zdradzeni i samotni jak bohaterowie z westernów – młodzi Polacy przywracają pamięć o żołnierzach wyklętych.

* Jest jeszcze ostatni numer „Małego Gościa Niedzielnego”.

* W niedziele Wielkiego Postu zapraszamy o 15.30 na nabożeństwo Gorzkich żali z kazaniem pasyjnym, które wygłosi ks. diakon Piotr Kwaśniok.

* Wielkanocne Dzieło Miłosierdzia 2015’; Wielki Post jest czasem miłości, nawrócenia i pokuty, które wyrażają się przez konkretne uczynki miłosierdzia co do duszy i ciała. Wzorem lat ubiegłych Caritas w całej Polsce rozprowadza skarbonki (można zabrać z zakrystii), do których nie tylko dzieci, ale i dorośli mogą składać ofiary – jałmużnę wielkopostną. Rezygnacja z drobnych przyzwyczajeń (kawa, słodycze, zakup zabawki…) może przyczynić się do złożenia ofiary na rzecz ludzi potrzebujących naszej pomocy materialnej. Zachęcamy do podjęcia tego trudu. Zebrane ofiary można będzie złożyć od Niedzieli Palmowej do Niedzieli Miłosierdzia Bożego.

* Po raz kolejny rozprowadzamy świece – paschaliki (do nabycia w kancelarii lub zakrystii, po 3, 5 i 12 zł), które mogą być wykorzystane podczas liturgii Wielkiej Soboty, mogą być też zapalone podczas uroczystego Wielkanocnego śniadania.

* W środę po Mszy św. wieczornej zapraszamy wszystkich parafian na katechezę wielkopostną o niebezpieczeństwie i nieszczęściu grzechu.

* W pierwsze czwartek, piątek i sobotę miesiąca zapraszamy na nabożeństwa o 7.30.

* Uczniów szkół podstawowych oraz klas pierwszych i drugich gimnazjów zapraszamy w czwartki o godz. 17.15 na Mszę świętą szkolną i Drogę krzyżową. Przed nimi okazja do Spowiedzi od godz. 16.45. W tym tygodniu szczególnie zapraszamy do Spowiedzi uczniów klas szóstych szkół podstawowych.

* Dzieci Pierwszokomunijne zapraszamy na Mszę świętą szkolną, Drogę krzyżową i spotkanie w czwartki o godzinie 17.15.

* W ramach przygotowania do Bierzmowania w najbliższy czwartek zapraszamy dziewczęta z klas pierwszych gimnazjum do Spowiedzi świętej, na Mszę św. szkolną, Drogę Krzyżową i spotkanie.

* Na nabożeństwa Drogi Krzyżowej z wypominkami za zmarłych zapraszamy w piątki Wielkiego Postu o godz. 17.00. Wypominki można składać w zakrystii bądź kancelarii.

* Młodzież zapraszamy w piątek na Mszę świętą młodzieżową o godz. 19.00.

* Po niej Szkoła Nowej Ewangelizacji zaprasza na modlitwę uwielbienia.

* W sobotę 7. marca odwiedziny chorych od godz. 8.00. Chorych i starszych parafian, którzy nie mogą dotrzeć do kościoła prosimy zgłaszać w zakrystii bądź kancelarii. Następne (przedświąteczne) odwiedziny chorych będą w sobotę 28. marca.

* W niedzielę 8. marca zapraszamy na Mszę świętą w intencji kobiet o 10.00.

* Zachęcamy do udziału w rekolekcjach dla maturzystów w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Opolu. Zaproszeni są zwłaszcza tegoroczni maturzyści ale również  studenci. i osoby starsze, pragnące rozeznać swoje powołanie. Rekolekcjom, które poprowadzi ks. Jerzy Krawczyk, ojciec duchowny naszego seminarium, przyświecać będzie hasło: „Na Twoje słowo zarzucę sieci” (Łk 5,1-11).. Rozpoczęcie rekolekcji w piątek 13. marca (przyjazd 15.00 – 16.30), zakończenie w niedzielę 15. marca ok. godz. 13:00. Zgłoszenia należy dokonać do 7 marca za pomocą formularza elektronicznego dostępnego na stronie internetowej Seminarium. W programie Msze Święte, adoracja Najświętszego Sakramentu, okazja do spowiedzi, Droga Krzyżowa, spotkania z klerykami, zwiedzanie seminarium, projekcja filmu i inne ciekawe spotkania. Koszt udziału wynosi 70 zł, płatne na miejscu. Prosimy zabrać ze sobą Pismo Święte, Drogę do nieba, notatnik i najpotrzebniejsze rzeczy osobiste. Szczegółowe informacje  na stronie www.wsd.opole.pl

* W 2015. roku Msza święta rozpoczynająca świętowanie niedziel i uroczystości w sobotni wieczór, bądź w wieczór poprzedzający uroczystość będącą dniem wolnym od pracy, jest odprawiana o godzinie 17.00, a nie o 18.00 jak było wcześniej.

Serdeczne Bóg zapłać za wspólną modlitwę na Eucharystii i za złożoną dzisiaj ofiarę. Po Mszy św. przed kościołem zbiórka do puszek na pomoc dla dzieci w Afryce. W przyszłą niedzielę kolekta specjalna będzie przeznaczona na nasze inwestycje parafialne. Życzymy błogosławionej niedzieli, opieki Bożej na każdy dzień i wytrwałości w wielkopostnej pracy nad sobą. Szczęść Boże!

