OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE


VI. NIEDZIELA WIELKANOCNA – 9.05.2021
„W tym objawiła się miłość Boga ku nam, że zesłał Syna swego Jednorodzonego na świat, abyśmy życie mieli dzięki Niemu”. Słowa świętego Jana mają nam pomóc zrozumieć, że miłość, którą Bóg nas obdarzył, nie ma sobie równych. To ona jest źródłem naszego życia. Wzbudźmy w naszych sercach wdzięczność za ten wielki dar oraz żałujmy za każdy przejaw naszej niewdzięczności.
* Biskup Gliwicki udziela dyspensy od udziału w niedzielnej i świątecznej Eucharystii.
* Prosimy by przestrzegać wszystkich zasad gwarantujących nasze bezpieczeństwo w czasie pandemii. Jeśli miejsca w kościele zostaną już zajęte, pozostali wierni mogą uczestniczyć we Mszy św. stojąc na placu kościelnym z zachowaniem bezpiecznej odległości. Zachęcamy także do uczestnictwa w liturgii za pośrednictwem parafialnego kanału You Tube. Bardzo prosimy, by w kościele zajmować miejsca równomiernie, począwszy od pierwszych ławek, wykorzystując także chór i boczne przestrzenie kościoła. Przypominamy, że osoby przebywające w kościele czy na placu kościelnym, zobowiązane są do zasłonięcia ust i nosa. Zachęcamy, by osoby, które zamówiły intencję mszalną, przybyły do kościoła wcześniej.
* W dalszym ciągu wskazane jest przyjmowanie Komunii św. na rękę. Tworzymy dwie procesje komunijne; Ci którzy przyjmują Komunię Świętą na rękę podchodzą po stronie chrzcielnicy, ci, którzy chcą przyjąć Komunię Świętą do ust, podchodzą po stronie ambony.
* Zachęcamy do czytania „Gościa Niedzielnego”. Dzisiaj w „Gościu Niedzielnym” m. in.: bardzo praktyczny dodatek – Litania Loretańska do NMP z nowymi wezwaniami. Warto też przeczytać między innymi o tym, jak ważni dla wspólnoty Kościoła są seniorzy.
* Jest jeszcze ostatni numer „Małego Gościa Niedzielnego”, a w nim m. in.:
– wyjątkowy dodatek – obraz z wizerunkiem Św. Józefa – opiekuna Jezusa oraz modlitwą za jego wstawiennictwem,
– dlaczego Św. Jan sprowadził Matkę Boża do Efezu,
– o pierwszej złotej olimpijce z Polski,
– dlaczego ogrodzenia i betonowe podwórka utrudniają życie zwierzętom.
* Zapraszamy na Nabożeństwa majowe w niedzielę o 15.30, w sobotę po Mszy świętej porannej, a w pozostałe dni po Mszy świętej wieczornej.
* W dniach 10 – 12 maja; w Kwartalne dni modlitw o urodzaje (Dni krzyżowe) zapraszamy na procesje błagalne.
* W czwartek 13 maja chcemy uczcić NMP przekazującą orędzie nawrócenia w Fatimie. Zapraszamy o godz. 18.00 na Mszę świętą, a po niej na Różaniec i procesję do kościoła Świętej Anny.
* W piątek 14 maja o 18.00 zapraszamy na Mszę świętą w intencji księdza Michała Brzeziny z okazji urodzin, a w środę 19 maja o 7.00 i w środę 2 czerwca zapraszamy na Msze święte z okazji rocznicy święceń kapłańskich księży wikarych.
* Dzieci Pierwszokomunijne zapraszamy na Msze św. szkolne i spotkania w czwartki 20 i 27 maja oraz 10 i 17 czerwca o 17.15 Obowiązkowa jest także obecność na próbach w poniedziałki 7 i 14 czerwca oraz w środy 9 i 16 czerwca o godzinie 16.30. Prosimy przynieść „Drogi do Nieba” i papierową atrapę świecy. Pierwsza Spowiedź święta w piątek 18 czerwca godzinie 16.00.
* Ze w względu na sytuację pandemiczną, uroczystość Pierwszej Komunii Świętej będziemy przeżywać w niedzielę 20 czerwca 2021 o godz.10.00. Zgodnie z informacjami podanymi na spotkaniu z rodzicami, istnieje oczywiście możliwość ustalenia terminu indywidualnego przeżycia tej uroczystości.
* Serdecznie zapraszamy, na zorganizowane przez młodzież naszej Parafii nabożeństwo Drogi Światła – wielkanocnego odpowiednika Drogi Krzyżowej. Odbędzie się ono w czwartek 20 maja o godzinie 19:00 w kościele.
* W ramach przygotowania do Bierzmowania uczniowie klas ósmych zobowiązani do nabożnego udziału w coniedzielnej i świątecznej Mszy świętej, do comiesięcznego przyjęcia Sakramentu pokuty i pojednania, wzorowego uczestniczenia w katechezie szkolnej. Zapraszamy także uczniów klas ósmych w piątek 21 maja o 19.00 na spotkanie z próbą przed uroczystością Bierzmowania, która będzie miała miejsce w poniedziałek 24 maja o 18.00.
* Zapraszamy na Mszę świętą za + ks. Dziekana Józefa Żurka w 12. rocznicę śmierci w sobotę 22 maja o o godz. 7.00.
