OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE


IV. NIEDZIELA ZWYKŁA 29.01.2023

Bóg stworzył nas dla siebie i niespokojne jest nasze serce, dopóki nie spocznie w Nim. Jezus zna pragnienia naszych serc, dlatego proponuje nam wejście na drogę ośmiu błogosławieństw. Wzbudźmy w sobie pragnienie życia ich duchem, abyśmy, szukając woli Boga i odnajdując Go we wszystkim, stawali się zaczynem królestwa Bożego w świecie.

* Zapraszamy gorąco wszystkich do uczestnictwa w liturgii w naszej świątyni!

* Witamy w naszej Parafii Księdza Diakona Marka Czornego z Parafii Św. Jana Chrzciciela w Gliwicach – Żernikach. Niech Pan Bóg błogosławi na czas praktyki duszpasterskiej!

* Dzisiaj w „Gościu Niedzielnym” ważny dodatek zawierający fakty świadczące o zdecydowanej walce Jana Pawła II z nadużyciami w Kościele i pokazujący bezpodstawność stawianych mu zarzutów. Zachęcamy do nabycia i lektury.

* Jest jeszcze ostatni numer „Małego Gościa Niedzielnego”, a w nim m. in.: modlitwa za babcię i dziadka, co zmarły papież Benedykt XVI powiedział dzieciom i ministrantom, a także o psach lawinowych, czyli ratownikach na czterech łapach.

* Zapraszamy na Koncert kolęd w wykonaniu Chóru SPOTKANIE, scholii CANTUS MIRABILIS i orkiestry CAMERATA ze Starych Budkowic pod dyrekcją Bernadety i Ernesta Malik w dzisiejszą niedzielę o 15.30.

* Przyjmujemy intencje mszalne do końca roku 2023. Prosimy, by szczególnie  intencje związane z jubileuszami i rocznicami zamawiać możliwie najwcześniej. Jest wiele wolnych intencji mszalnych w najbliższym czasie. Zachęcamy do ich zamawiania.

* Szczególnie zapraszamy na Mszę świętą w intencji chorych i seniorów z błogosławieństwem lourdzkim we wtorek o 10.00; bliskich i sąsiadów prosimy o pomoc w dotarciu do kościoła.

* W czwartek 2 lutego obchodzimy święto Ofiarowania Pańskiego (Matki Bożej Gromnicznej). Czcimy Chrystusa Pana – Światłość Świata. Zapraszamy na Msze święte o godzinie 7.00, 10.00, 16.30 i 18.00. Zachęcamy do przyniesienia świec na liturgię. O 19.00 zapraszamy chętnych do pomocy przy uprzątnięciu dekoracji świątecznej w kościele.

* W piątek 3 lutego przypada wspomnienie Świętego Błażeja – orędownika i opiekuna wiernych, zwłaszcza w chorobach gardła – udzielamy błogosławieństwa przez jego wstawiennictwo po Mszach świętych.

* W pierwsze piątek i sobotę miesiąca zapraszamy na nabożeństwa o godzinie 7.30.

* Młodzież młodszą i starszą (uczniów klas ósmych szkoły podstawowej, szkół średnich i całą młodzież) zapraszamy na Msze święte młodzieżowe w pierwsze piątki miesiąca o 19.00: 3 lutego, 3 marca, 5 maja i 2 czerwca. W pozostałe piątki zapraszamy na spotkania w Domu Parafialnym o 19.00.

Msza święta młodzieżowa jest dla ambitnej młodzieży klas ósmych i pierwszych szkół średnich częścią przygotowania do Bierzmowania.

* W ramach przygotowania do Bierzmowania, wszyscy uczniowie klas ósmych i pierwszych szkół średnich zobowiązani do nabożnego udziału w coniedzielnej i świątecznej Mszy świętej, raz w miesiącu udziału we Mszy świętej młodzieżowej, do comiesięcznego przyjęcia Sakramentu pokuty i pojednania, wzorowego uczestniczenia w katechezie szkolnej. Uczniowie pierwszych klas szkół średnich uczestniczą ponadto w cotygodniowych spotkaniach formacyjnych w poniedziałek lub wtorek o 16.30.

* Chorych i starszych Parafian, którzy nie mogą dotrzeć do kościoła, odwiedzimy z posługą sakramentalną w sobotę 4 lutego 2023 od godz. 8.00. Prosimy zgłosić ich w zakrystii, bądź kancelarii.

* W niedzielę 5 lutego z racji przypadającego wspomnienia Świętej Agaty, poświecenie chleba i wody ku jej czci podczas każdej Mszy świętej.

