OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE


III. NIEDZIELA WIELKANOCNA – 14.04.2024

Jezus wkracza do Wieczernika i pokazuje uczniom ślady gwoździ. Zasiada z nimi do stołu, rozwiewa wątpliwości, oświeca ich umysły, aby rozumieli Pisma. Zmartwychwstanie Chrystusa jest wypełnieniem obietnic Starego Testamentu i obietnic samego Jezusa. Jako wydarzenie historyczne staje w sercu naszej wiary i wzywa nas do radykalnego wyboru Jego Ewangelii. Niech udział w Eucharystii umocni nasze oddanie się sprawie Bożego królestwa.

* Zapraszamy gorąco wszystkich do uczestnictwa w liturgii w naszej świątyni!

* Dzisiaj w „Gościu Niedzielnym” polecamy artykuły o przyjęciu chrześcijaństwa przez Polskę, związane z piątą rocznicą ustanowienia przez Sejm RP Narodowego Święta Chrztu Polski. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej.

* W dzisiejszą niedzielę zapraszamy o 15.30 do auli Domu Parafialnego na koncert w wykonaniu Jacka Swobody z zespołem „Wszystkiego Dobrego”, który zaśpiewa teksty wierszy księdza Jana Twardowskiego.

* Po niedzielnych nieszporach / nabożeństwach zapraszamy do kawiarenki w Bibliotece w Domu Parafialnym, gdzie można napić się dobrej kawy, herbaty, zjeść domowe ciasto oraz spędzić miło czas. Składając przy tej okazji dobrowolnej wysokości ofiarę można wesprzeć organizację duszpasterstwa młodzieży i pracę Chóru Św. Cecylii.

* Na zakończenie dekanalnego tygodnia adoracji w dzisiejszą niedzielę odbędzie się Konwent Wielkanocny naszego dekanatu w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego; o godz. 18.00 będzie uroczysta Msza św. pod przewodnictwem księdza Biskupa ordynariusza Sławomira Odera z udziałem kapłanów dekanatu.

* Zachęcamy do zamawiania intencji mszalnych zarówno za osoby żyjące jak i za zamarłych. Przyjmujemy intencje mszalne za zmarłych do końca bieżącego roku. Prosimy, by szczególnie  intencje związane z jubileuszami i rocznicami zamawiać możliwie najwcześniej. Takie intencje przyjmujemy już do końca 2025 roku. Jest wiele wolnych intencji mszalnych w najbliższym czasie; zachęcamy do ich zamawiania. Od 1 czerwca przyjmować będziemy również intencje za zmarłych na cały rok 2025.

* Prosimy o przyniesienie starych zdjęć naszego kościoła w celu archiwizacji historycznego wystroju.

* Uczniów szkół podstawowych – od pierwszej do siódmej klasy – zapraszamy w czwartek o godz. 17.15 na Mszę świętą szkolną. Prosimy rodziców, dziadków, chrzestnych i innych bliskich o pomoc dzieciom w dotarciu do kościoła. O 16.45 okazja do Spowiedzi świętej w tym tygodniu do miesięcznej Spowiedzi zapraszamy szczególnie uczniów klas czwartych i piątych.

* Dzieci Pierwszokomunijne zapraszamy na Msze św. szkolne i spotkania w czwartki 18 i 25 kwietnia oraz 9 maja o 17.15. Obowiązkowa jest także obecność na próbach w poniedziałek 22 kwietnia, w środę 24 kwietnia, w poniedziałek 6 maja i w środę 8 maja o godzinie 16.30. Prosimy wtedy przynieść „Drogi do Nieba” i papierową atrapę świecy. Pierwsza Spowiedź święta w piątek 10 maja o godzinie 16.00.

* W ramach parafialnego przeżywania Diecezjalnego Kongresu Eucharystycznego zapraszamy na „Eucharystyczne piątki u Św. Mikołaja”. W piątek 19 kwietnia zapraszamy na adorację Najświętszego Sakramentu o 17.30, o 18.00 na Mszę świętą kongresową, katechezę eucharystyczną i agapę. W kolejne piątki podobnie o 17.30 będzie wspólna, prowadzona adoracja, o 18.00 Msza święta kongresowa, katecheza eucharystyczna i agapa.

* Zapraszamy na adorację z modlitwą o pokój w sobotę 20 kwietnia o 18.00.

* W środę 24 kwietnia zapraszamy na Mszę świętą za + ks. Jana Urbaczkę w 21. rocznicę śmierci oraz za + siostrę Ancillę Zacharewicz w 13. r. śm. o godzinie 7.00.

* W czwartek 25 kwietnia, w święto Św. Marka, po Mszy świętej wieczornej (która jest o godz. 17.15) zapraszamy na procesję błagalną do krzyża na placu kościelnym w intencji urodzajów, o błogosławieństwo w pracy i o pokój na świecie.

