OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE


XXX. NIEDZIELA ZWYKŁA – 24.10.2021
«Idź, twoja wiara cię uzdrowiła» – mówi Jezus do Bartymeusza w Ewangelii. „Natychmiast przejrzał i szedł za Nim drogą” – komentuje ewangelista Marek. Również my, gromadzący się w imieniu Jezusa na niedzielnej Eucharystii, chcemy doświadczyć Jego uzdrawiającej mocy. Ten sam Chrystus, który niegdyś przechodził przez Jerycho, jest obecny pośród nas, w swoim słowie i w eucharystycznym chlebie. Otwórzmy nasze serca na Jego przemieniające działanie.
* Zapraszamy gorąco wszystkich do uczestnictwa w liturgii w naszej świątyni! Bardzo prosimy, by miejsca w kościele zajmować równomiernie począwszy od pierwszych ławek, wykorzystując także chór i boczne przestrzenie kościoła. Przypominamy, że osoby przebywające w kościele, zobowiązane są do zasłonięcia ust i nosa (poza chwilą przyjmowania Komunii świętej). Z obowiązku zakrywania ust i nosa zwolnieni są duchowni w czasie sprawowania obrzędów religijnych.
* Przypominamy, że przyjmując Komunię św. na rękę; lewą dłoń rozprostowaną kładziemy na prawej, gdy kapłan położy na niej Komunię św., odchodzimy na bok i zwróceni w stronę ołtarza, w obecności kapłana, prawą ręką bezpiecznie wkładamy Hostię do ust.
* Jeśli ktoś przyjmuje Komunię św. do ust z ręki kapłana, bardzo prosimy, by stanąć w prosto, bądź uklęknąć i otworzyć usta. Bardzo prosimy, by nie wykonywać w momencie podawania Komunii świętej żadnych ruchów, nie przybliżać głowy do kapłana, nie pochylać się, nie zniżać głowy, nie przyklękać, nie próbować „łowić” Hostii otwartymi ustami, nie wysuwać języka …
* Zachęcamy do czytania „Gościa Niedzielnego”. Dzisiaj „Gość Niedzielny” przypomina m. in. postać papieża Jana Pawła I, którego beatyfikację zaplanowano na przyszły rok. Polecamy też szczególnie artykuł, który pomaga lepiej zrozumieć liturgię i wyjaśnia, czym różni się ona od zwykłej modlitwy.
* Jest nowy numer „Małego Gościa Niedzielnego”, a w nim m. in. pierwszy w Polsce komiks opowiadający poruszającą historię życia ks. Jana Machy, który w listopadzie zostanie błogosławionym.
* Jest jeszcze „Gość Extra”; specjalne wydawnictwo poświęcone prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu oraz matce Róży Czackiej przygotowane na beatyfikację w cenie 10 złotych.
* W kancelarii i w zakrystii, będą do nabycia w cenie 3 zł. znicze rozprowadzane przez Caritas Diecezji Gliwickiej z racji zbliżającego się wspomnienia Wiernych Zmarłych. Dochód z ich sprzedaży będzie przeznaczony na dzieła charytatywne. Chciejmy połączyć naszą pamięć o zmarłych z troską o żywych potrzebujących naszej pomocy
* W zakrystii są do odbioru płyty DVD z nagraniem uroczystości Pierwszej Komunii świętej.
* Dzisiaj o 15.30 serdecznie zapraszamy na nabożeństwo różańcowe.
* W miesiącu październiku zapraszamy codziennie dzieci, młodzież i dorosłych na Nabożeństwa Różańcowe; w niedziele o 15.30, w czwartki o 17.45, w soboty o 16.15, w pozostałe dni o 17.15.
Tych, którzy nie mogą dotrzeć na nabożeństwo do kościoła, zachęcamy do odmawiania Różańca w domach.
Kościół udziela odpustu zupełnego wiernym, którzy odmawiają różaniec w kościele, w kaplicy lub w rodzinie, społeczności zakonnej lub stowarzyszeniu pobożnym; odmawiają pięć dziesiątek różańca w sposób ciągły z rozważaniem tajemnic różańcowych.
