OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE


XXVII. NIEDZIELA ZWYKŁA – 2.10.2022

„Przymnóż nam wiary” – prośba apostołów do Jezusa i Jego odpowiedź wyznaczają także kierunek naszego życia. Wiara jest darem, ale także zaangażowaniem naszej wolności, a jej autentyczne przeżywanie prowadzi do postawy służby. Prośmy, aby Jezus pobudzał nas do kroczenia drogą wiary pokornej, która rodzi owoce we wszystkich obszarach naszego życia.

* Zapraszamy gorąco wszystkich do uczestnictwa w liturgii w naszej świątyni!

* W dzisiejszym numerze „Gościa Niedzielnego” warto zwrócić uwagę na wywiad z kard. Konradem Krajewskim, który opowiada o swojej ostatniej wizycie na Ukrainie, oraz na wspomnienie o zmarłym przed tygodniem Franciszku Pieczce. Zachęcamy do nabycia i lektury.

* Jest „Gość Extra”; specjalne wydawnictwo poświęcone Świętej Faustynie Kowalskiej w cenie 12 złotych.

* W zakrystii są do odebrania nagrania z uroczystości Pierwszej Komunii świętej.

* W miesiącu październiku zapraszamy codziennie dzieci, młodzież i dorosłych na Nabożeństwa Różańcowe; w niedziele o 15.30, w czwartki (poza 13.10) o 17.45, w soboty i w poniedziałek 31 października o 16.15, w czwartek 13 października o 18.40, w pozostałe dni o 17.15.

Tych, którzy nie mogą dotrzeć na nabożeństwo do kościoła, zachęcamy do odmawiania Różańca w domach.

Kościół udziela odpustu zupełnego wiernym, którzy odmawiają różaniec w kościele, w kaplicy lub w rodzinie, społeczności zakonnej lub stowarzyszeniu pobożnym; odmawiają pięć dziesiątek różańca w sposób ciągły z rozważaniem tajemnic różańcowych.

* Zachęcamy wszystkich parafian do włączenia się do Żywego Różańca. Zainteresowanych prosimy o zgłaszanie się w kancelarii, bądź bezpośrednio u przełożonych Róż. Symboliczne, dobrowolne ofiary składane corocznie jako składki członkowskie, są w całości przekazywane na cele misyjne.

* Przyjmujemy intencje mszalne do końca roku 2023. Prosimy, by szczególnie  intencje związane z jubileuszami i rocznicami zamawiać możliwie najwcześniej. Jest wiele wolnych intencji mszalnych w najbliższym czasie. Zachęcamy do ich zamawiania.

* W poniedziałek 3 października zapraszamy wszystkich chorych i starszych parafian na Mszę świętą w ich intencji o godz. 10.00 oraz na spotkanie przy stole. Krewnych i sąsiadów prosimy o pomoc w dotarciu do kościoła.

* W pierwsze czwartek i piątek miesiąca zapraszamy na nabożeństwa o godzinie 7.30.

* Uczniów szkół podstawowych, od pierwszej do siódmej klasy, zapraszamy w czwartek (poza czwartkiem 13 października) o 17.15 na Mszę świętą szkolną. Do miesięcznej Spowiedzi świętej o 16.45 zapraszamy szczególnie uczniów klas: piątych – 6 października, szóstych – 20 października, siódmych – 27 października, czwartych – 3 listopada.

* Uczniów klas trzecich szkoły podstawowej, w ramach przygotowania do Pierwszej Komunii Świętej, zapraszamy na czwartkową Mszę św. szkolną, nabożeństwo różańcowe i spotkanie.

* Przy naszej Parafii istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnych, indywidualnych konsultacji z psychologiem. Zapraszamy na konsultacje, poradnictwo, profilaktykę w zakresie zdrowia psychicznego, wsparcie psychologiczne, rozwój osobisty…. Psycholog  dyżuruje w czwartki od godz. 18.00 w Bibliotece, w Domu Parafialnym.