* Franciszkański Zakon Świeckich gromadzi się na Mszy świętej w sobotę 27 kwietnia  o 7.00.

* Chorych i starszych Parafian, którzy nie mogą dotrzeć do kościoła, odwiedzimy z posługą sakramentalną w sobotę 27 kwietnia od godz. 8.00. Prosimy zgłosić ich w zakrystii, bądź kancelarii.

* Chrztu świętego udzielamy i błogosławimy roczne dzieci w niedzielę 28 kwietnia w czasie Mszy świętej o godzinie 14.30. Nauka przedchrzcielna dla rodziców i chrzestnych w sobotę 27 kwietnia o godzinie 16.00.

* W niedzielę 28 kwietnia w naszym dekanacie będzie miało miejsce diecezjalne Statio Kongresowe. W kościele pod wezwaniem Św. Stanisława Kostki o 15.30 będzie adoracja, o 16.30 katecheza, o 18.00 Eucharystia i po niej agapa. Przewodniczącym liturgii i głoszącym Słowo Boże będzie metropolita górnośląski Arcybiskup Adrian Galbas.

* Spotkanie i Msza święta Apostolatu Maryjnego w poniedziałek 29 kwietnia o godz. 16.00.

* Rocznicę Pierwszej Komunii świętej będziemy przeżywać w piątek 3 maja 2024 o godz.11.30.

* Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej będziemy przeżywać w niedzielę 12 maja 2024 o godz.10.00.

* Młodzież młodszą i starszą (uczniów klas ósmych szkoły podstawowej, szkół średnich i całą młodzież) zapraszamy na Mszę świętą młodzieżową w  piątek 7 czerwca o godzinie 19.00. Msza święta młodzieżowa jest dla ambitnej młodzieży klas ósmych i pierwszych klas szkół średnich częścią przygotowania do Bierzmowania. W pozostałe piątki zapraszamy na spotkania w Domu Parafialnym o 19.00.

* Wszyscy uczniowie klas ósmych oraz pierwszych klas szkół średnich, w ramach przygotowania do przyjęcia Bierzmowania, zobowiązani do nabożnego udziału w niedzielnej i świątecznej Mszy świętej, raz w miesiącu udziału we Mszy świętej młodzieżowej (7 czerwca), do comiesięcznego przyjęcia Sakramentu pokuty i pojednania, wzorowego uczestniczenia w katechezie szkolnej. Uczniowie pierwszych klas szkół średnich uczestniczą ponadto w cotygodniowych spotkaniach formacyjnych. Uczniowie pierwszych klas szkół średnich mają spotkania we wtorki o 19.00.

* Wszystkich przygotowujących się do Bierzmowania, polecamy modlitwie całej Parafii. Niech również nasze świadectwo wiary, zachęci młodych do uznania wspólnoty Kościoła za swoją rodzinę.

Serdeczne Bóg zapłać za wspólną modlitwę na Eucharystii i za złożoną ofiarę. W przyszłą niedzielę kolekta będzie przeznaczona na potrzeby naszej Parafii. Błogosławionej Niedzieli! Bożego pokoju i błogosławieństwa na każdy dzień! Szczęść Boże!

Wspieraj swoją Parafię i przekaż na jej rzecz 1,5 % podatku!

Istnieje możliwość przekazania 1,5 % podatku na rzecz naszej Parafii.

Aby tak się stało, należy w zeznaniu podatkowym w odpowiedniej rubryce podać numer KRS 0000283966, a w rubryce „cel szczegółowy 1,5 %” podać: Parafia Św. Mikołaja Lubliniec. Serdeczne Bóg zapłać tym osobom (małżeństwom), które już to uczyniły.

* Wszystkich parafian, w tym dzieci i młodzież, zapraszamy do regularnego przyjmowania Sakramentu Pokuty i pojednania. W naszym kościele jest okazja do Spowiedzi świętej w piątki: 17.00 – 17.55, w sobotę w godz.: 16.00 – 16.55 i codziennie przed Mszą świętą.

* Zapraszamy do wspólnej adoracji Najświętszego Sakramentu w poniedziałki  o 15.00 (Franciszkański Zakon Świeckich), we wtorki od 15.00 (członkowie Róż różańcowych), w środy od 14.30 (czciciele Bożego Miłosierdzia), w czwartki od 15.00 (Rycerze Niepokalanej), w piątki o 15.00 (Rodzina Radia Maryja).

* Poza porami wspólnej modlitwy i dodatkowymi nabożeństwami, zapraszamy do indywidualnej adoracji Najświętszego Sakramentu od poniedziałku do piątku między poranną a wieczorną Mszą świętą.

* Zachęcamy do czytania prasy katolickiej.