* Wszystkich parafian, w tym dzieci i młodzież, zapraszamy do regularnego przyjmowania Sakramentu Pokuty i pojednania. W naszym kościele jest okazja do Spowiedzi świętej w piątek w godz.: 17.00 – 17.55,  sobotę w godz.: 16.00 – 16.55 i codziennie przed Mszą świętą.

* Kancelaria Parafialna czynna: w poniedziałki: 8.35 – 10.00 oraz 15.00 – 16.00, środy: 8.35 – 10.00 oraz 15.00 – 17.00, czwartki: 8.35 – 9.30, piątki: 15.00 – 16.00.

* Spisywanie protokołów przedślubnych we wtorki o godzinie 19.00.

* Przyjmujemy intencje mszalne do końca roku 2015. Prosimy, by szczególnie  intencje związane z jubileuszami i rocznicami zamawiać możliwie najwcześniej.

* Przy zamawianiu Mszy świętych poza obowiązującym porządkiem celebracji (śluby, pogrzeby, dodatkowe Msze święte jubileuszowe) prosimy zamawiać również organistę. Nasi organiści: Marianna Owczarz tel. 515500091, Dawid Gołombowski tel. 691133386, Kinga Witczak tel. 505 405 988, Jarosław Jasiura tel. 606284230.

* Biblioteka Parafialna czynna w poniedziałki: 17.00 – 17.50 i we wtorki: 8.00 – 9.00.

* W poniedziałki w czasie urzędowania Biblioteki czynny jest charytatywny punkt informacyjny prowadzony przez Caritas Parafii. Można tam, poprzez pozostawienie informacji na kartce, zgłaszać swoje i innych potrzeby pomocy a także wszelką gotowość przyjścia z pomocą, np. przekazania używanych a dobrych sprzętów gospodarstwa domowego, mebli…

* Zachęcamy do czytania prasy katolickiej.

* Zapraszamy na nabożeństwa niedzielne o 15.30.

* We wtorki zapraszamy na Nowennę do MBNP po porannej i wieczornej Mszy św.

* Zapraszamy do wspólnej adoracji Najświętszego Sakramentu w poniedziałki  o 15.00 (Franciszkański Zakon Świeckich), we wtorki od 15.00 (członkowie Róż różańcowych), w środy od 14.30 (czciciele Bożego Miłosierdzia), w czwartki od 15.00 (Rycerze Niepokalanej).

* Wszystkich parafian zapraszamy do śpiewania w Chórze Świętej Cecylii; próby w środy po Mszy świętej wieczornej oraz w Chórze Stowarzyszenia Przyjaciół Lublinieckiej Fary; próby w czwartki o godzinie 19.00.

* Dzieci i młodzież od 3. klasy szkoły podstawowej zapraszamy do wspólnoty ministranckiej (zgłoszenia u ks. Michała Choroszewskiego), wspólnoty Dzieci Maryi (zgłoszenia u ks. Mariusza Babuli).

* Katolicka Poradnia Życia Rodzinnego czynna w pierwsze poniedziałki miesiąca o godzinie 17.00. Zapraszamy narzeczonych na trzy obowiązkowe spotkania w ramach przygotowania do przyjęcia Sakramentu małżeństwa. Zapraszamy także małżonków!

* W sprawie nauk przedślubnych dla narzeczonych prosimy o zasięganie informacji w Parafii Św. Stanisława Kostki. Spotkania odbywają się czterokrotnie w ciągu roku, w dwie kolejne soboty i niedziele o godz. 15:00 w domu katechetycznym przy Parafii Ojców Oblatów. Najbliższe terminy; od. 25. kwietnia oraz od 27. czerwca. Zapisy podczas pierwszego spotkania.

* Przypominamy również o weekendowej formie przygotowania do sakramentu małżeństwa, w czterech miejscach naszej Diecezji. Wszelkie informacje: Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Gliwickiej, Telefon: 32 279 03 67 kom: 507 38 99 48, e-mail: drodzin@kuria.gliwice.pl, strona: www.dorodzin.opw.pl

* Polecamy również nauki przedślubne w formie jednodniowej, w sobotę 7 marca w Kuźni Raciborskiej, w salce parafialnej w godzinach: 10.00 – 15.00. Prowadzi zespół pod przewodnictwem ks. dra Andrzeja Pyttlika.

* W Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II w Gliwicach (obok kościoła katedralnego) również odbywa się przygotowanie bezpośrednie do sakramentu małżeństwa dla narzeczonych. Spotkania odbywają się cyklicznie w kolejne wtorki o 19.00. Przygotowanie obejmuje cztery spotkania. Ponadto narzeczeni są zobowiązani do trzech spotkań indywidualnych w  przyparafialnej Poradni Życia Rodzinnego. 

* Wszystkim, których bliscy zostali pogrzebani na naszym Cmentarzu Parafialnym, przypominamy o konieczności przedłużenia rezerwacji miejsca grobu po upływie 20 lat po pogrzebie. Można rezerwację przedłużyć na kolejne 20 lat, bądź na krótszy okres. Obecnie opłata za pojedynczy grób wynosi 22 zł. na rok. Od 1. stycznia 2016 wynosić będzie 23 zł. Prosimy, by przez cały rok dbać o groby i o porządek na cmentarzu.

* Serdeczne Bóg zapłać za wszelkie ofiary składane na inwestycje parafialne, bieżące potrzeby i pomoc charytatywną. Jeśli ktoś chciałby skorzystać z odliczenia podatkowego, to przypominamy, że można dokonać przelewu na nasze konto parafialne z zaznaczeniem „darowizna na cele kultu religijnego”. Nasze konto: Bank BGŻ S. A. Nr: 74 2030 0045 1110 0000 0245 7820.