* Zachęcamy wszystkich parafian do włączenia się do Żywego Różańca. Zainteresowanych prosimy o zgłaszanie się w kancelarii, bądź bezpośrednio u przełożonych Róż. Symboliczne, dobrowolne ofiary składane corocznie jako składki członkowskie, są w całości przekazywane na cele misyjne.
* W środę o 16.00 spotkanie i (o 18.00) Msza święta Apostolatu Maryjnego.
* Franciszkański Zakon Świeckich gromadzi się na Mszy świętej i spotkaniu w sobotę o 7.00.
* Uczniów szkół podstawowych, od pierwszej do siódmej klasy, zapraszamy na Mszę świętą szkolną w czwartek o 17.15. Zapraszamy szczególnie do Spowiedzi świętej od 16.30 przed uroczystością Wszystkich Świętych.
* Uczniów klas trzecich szkoły podstawowej, w ramach przygotowania do Pierwszej Komunii Świętej, zapraszamy na czwartkową Mszę św. Szkolną i nabożeństwo różańcowe.
* Zapraszamy młodzież od 8 klasy na spotkanie grupy młodzieżowej w piątek o godzinie 19.00 w Domu Parafialnym.
* W zakrystii i kancelarii przyjmujemy zalecki-wypominki za zmarłych, w intencji których będziemy odprawiać Msze święte i za których modlić się będziemy na Różańcu z okazji Wspomnienia Wiernych Zmarłych w listopadzie.
* Miejski Dom Kultury w Lublińcu zaprasza na seanse filmowe: WYSZYŃSKI-ZEMSTA CZY PRZEBACZENIE w niedzielę 24 i wtorek 26 października o godz. 17:30, a także: FATIMA w poniedziałek 25 października o 10:00 i 17:00.
* W przyszłą niedzielę w czasie Mszy świętej o 14.30 udzielamy Chrztu świętego i błogosławimy roczne dzieci. W sobotę o 16.00 nauka przdchrzcielna dla rodziców i chrzestnych.
* W przyszłą niedzielę 31 października zapraszamy na Orszak Świętych. O 17.45 w kościele Św. Stanisława Koski zachęcamy do udziału w nabożeństwie różańcowym i Mszy świętej o 18.30, procesyjnym przejściu do naszego kościoła i uwielbieniu w naszym kościele.
Okazja do Spowiedzi świętej przed uroczystością Wszystkich Świętych: rano codziennie: 6.30 – 6.55,
po południu: w poniedziałek, wtorek, środę i piątek: 17.00 – 17.55, w czwartek: 16.30 – 17.10, w sobotę: 16.00 – 16.55.
* Młodzież młodszą i starszą (uczniów klas ósmych szkoły podstawowej, szkół średnich i całą młodzież) zapraszamy na Msze święte młodzieżowe w piątki 5 listopada 2021, 3 grudnia 2021, 4 lutego 2022, 4 marca 2022, 7 kwietnia 2022, 6 maja 2022 i 3 czerwca 2022 o godzinie 19.00.
Msza święta młodzieżowa jest dla ambitnej młodzieży klas ósmych częścią przygotowania do Bierzmowania. Konieczna jest obecność uczniów klas ósmych i złożenie wypełnionych zgłoszeń do Bierzmowania. W ramach przygotowania do przyjęcia Bierzmowania, wszyscy uczniowie zobowiązani do nabożnego udziału w coniedzielnej i świątecznej Mszy świętej, do comiesięcznego przyjęcia Sakramentu pokuty i pojednania, wzorowego uczestniczenia w katechezie szkolnej.
* W sobotę 6 listopada odwiedziny chorych od 8.00. Chorych i starszych parafian, którzy nie mogą dotrzeć do kościoła prosimy zgłosić w zakrystii lub kancelarii.
Serdeczne Bóg zapłać za wspólną modlitwę na Eucharystii i złożoną ofiarę. W przyszłą niedzielę, kolekta będzie przeznaczona na potrzeby naszej Parafii. Błogosławionego świętowania Dnia Pańskiego! Bożej opieki w każdym dniu! Szczęść Boże!