* Polecamy książkę Krzysztofa Kanclerza pt.: Historia Parafii Św. Mikołaja w Lublińcu w latach 1922 – 1939. Do nabycia w kancelarii i w zakrystii w cenie 25 złotych.

* We wtorki zapraszamy na Nowennę do MBNP.

* W niedziele zapraszamy na nabożeństwa o 15.30.

* Po niedzielnych nieszporach / nabożeństwach zapraszamy do kawiarenki w Bibliotece w Domu Parafialnym, gdzie można napić się dobrej kawy, herbaty, zjeść domowe ciasto oraz spędzić miło czas. Składając przy tej okazji dobrowolnej wysokości ofiarę można wesprzeć organizację duszpasterstwa młodzieży i pracę Chóru Św. Cecylii.

* Kancelaria Parafialna czynna: w poniedziałki: 8.30 – 9.30 oraz 15.00  – 16.00, środy: 8.30 – 9.30 oraz 16.00 – 17.00, czwartki: 8.30 – 9.30, piątki: 15.00 – 16.00.

* Spisywanie protokołów przedślubnych we wtorki o godzinie 19.00 po wcześniejszym, np. telefonicznym zgłoszeniu.

* Zachęcamy do zamawiania intencji mszalnych zarówno za osoby żyjące jak i za zamarłych. Przyjmujemy intencje mszalne za zmarłych do końca bieżącego roku. Prosimy, by szczególnie  intencje związane z jubileuszami i rocznicami zamawiać możliwie najwcześniej. Takie intencje przyjmujemy już do końca 2025 roku. Jest wiele wolnych intencji mszalnych w najbliższym czasie; zachęcamy do ich zamawiania. Od 1 czerwca przyjmować będziemy również intencje za zmarłych na cały rok 2025.

* Przy zamawianiu Mszy świętych poza obowiązującym porządkiem celebracji (śluby, pogrzeby, dodatkowe Msze święte jubileuszowe) prosimy zamawiać również organistę. Nasi organiści: Marianna Owczarz tel. 515 500 091, Dawid Gołombowski tel. 691 133 386, Jarosław Jasiura tel. 606 284 230, Błażej Babiuch tel. 722325856.

* Zapraszamy do Biblioteki Parafialnej w poniedziałek: 17.00 – 17.50 i we wtorek: 8.00 – 9.00.

* W poniedziałki w czasie urzędowania Biblioteki czynny jest charytatywny punkt informacyjny prowadzony przez Caritas Parafii. Można tam, poprzez pozostawienie informacji na kartce, zgłaszać swoje i innych potrzeby pomocy a także wszelką gotowość przyjścia z pomocą, np. przekazania używanych a dobrych sprzętów gospodarstwa domowego, mebli…

* W sprawie nauk przedślubnych dla narzeczonych prosimy o zasięganie informacji w Parafii Św. Stanisława Kostki. Termin rozpoczęcia najbliższego cyklu nauk: 26 kwietnia, 28 czerwca, 27 września 2024. W naukach obowiązkowo uczestniczą pełne pary. Plan Kursu Przedmałżeńskiego: Piątek: 18.30 Msza św. w kościele, 19.15 pierwsza konferencja, 20.00 druga konferencja (dom katechetyczny), zakończenie dnia ok. 21.00. Sobota: 10.00 trzecia konferencja, przerwa na kawę i herbatę, 11.00 czwarta konferencja (dom katechetyczny), 12.30 – 14.00 przerwa (np. na obiad), 14.00 – 16.00 warsztaty z psychologiem, przerwa, 16.15 piąta konferencja (dom katechetyczny), zakończenie dnia ok. 17.00. Niedziela: 14.30 Msza św., po Mszy św. świadectwo pary małżeńskiej, szósta konferencja (w kościele), zakończenie dnia i kursu ok. godz. 16.00. 

* Przypominamy również o weekendowej formie przygotowania do Sakramentu małżeństwa. W naszej diecezji w kilku miejscach odbywa się takie przygotowanie. Wszelkie informacje: Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Gliwickiej, Telefon: 322790367 kom: 507389948, e-mail: drodzin@kuria.gliwice.pl, strona: www.dorodzin.pl

* Katolicka Poradnia Życia Rodzinnego czynna w pierwsze poniedziałki miesiąca o godzinie 17.00. Zapraszamy narzeczonych na trzy obowiązkowe spotkania w ramach przygotowania do przyjęcia Sakramentu małżeństwa. Zapraszamy także małżonków! Kontakt telefoniczny z panią Heleną Grembecką, instruktorką poradni: 511 100 505.