* Młodzież młodszą i starszą (uczniów klas ósmych szkoły podstawowej, szkół średnich i całą młodzież) zapraszamy na Msze święte młodzieżowe w piątki 7 października, 4 listopada, 2 grudnia…. o godzinie 19.00.

Msza święta młodzieżowa jest dla ambitnej młodzieży klas ósmych i pierwszych szkół średnich częścią przygotowania do Bierzmowania. Konieczna jest obecność uczniów klas ósmych i złożenie wypełnionych zgłoszeń do Bierzmowania.

* W ramach przygotowania do Bierzmowania, wszyscy uczniowie klas ósmych i pierwszych szkół średnich zobowiązani do nabożnego udziału w coniedzielnej i świątecznej Mszy świętej, raz w miesiącu udziału we Mszy świętej młodzieżowej, do comiesięcznego przyjęcia Sakramentu pokuty i pojednania, wzorowego uczestniczenia w katechezie szkolnej. Uczniowie pierwszych klas szkół średnich uczestniczą ponadto w cotygodniowych spotkaniach formacyjnych w poniedziałek lub wtorek o 16.30.

* W sobotę 8 października odwiedziny chorych od 8.00. Chorych i starszych parafian, którzy nie mogą dotrzeć do kościoła prosimy zgłosić w zakrystii lub kancelarii. Następne odwiedziny chorych w sobotę 5 listopada.

* W przyszłą niedzielę kazania wygłosi i kalendarze misyjne rozprowadzać będzie przedstawiciel Wspólnoty Oblackiej OMI z Lublińca.

* W czwartek 13 października w dzień fatimski zapraszamy na Mszę świętą fatimską o 18.00 (w kancelarii przyjmujemy intencje na Mszę świętą dziękczynno – błagalną za osoby żyjące), na różaniec i procesję z figurą Matki Bożej do kościoła Św. Anny. Prosimy przynieść świece.

* W sobotę 15 października o 7.00 zapraszamy na Mszę świętą i nabożeństwo do kościoła Św. Anny. Szczególnie zapraszamy małżonków oczekujących dziecka i proszących o potomstwo. Nie będzie w tym dniu Mszy świętej porannej w kościele parafialnym.

* W niedzielę 16 października obchodzić będziemy XXII. Dzień Papieski pod hasłem: „Blask Prawdy”. Dzień ten pragniemy przeżyć w duchu dziękczynienia za pontyfikat Św. Jana Pawła II oraz jako okazję do dalszego pogłębiania przyjęcia jego bogatego nauczania. Również w tym roku w ramach Dnia Papieskiego zostanie przeprowadzona zbiórka przed kościołem na rzecz fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, promującej uzdolnioną młodzież z ubogich rodzin.

Serdeczne Bóg zapłać za wspólną modlitwę na Eucharystii i złożoną ofiarę. Po Mszy Świętej, przed kościołem będzie zbiórka do puszek na dzieła miłosierdzia „Caritas” Diecezji i Parafii. W przyszłą niedzielę kolekta będzie przeznaczona na potrzeby Diecezji i Seminarium Duchownego. Błogosławionej Niedzieli! Bożej opieki w każdym dniu! Szczęść Boże!

* Wszystkich parafian, w tym dzieci i młodzież, zapraszamy do regularnego przyjmowania Sakramentu Pokuty i pojednania. W naszym kościele jest okazja do Spowiedzi świętej w piątek w godz.: 17.00 – 17.55, sobotę w godz.: 16.00 – 16.55 i codziennie przed Mszą świętą.

* Zapraszamy do wspólnej adoracji Najświętszego Sakramentu w poniedziałki  o 15.00 (Franciszkański Zakon Świeckich), we wtorki od 15.00 (członkowie Róż różańcowych), w środy od 14.30 (czciciele Bożego Miłosierdzia), w czwartki od 15.00 (Rycerze Niepokalanej), w piątki o 15.00 (Rodzina Radia Maryja).