* Uczniów szkół podstawowych – od pierwszej do siódmej klasy – zapraszamy w czwartki od 9 lutego o godz. 17.15 na Mszę świętą szkolną. Przed Mszą świętą okazja do Spowiedzi św. od godz. 16.45. Szczególnie zapraszamy do miesięcznej Spowiedzi świętej uczniów szkół podstawowych: 9.02 – klasy czwarte i piąte, 16.02 – klasy szóste i siódme.

* Dzieci Pierwszokomunijne zapraszamy na Msze święte szkolne i spotkania w czwartki od 9 lutego o godzinie 17.15. Na (obowiązkowe dla wszystkich) spotkanie w czwartek 9 lutego bardzo prosimy, by ci, spośród trzecioklasistów, którzy nie mają jeszcze stroju liturgicznego, (np. po starszym rodzeństwie) przygotowali się do mierzenia (po Mszy świętej w Domu Parafialnym; należy ubrać półbuty i zdjąć grubą kurtkę, swetry) i przynieść zaliczkę na stroje liturgiczne w wysokości 100 zł., którą wpłaca się przy pobraniu miary. Wszystkich rodziców dzieci pierwszokomunijnych zapraszamy w środę 1 marca o godz. 18.00 na Mszę świętą i spotkanie po niej.

* W sobotę 11 lutego we wspomnienie NMP z Lourdes obchodzimy Światowy Dzień Chorego. Z tej okazji odbędzie się Pielgrzymka Osób Starszych, Niepełnosprawnych, Chorych, Emerytów i Rencistów do Sanktuarium Matki Boskiej w Lubecku. Początek o godz. 10.00. Zachęcamy do uczestnictwa.

* Od niedzieli 19 lutego do wtorku 21 lutego przypadają tradycyjne „Dni Eucharystyczne” z racji zbliżającego się okresu Wielkiego Postu. Szczególnie gorąco zachęcamy do Adoracji Najświętszego Sakramentu w naszej świątyni; niech każdy znajdzie w tych dniach przynajmniej chwilę na odwiedzenie kościoła. W niedzielę odprawiamy Adorację Najświętszego Sakramentu po każdej Mszy świętej. Po południu od 15.30 do 18.00 będzie okazja do indywidualnej adoracji. W poniedziałek i wtorek zapraszamy do adoracji, w miarę możliwości według następującego porządku:

8.00 Członkowie Apostolatu Maryjnego.

9.00 Adoracja indywidualna.

10.00 Mieszkańcy ulic: 3 Maja, Uchodźców, Św. Anny, Baczyńskiego, Cichociemnych, Opolskiej, Młyńskiej, Partyzantów, Pasiecznej, Północnej, Zjednoczenia.

11.00 Członkowie Róż Różańcowych oraz Mieszkańcy ulic: Piłsudskiego, Mańki, Św. Edyty Stein, Lompy, K. Miarki, Kilińskiego, Damrota, Niedurnego, Wąskiej, Mickiewicza, Tylnej.

12.00 Członkowie Franciszkańskiego Zakonu Świeckich.

13.00 Mieszkańcy ulic: Dworcowej, Niepodległości, Ogrodowej, Oświęcimskiej, Tysiąclecia, Wojska Polskiego, Paderewskiego, Plebiscytowej, ZHP.

14.00 Mieszkańcy ulic: Powstańców, Niegolewskich, Robotniczej, Podmiejskiej, Przemysłowej, Żytniej, Pustej, Pogodnej, Torowej.

15.00 Czciciele Miłosierdzia Bożego.

16.00 Mieszkańcy ulic: Strzeleckiej Głogowej, Kasztanowej, Jaśminowej, Wrzosowej, Malinowej, Lipowej, Polnej, Wiśniowej, Topolowej, Cegielnianej, Częstochowskiej, Jaronia, Zwycięstwa, Szymały, Rzeźniczka, Liberki.

17.00 Adoracja Indywidualna i wspólne, uroczyste zakończenie z błogosławieństwem.

* Zapraszamy na samolotową pielgrzymkę do Albanii i Macedonii Północnej: Bałkańskie Inspiracje. Termin od 10 do 19 lipca 2023 roku. Koszt 3200 zł. Zapisy do 24 lutego u ks. Marcina Soboty lub w kancelarii parafialnej. Plan oraz szczegóły na plakacie w gablocie oraz na stronie internetowej Parafii.