* Chłopców i młodzieńców (od trzeciej klasy Szkoły Podstawowej oraz szkoły średniej) zapraszamy do wspólnoty Liturgicznej Służby Ołtarza (zgłoszenia u ks. Marcina Soboty). Chłopców, którzy chcą zostać ministrantami zapraszamy na spotkanie w sobotę o godz. 10:30 do salki w Domu Parafialnym.

* Dziewczęta od trzeciej klasy szkoły podstawowej zapraszamy do wspólnoty Dzieci Maryi. Wspólnota Dzieci Maryi zaprasza dziewczyny na spotkania w soboty o godzinie 10:00. To okazja do pogłębienia więzi z Bogiem i pobożności maryjnej, a przy tym możliwość poznania nowych osób, wspólnej zabawy i owocnego spędzania czasu. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.facebook.com/dzieci.maryi.lc oraz u siostry Zofii.

* Młodzież, która pragnie pogłębić swoją wiarę i zaangażować się bardziej w życie Parafii, zapraszamy na spotkania do Domu Parafialnego w piątki o 19.00. Zainteresowanych prosimy o kontakt z ks. Michałem Brzeziną.

* Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do zaangażowania się w grupę teatralną. Mile widziane osoby chcące grać na scenie, grające na instrumentach, bądź chcące zajmować się scenografią i nagłośnieniem. Zainteresowanych prosimy o kontakt z ks. Michałem Brzeziną.

* Małżeństwa zapraszamy do Wspólnoty Małżeństw, które pragną wspólnie pogłębić swoją relację z Bogiem. Spotkania odbywają się w drugie i czwarte środy miesiąca  o godzinie 18.00. Zainteresowanych prosimy o kontakt z ks. Krzysztofem Domorackim. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/WMMLubliniec

* Wszystkich parafian zapraszamy do śpiewania w Chórze Świętej Cecylii; próby w środy o 19.00 oraz w Chórze Stowarzyszenia Przyjaciół Lublinieckiej Fary; próby w czwartki o 19.00 w Bibliotece w Domu Parafialnym.

* Wszystkim, których bliscy zostali pogrzebani na naszym Cmentarzu Parafialnym, przypominamy o konieczności przedłużenia rezerwacji miejsca grobu po upływie 20 lat po pogrzebie. Należy rezerwację przedłużyć na kolejne 20 lat. Opłata za pojedynczy grób wynosi 900 złotych za 20 lat (45 zł na rok). Prosimy, by przez cały rok dbać o groby i o porządek na cmentarzu. Bardzo prosimy, by ograniczyć do minimum ilość śmieci pozostawianych na cmentarzu; prosimy, by śmieci zabierać do śmietników przydomowych. Przypominamy, że bez zgody administratora cmentarza, czyli Parafii, nie można umieszczać w alejkach ławek, wykonywać betonowych podestów przy grobie.

* Serdeczne Bóg zapłać za wszelkie ofiary składane na inwestycje parafialne, bieżące potrzeby i pomoc charytatywną. Jeśli ktoś chciałby skorzystać z odliczenia podatkowego, to przypominamy, że można dokonać przelewu na nasze konto parafialne z zaznaczeniem „darowizna na cele kultu religijnego”. Nasze konto: Bank BNP PARIBAS  Nr: 74 2030 0045 1110 0000 0245 7820.

Wspieraj swoją Parafię i przekaż na jej rzecz 1,5 % podatku!

Istnieje możliwość przekazania 1,5 % podatku na rzecz naszej Parafii.

Aby tak się stało, należy w zeznaniu podatkowym w odpowiedniej rubryce podać numer KRS 0000283966, a w rubryce „cel szczegółowy 1,5 %” podać: Parafia Św. Mikołaja Lubliniec. Serdeczne Bóg zapłać tym osobom (małżeństwom), które już to uczyniły.

 

Zachęta Biskupa Sławomira.

Drodzy Diecezjanie, zgodnie z ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie każdy podatnik ma możliwość przekazania 1,5% swojego podatku – zamiast do budżetu państwa – na wybraną przez siebie organizację pożytku publicznego. Instytucją posiadającą status organizacji pożytku publicznego jest Caritas Diecezji Gliwickiej. Śpieszy ona z pomocą ludziom ubogim, chorym i potrzebującym poprzez struktury oraz placówki obejmujące całą diecezję. Prowadzi stacje opieki i gabinety rehabilitacyjne, ośrodki dla osób niepełnosprawnych, świetlice dla dzieci, młodzieży oraz osób w jesieni życia, kuchnie dla ubogich, dom pomocy społecznej. Caritas diecezjalna prowadzi również wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego.

Drodzy Bracia i Siostry, zwracam się do Was z gorącą prośbą o przekazanie 1,5% należnego podatku na realizowane przez Caritas naszej diecezji dzieła miłosierdzia i pomocy wobec najuboższych.                                                                                                                                                                      † Sławomir Oder Biskup Gliwicki.