* Wszystkich parafian, w tym dzieci i młodzież, zapraszamy do regularnego przyjmowania Sakramentu Pokuty i pojednania. W naszym kościele jest okazja do Spowiedzi świętej w piątek w godz.: 17.00 – 17.55, sobotę w godz.: 16.00 – 16.55 i codziennie przed Mszą świętą. Penitenci przystępując do Spowiedzi świętej, muszą mieć zasłonięte usta i nos.
* Zachęcamy do czytania prasy katolickiej.
* Polecamy książkę Krzysztofa Kanclerza pt.: Historia Parafii Św. Mikołaja w Lublińcu w latach 1922 – 1939. Do nabycia w kancelarii i w zakrystii w cenie 25 złotych.
* W niedziele zapraszamy na nabożeństwa o 15.30.
* We wtorki zapraszamy na Nowennę do MBNP.
* Zapraszamy do wspólnej adoracji Najświętszego Sakramentu w poniedziałki o 15.00 (Franciszkański Zakon Świeckich), we wtorki od 15.00 (członkowie Róż różańcowych), w środy od 14.30 (czciciele Bożego Miłosierdzia), w czwartki od 15.00 (Rycerze Niepokalanej), w piątki o 15.00 (Rodzina Radia Maryja).
* Kancelaria Parafialna czynna: w poniedziałki: 8.30 – 9.30 oraz 15.00 – 16.00, środy: 8.30 – 9.30 oraz 16.00 – 17.00, czwartki: 8.30 – 9.30, piątki: 15.00 – 16.00.
* Spisywanie protokołów przedślubnych we wtorki o godzinie 19.00 po wcześniejszym, np. telefonicznym zgłoszeniu.
* Przyjmujemy intencje mszalne do końca roku 2022. Bardzo prosimy, by intencje z okazji jubileuszów i rocznic zamawiać możliwie najwcześniej!
* Przy zamawianiu Mszy świętych poza obowiązującym porządkiem celebracji (śluby, pogrzeby, dodatkowe Msze święte jubileuszowe) prosimy zamawiać również organistę. Nasi organiści: Marianna Owczarz tel. 515 500 091, Dawid Gołombowski tel. 691 133 386, Jarosław Jasiura tel. 606 284 230.
* W październiku zapraszamy do Biblioteki Parafialnej w poniedziałki: 16.00 – 17.00 i we wtorki: 8.00 – 9.00. W listopadzie zapraszamy do Biblioteki Parafialnej w poniedziałek: 17.00 – 17.50 oraz we wtorek: 8.00 – 9.00.
* W poniedziałki w czasie urzędowania Biblioteki czynny jest charytatywny punkt informacyjny prowadzony przez Caritas Parafii. Można tam, poprzez pozostawienie informacji na kartce, zgłaszać swoje i innych potrzeby pomocy a także wszelką gotowość przyjścia z pomocą, np. przekazania używanych a dobrych sprzętów gospodarstwa domowego, mebli…
* W sprawie nauk przedślubnych dla narzeczonych prosimy o zasięganie informacji w Parafii Św. Stanisława Kostki. Spotkania odbywają się czterokrotnie w ciągu roku, w dwie kolejne soboty o godz. 15:00 i niedziele po Mszy św. o godz. 14:30 w domu katechetycznym przy Parafii Ojców Oblatów. Zapisy podczas pierwszego spotkania. Termin rozpoczęcia najbliższego cyklu nauk: styczeń/luty 2022.
* Przypominamy również o weekendowej formie przygotowania do Sakramentu małżeństwa. W naszej diecezji w czterech miejscach odbywa się takie przygotowanie. Wszelkie informacje: Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Gliwickiej, Telefon: 322790367 kom: 507389948, e-mail: drodzin@kuria.gliwice.pl, strona: www.dorodzin.pl
* W Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II w Gliwicach (obok kościoła katedralnego) również odbywa się przygotowanie bezpośrednie do Sakramentu małżeństwa dla narzeczonych. Spotkania odbywają się cyklicznie w kolejne wtorki o 19.00 (oprócz wakacji). Przygotowanie obejmuje cztery spotkania. Ponadto narzeczeni są zobowiązani do trzech spotkań indywidualnych w przyparafialnej Poradni Życia Rodzinnego.