Serdeczne Bóg zapłać za wspólną modlitwę na Eucharystii. Bóg zapłać za złożoną dzisiaj ofiarę. W czwartek kolekta będzie przeznaczona na potrzeby naszej Parafii. Po Mszy świętej w czwartek będzie zbiórka na potrzeby Sióstr Klauzurowych. W przyszłą niedzielę kolekta będzie przeznaczona na potrzeby Diecezji i Seminarium Duchownego. Pięknego Dnia Pańskiego, Bożego błogosławieństwa i wszelkiego dobra na każdy dzień! Szczęść Boże!

Wspieraj swoją Parafię i przekaż na jej rzecz 1,5% podatku!

Istnieje możliwość przekazania 1,5% podatku na rzecz naszej Parafii.

Aby tak się stało, należy w zeznaniu podatkowym w odpowiedniej rubryce podać numer KRS 0000283966, a w rubryce „cel szczegółowy 1%” podać: Parafia Św. Mikołaja Lubliniec. Serdeczne Bóg zapłać tym osobom (małżeństwom), które już to uczyniły.

* Wszystkich parafian, w tym dzieci i młodzież, zapraszamy do regularnego przyjmowania Sakramentu Pokuty i pojednania. W naszym kościele jest okazja do Spowiedzi świętej w piątek w godz.: 17.00 – 17.55, sobotę w godz.: 16.00 – 16.55 i codziennie przed Mszą świętą.

* Zapraszamy do wspólnej adoracji Najświętszego Sakramentu w poniedziałki  o 15.00 (Franciszkański Zakon Świeckich), we wtorki od 15.00 (członkowie Róż różańcowych), w środy od 14.30 (czciciele Bożego Miłosierdzia), w czwartki od 15.00 (Rycerze Niepokalanej), w piątki o 15.00 (Rodzina Radia Maryja).

* Poza porami wspólnej modlitwy i dodatkowymi nabożeństwami, zapraszamy do indywidualnej adoracji Najświętszego Sakramentu od poniedziałku do piątku między poranną a wieczorną Mszą świętą.

* Zachęcamy do czytania prasy katolickiej.

* Polecamy książkę Krzysztofa Kanclerza pt.: Historia Parafii Św. Mikołaja w Lublińcu w latach 1922 – 1939. Do nabycia w kancelarii i w zakrystii w cenie 25 złotych.

* W niedziele zapraszamy na nabożeństwa o 15.30.

* We wtorki zapraszamy na Nowennę do MBNP.

* Kancelaria Parafialna czynna: w poniedziałki: 8.30 – 9.30 oraz 15.00  – 16.00, środy: 8.30 – 9.30 oraz 16.00 – 17.00, czwartki: 8.30 – 9.30, piątki: 15.00 – 16.00.

* Spisywanie protokołów przedślubnych we wtorki o godzinie 19.00 po wcześniejszym, np. telefonicznym zgłoszeniu.

* Przyjmujemy intencje mszalne do końca roku 2023. Prosimy, by szczególnie  intencje związane z jubileuszami i rocznicami zamawiać możliwie najwcześniej. Jest wiele wolnych intencji mszalnych w najbliższym czasie. Zachęcamy do ich zamawiania.

* Przy zamawianiu Mszy świętych poza obowiązującym porządkiem celebracji (śluby, pogrzeby, dodatkowe Msze święte jubileuszowe) prosimy zamawiać również organistę. Nasi organiści: Marianna Owczarz tel. 515 500 091, Dawid Gołombowski tel. 691 133 386, Jarosław Jasiura tel. 606 284 230, Błażej Babiuch tel. 722325856.

* Zapraszamy do Biblioteki Parafialnej w poniedziałek:: 17.00 – 17.50 i we wtorek: 8.00 – 9.00.

* W poniedziałki w czasie urzędowania Biblioteki czynny jest charytatywny punkt informacyjny prowadzony przez Caritas Parafii. Można tam, poprzez pozostawienie informacji na kartce, zgłaszać swoje i innych potrzeby pomocy a także wszelką gotowość przyjścia z pomocą, np. przekazania używanych a dobrych sprzętów gospodarstwa domowego, mebli…

* W sprawie nauk przedślubnych dla narzeczonych prosimy o zasięganie informacji w Parafii Św. Stanisława Kostki. Termin rozpoczęcia najbliższego cyklu nauk: 28 kwietnia 2023 (rozpoczęcie następnych serii: 23.06.2023, 29.09.2023). W naukach obowiązkowo uczestniczą pełne pary. Plan Kursu Przedmałżeńskiego: Piątek: 18.30 Msza św. w kościele, 19.15 pierwsza konferencja, 20.00 druga konferencja (dom katechetyczny), zakończenie dnia ok 21.00. Sobota: 10.00 trzecia konferencja, przerwa na kawę i herbatę, 11.00 czwarta konferencja (dom katechetyczny), 12.30 – 14.00 przerwa (np. na obiad), 14.00 – 16.00 warsztaty z psychologiem, przerwa, 16.15 piąta konferencja (dom katechetyczny), zakończenie dnia ok. 17.00. Niedziela: 14.30 Msza św., po Mszy św. świadectwo pary małżeńskiej, szósta konferencja (w kościele), zakończenie dnia i kursu ok godz. 16.00. 