* Poza porami wspólnej modlitwy i dodatkowymi nabożeństwami, zapraszamy do indywidualnej adoracji Najświętszego Sakramentu od poniedziałku do piątku między poranną a wieczorną Mszą świętą.

* Zachęcamy do czytania prasy katolickiej.

* Polecamy książkę Krzysztofa Kanclerza pt.: Historia Parafii Św. Mikołaja w Lublińcu w latach 1922 – 1939. Do nabycia w kancelarii i w zakrystii w cenie 25 złotych.

* W niedziele zapraszamy na nabożeństwa o 15.30.

* We wtorki zapraszamy na Nowennę do MBNP.

* Kancelaria Parafialna czynna: w poniedziałki: 8.30 – 9.30 oraz 15.00  – 16.00, środy: 8.30 – 9.30 oraz 16.00 – 17.00, czwartki: 8.30 – 9.30, piątki: 15.00 – 16.00.

* Spisywanie protokołów przedślubnych we wtorki o godzinie 19.00 po wcześniejszym, np. telefonicznym zgłoszeniu.

* Przyjmujemy intencje mszalne do końca roku 2023. Prosimy, by szczególnie  intencje związane z jubileuszami i rocznicami zamawiać możliwie najwcześniej. Jest wiele wolnych intencji mszalnych w najbliższym czasie. Zachęcamy do ich zamawiania.

* Przy zamawianiu Mszy świętych poza obowiązującym porządkiem celebracji (śluby, pogrzeby, dodatkowe Msze święte jubileuszowe) prosimy zamawiać również organistę. Nasi organiści: Marianna Owczarz tel. 515 500 091, Dawid Gołombowski tel. 691 133 386, Jarosław Jasiura tel. 606 284 230, Błażej Babiuch tel. 722325856.

* Zapraszamy do Biblioteki Parafialnej w poniedziałek: we wrześniu: 17.00 – 17.50, w październiku: 16.00 – 17.00 i we wtorek: 8.00 – 9.00.

* W poniedziałki w czasie urzędowania Biblioteki czynny jest charytatywny punkt informacyjny prowadzony przez Caritas Parafii. Można tam, poprzez pozostawienie informacji na kartce, zgłaszać swoje i innych potrzeby pomocy a także wszelką gotowość przyjścia z pomocą, np. przekazania używanych a dobrych sprzętów gospodarstwa domowego, mebli…

* Przy naszej Parafii istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnych, indywidualnych konsultacji z psychologiem. Zapraszamy na konsultacje, poradnictwo, profilaktykę w zakresie zdrowia psychicznego, wsparcie psychologiczne, rozwój osobisty…. Psycholog  dyżuruje w czwartki o godz. 18.00 w Bibliotece, w Domu Parafialnym.

* W sprawie nauk przedślubnych dla narzeczonych prosimy o zasięganie informacji w Parafii Św. Stanisława Kostki. Termin rozpoczęcia najbliższego cyklu nauk: 27 stycznia 2023 (rozpoczęcie następnych serii: 28.04.2023, 23.06.2023, 29.09.2023). W naukach obowiązkowo uczestniczą pełne pary. Plan Kursu Przedmałżeńskiego: Piątek: 18.30 Msza św. w kościele, 19.15 pierwsza konferencja, 20.00 druga konferencja (dom katechetyczny), zakończenie dnia ok 21.00. Sobota: 10.00 trzecia konferencja, przerwa na kawę i herbatę, 11.00 czwarta konferencja (dom katechetyczny), 12.30 – 14.00 przerwa (np. na obiad), 14.00 – 16.00 warsztaty z psychologiem, przerwa, 16.15 piąta konferencja (dom katechetyczny), zakończenie dnia ok. 17.00. Niedziela: 14.30 Msza św., po Mszy św. świadectwo pary małżeńskiej, szósta konferencja (w kościele), zakończenie dnia i kursu ok godz. 16.00. 