* Katolicka Poradnia Życia Rodzinnego czynna w pierwsze poniedziałki miesiąca o godzinie 17.00. Zapraszamy narzeczonych na trzy obowiązkowe spotkania w ramach przygotowania do przyjęcia Sakramentu małżeństwa. Zapraszamy także małżonków! Kontakt telefoniczny z panią Heleną Grembecką, instruktorką poradni: 511 100 505.
* Chłopców i młodzieńców (od trzeciej klasy Szkoły Podstawowej oraz szkoły średniej) zapraszamy do wspólnoty Liturgicznej Służby Ołtarza (zgłoszenia u ks. Marcina Soboty). Wszystkich chętnych chłopców (od trzeciej kasy Szkoły Podstawowej wzwyż), którzy chcieliby zostać ministrantami zapraszamy na spotkania w sobotę o godz. 10.00 w Domu Parafialnym.
* Dziewczęta od trzeciej klasy szkoły podstawowej zapraszamy do wspólnoty Dzieci Maryi. Wspólnota Dzieci Maryi zaprasza dziewczyny na spotkania w soboty o godzinie 10:00. To okazja do pogłębienia więzi z Bogiem i pobożności maryjnej, a przy tym możliwość poznania nowych osób, wspólnej zabawy i owocnego spędzania czasu. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.facebook.com/dzieci.maryi.lc oraz u siostry Zofii.
* Młodzież, która pragnie pogłębić swoją wiarę i zaangażować się bardziej w życie Parafii, zapraszamy na spotkania do Domu Parafialnego w piątki o 19.00. Nasze zaproszenie kierujemy szczególnie do młodzieży, która przyjęła już sakrament Bierzmowania i chciałaby umocnić w sobie otrzymane w tym sakramencie dary, włączyć się w dzieło charytatywne Kościoła. A także do tych młodych, którzy w przyszłości chcieliby zostać animatorami w pracy z małymi grupami. Zainteresowanych prosimy o kontakt z ks. Michałem Brzeziną.
* Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do zaangażowania się w grupę teatralną. Mile widziane osoby chcące grać na scenie, grające na instrumentach, bądź chcące zajmować się scenografią i nagłośnieniem. Zainteresowanych prosimy o kontakt z ks. Michałem Brzeziną.
* Małżeństwa zapraszamy do Wspólnoty Małżeństw, które pragną wspólnie pogłębić swoją relację z Bogiem. Spotkania odbywają się w drugie i czwarte środy miesiąca o godzinie 18.00. Zainteresowanych prosimy o kontakt z ks. Krzysztofem Domorackim. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/WMMLubliniec
* Wszystkich parafian zapraszamy do śpiewania w Chórze Świętej Cecylii; próby w środy po Mszy świętej wieczornej oraz w Chórze Stowarzyszenia Przyjaciół Lublinieckiej Fary; próby w czwartki o godzinie 19.00.
* Zapraszamy do Chóru Męskiego Śpiewu Gregoriańskiego przy naszej Parafii. Informacje i zapisy u dyrygenta; Marka Kunickiego (tel. 693 346 193). Próby w piątki o 19.30.
* Wszystkim, których bliscy zostali pogrzebani na naszym Cmentarzu Parafialnym, przypominamy o konieczności przedłużenia rezerwacji miejsca grobu po upływie 20 lat po pogrzebie. Należy rezerwację przedłużyć na kolejne 20 lat. Obecnie opłata za pojedynczy grób, zgodnie z decyzją Gliwickiej Kurii Diecezjalnej, wynosi 700 złotych za 20 lat (35 zł na rok). Prosimy, by przez cały rok dbać o groby i o porządek na cmentarzu.
* Serdeczne Bóg zapłać za wszelkie ofiary składane na inwestycje parafialne, bieżące potrzeby i pomoc charytatywną. Jeśli ktoś chciałby skorzystać z odliczenia podatkowego, to przypominamy, że można dokonać przelewu na nasze konto parafialne z zaznaczeniem „darowizna na cele kultu religijnego”. Nasze konto: Bank BNP PARIBAS Nr: 74 2030 0045 1110 0000 0245 7820.