* Przypominamy również o weekendowej formie przygotowania do Sakramentu małżeństwa. W naszej diecezji w czterech miejscach odbywa się takie przygotowanie. Wszelkie informacje: Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Gliwickiej, Telefon: 322790367 kom: 507389948, e-mail: drodzin@kuria.gliwice.pl, strona: www.dorodzin.pl

* W Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II w Gliwicach (obok kościoła katedralnego) również odbywa się przygotowanie bezpośrednie do Sakramentu małżeństwa dla narzeczonych. Spotkania odbywają się cyklicznie w kolejne wtorki o 19.00 (oprócz wakacji). Przygotowanie obejmuje cztery spotkania. Ponadto narzeczeni są zobowiązani do trzech spotkań indywidualnych w przyparafialnej Poradni Życia Rodzinnego.

* Katolicka Poradnia Życia Rodzinnego czynna w pierwsze poniedziałki miesiąca o godzinie 17.00. Zapraszamy narzeczonych na trzy obowiązkowe spotkania w ramach przygotowania do przyjęcia Sakramentu małżeństwa. Zapraszamy także małżonków! Kontakt telefoniczny z panią Heleną Grembecką, instruktorką poradni: 511 100 505.

* Chłopców i młodzieńców (od trzeciej klasy Szkoły Podstawowej oraz szkoły średniej) zapraszamy do wspólnoty Liturgicznej Służby Ołtarza (zgłoszenia u ks. Marcina Soboty).

* Dziewczęta od trzeciej klasy szkoły podstawowej zapraszamy do wspólnoty Dzieci Maryi. Wspólnota Dzieci Maryi zaprasza dziewczyny na spotkania w soboty o godzinie 10:00. To okazja do pogłębienia więzi z Bogiem i pobożności maryjnej, a przy tym możliwość poznania nowych osób, wspólnej zabawy i owocnego spędzania czasu. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.facebook.com/dzieci.maryi.lc oraz u siostry Zofii.

* Młodzież, która pragnie pogłębić swoją wiarę i zaangażować się bardziej w życie Parafii, zapraszamy na spotkania do Domu Parafialnego w piątki o 19.00. Zainteresowanych prosimy o kontakt z ks. Michałem Brzeziną.

* Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do zaangażowania się w grupę teatralną. Mile widziane osoby chcące grać na scenie, grające na instrumentach, bądź chcące zajmować się scenografią i nagłośnieniem. Zainteresowanych prosimy o kontakt z ks. Michałem Brzeziną.

* Małżeństwa zapraszamy do Wspólnoty Małżeństw, które pragną wspólnie pogłębić swoją relację z Bogiem. Spotkania odbywają się w drugie i czwarte środy miesiąca  o godzinie 18.00. Zainteresowanych prosimy o kontakt z ks. Krzysztofem Domorackim. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/WMMLubliniec

* Wszystkich parafian zapraszamy do śpiewania w Chórze Świętej Cecylii; próby w środy po Mszy świętej wieczornej.

* Wszystkim, których bliscy zostali pogrzebani na naszym Cmentarzu Parafialnym, przypominamy o konieczności przedłużenia rezerwacji miejsca grobu po upływie 20 lat po pogrzebie. Należy rezerwację przedłużyć na kolejne 20 lat. Obecnie opłata za pojedynczy grób wynosi 800 złotych za 20 lat (40 zł na rok) Prosimy, by przez cały rok dbać o groby i o porządek na cmentarzu. Bardzo prosimy, by ograniczyć do minimum ilość śmieci pozostawianych na cmentarzu; prosimy, by śmieci w miarę możliwości zabierać do śmietników przydomowych. Przypominamy, że bez zgody administratora cmentarza, czyli Parafii, nie można umieszczać w alejkach ławek, wykonywać betonowych podestów przy grobie.

* Serdeczne Bóg zapłać za wszelkie ofiary składane na inwestycje parafialne, bieżące potrzeby i pomoc charytatywną. Jeśli ktoś chciałby skorzystać z odliczenia podatkowego, to przypominamy, że można dokonać przelewu na nasze konto parafialne z zaznaczeniem „darowizna na cele kultu religijnego”. Nasze konto: Bank BNP PARIBAS  Nr: 74 2030 0045 1110 0000 0245 7820.