* Przypominamy również o weekendowej formie przygotowania do Sakramentu małżeństwa. W naszej diecezji w czterech miejscach odbywa się takie przygotowanie. Wszelkie informacje: Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Gliwickiej, Telefon: 322790367 kom: 507389948, e-mail: drodzin@kuria.gliwice.pl, strona: www.dorodzin.pl

* W Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II w Gliwicach (obok kościoła katedralnego) również odbywa się przygotowanie bezpośrednie do Sakramentu małżeństwa dla narzeczonych. Spotkania odbywają się cyklicznie w kolejne wtorki o 19.00 (oprócz wakacji). Przygotowanie obejmuje cztery spotkania. Ponadto narzeczeni są zobowiązani do trzech spotkań indywidualnych w przyparafialnej Poradni Życia Rodzinnego.

* Katolicka Poradnia Życia Rodzinnego czynna w pierwsze poniedziałki miesiąca o godzinie 17.00. Zapraszamy narzeczonych na trzy obowiązkowe spotkania w ramach przygotowania do przyjęcia Sakramentu małżeństwa. Zapraszamy także małżonków! Kontakt telefoniczny z panią Heleną Grembecką, instruktorką poradni: 511 100 505.

* Chłopców i młodzieńców (od trzeciej klasy Szkoły Podstawowej oraz szkoły średniej) zapraszamy do wspólnoty Liturgicznej Służby Ołtarza (zgłoszenia u ks. Marcina Soboty).

* Dziewczęta od trzeciej klasy szkoły podstawowej zapraszamy do wspólnoty Dzieci Maryi. Wspólnota Dzieci Maryi zaprasza dziewczyny na spotkania w soboty o godzinie 10:00. To okazja do pogłębienia więzi z Bogiem i pobożności maryjnej, a przy tym możliwość poznania nowych osób, wspólnej zabawy i owocnego spędzania czasu. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.facebook.com/dzieci.maryi.lc oraz u siostry Zofii.

* Młodzież, która pragnie pogłębić swoją wiarę i zaangażować się bardziej w życie Parafii, zapraszamy na spotkania do Domu Parafialnego w piątki o 19.00. Zainteresowanych prosimy o kontakt z ks. Michałem Brzeziną.

* Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do zaangażowania się w grupę teatralną. Mile widziane osoby chcące grać na scenie, grające na instrumentach, bądź chcące zajmować się scenografią i nagłośnieniem. Zainteresowanych prosimy o kontakt z ks. Michałem Brzeziną.

* Małżeństwa zapraszamy do Wspólnoty Małżeństw, które pragną wspólnie pogłębić swoją relację z Bogiem. Spotkania odbywają się w drugie i czwarte środy miesiąca  o godzinie 18.00. Zainteresowanych prosimy o kontakt z ks. Krzysztofem Domorackim. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/WMMLubliniec

* Wszystkim, których bliscy zostali pogrzebani na naszym Cmentarzu Parafialnym, przypominamy o konieczności przedłużenia rezerwacji miejsca grobu po upływie 20 lat po pogrzebie. Należy rezerwację przedłużyć na kolejne 20 lat. Obecnie opłata za pojedynczy grób wynosi 700 złotych za 20 lat (35 zł na rok). Od przyszłego roku ta opłata będzie wynosić 800 złotych za 20 lat (40 zł na rok) Prosimy, by przez cały rok dbać o groby i o porządek na cmentarzu. Bez zgody administratora cmentarza nie można umieszczać w alejkach ławek, wykonywać betonowych podestów przy grobie.

* Serdeczne Bóg zapłać za wszelkie ofiary składane na inwestycje parafialne, bieżące potrzeby i pomoc charytatywną. Jeśli ktoś chciałby skorzystać z odliczenia podatkowego, to przypominamy, że można dokonać przelewu na nasze konto parafialne z zaznaczeniem „darowizna na cele kultu religijnego”. Nasze konto: Bank BNP PARIBAS  Nr: 74 2030 0045 1110 0000 0245 7820.