* W sobotę 22 maja o godz. 9.30 w katedrze gliwickiej będą miały miejsce święcenia kapłańskie, które przyjmie m. in. diakon Emanuel Polok.
* Serdecznie zapraszamy na czuwanie z uwielbieniem przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego, które poprowadzi Szkoła Nowej Ewangelizacji w Sobotę 22 maja o godzinie 19:00
* W niedzielę 23 maja ksiądz Emanuel Polok odprawi Mszę świętą prymicyjną w kościele p. w. Miłosierdzia Bożego w Gliwicach o godzinie 12.00. W naszej Parafii ks. Emanuel Polok wygłosi kazania i udzieli błogosławieństwa prymicyjnego w niedzielę 6 czerwca oraz w poniedziałek 26 lipca w odpust Św. Anny.
* W poniedziałek 24 maja, w drugi dzień Zielonych Świąt, przeżywamy święto NMP Matki Kościoła. Zapraszamy na Msze święte o 7.00, 10.00, 16.30 i 18.00. W czasie Mszy świętej o 18.00 młodzież klas ósmych przyjmie Sakrament Bierzmowania.
Serdeczne Bóg zapłać za wspólną modlitwę na Eucharystii i złożoną ofiarę. W przyszłą niedzielę kolekta będzie przeznaczona na Diecezjalny Fundusz Inwestycyjny. Błogosławionego świętowania Niedzieli! Bożej opieki i wstawiennictwa Matki Najświętszej w każdym dniu! Szczęść Boże!
* Wszystkich parafian, w tym dzieci i młodzież, zapraszamy do regularnego przyjmowania Sakramentu Pokuty i pojednania. W naszym kościele jest okazja do Spowiedzi świętej w piątek w godz.: 17.00 – 17.55, sobotę w godz.: 16.00 – 16.55 i codziennie przed Mszą świętą. Penitenci przystępując do Spowiedzi świętej, muszą mieć zasłonięte usta i nos.
* Zachęcamy do czytania prasy katolickiej.
* Polecamy książkę Krzysztofa Kanclerza pt.: Historia Parafii Św. Mikołaja w Lublińcu w latach 1922 – 1939. Do nabycia w kancelarii i w zakrystii w cenie 25 złotych.
* W niedziele zapraszamy na nabożeństwa o 15.30.
* We wtorki zapraszamy na Nowennę do MBNP.
* Kancelaria Parafialna czynna: w poniedziałki: 8.30 – 9.30 oraz 15.00 – 16.00, środy: 8.30 – 9.30 oraz 16.00 – 17.00, czwartki: 8.30 – 9.30, piątki: 15.00 – 16.00.
* Spisywanie protokołów przedślubnych we wtorki o godzinie 19.00 po wcześniejszym, np. telefonicznym zgłoszeniu.
* Przyjmujemy intencje mszalne z okazji ślubów, jubileuszów i rocznic do końca roku 2022. Od 1 czerwca przyjmować będziemy również intencje za zmarłych na cały przyszły rok. Prosimy, by szczególnie intencje związane z jubileuszami i rocznicami zamawiać możliwie najwcześniej.
* Przy zamawianiu Mszy świętych poza obowiązującym porządkiem celebracji (śluby, pogrzeby, dodatkowe Msze święte jubileuszowe) prosimy zamawiać również organistę. Nasi organiści: Marianna Owczarz tel. 515 500 091, Dawid Gołombowski tel. 691 133 386, Kinga Zabłocka tel. 505 405 988, Jarosław Jasiura tel. 606 284 230.
* Zapraszamy do Biblioteki Parafialnej w poniedziałki: 17.00 – 17.50 i we wtorki: 8.00 – 9.00.
* W poniedziałki w czasie urzędowania Biblioteki czynny jest charytatywny punkt informacyjny prowadzony przez Caritas Parafii. Można tam, poprzez pozostawienie informacji na kartce, zgłaszać swoje i innych potrzeby pomocy a także wszelką gotowość przyjścia z pomocą, np. przekazania używanych a dobrych sprzętów gospodarstwa domowego, mebli…
* W sprawie nauk przedślubnych dla narzeczonych prosimy o zasięganie informacji w Parafii Św. Stanisława Kostki. Spotkania odbywają się czterokrotnie w ciągu roku, w dwie kolejne soboty o godz. 15:00 i niedziele po Mszy św. o godz. 14:30 w domu katechetycznym przy Parafii Ojców Oblatów. Zapisy podczas pierwszego spotkania. Termin rozpoczęcia kolejnych cykli nauk: 26 czerwca 2021, 25 września 2021.
* Przypominamy również o weekendowej formie przygotowania do Sakramentu małżeństwa. W naszej diecezji w czterech miejscach odbywa się takie przygotowanie. Wszelkie informacje: Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Gliwickiej, Telefon: 322790367 kom: 507389948, e-mail: drodzin@kuria.gliwice.pl, strona: www.dorodzin.pl
* W Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II w Gliwicach (obok kościoła katedralnego) również odbywa się przygotowanie bezpośrednie do Sakramentu małżeństwa dla narzeczonych. Spotkania odbywają się cyklicznie w kolejne wtorki o 19.00 (oprócz wakacji). Przygotowanie obejmuje cztery spotkania. Ponadto narzeczeni są zobowiązani do trzech spotkań indywidualnych w przyparafialnej Poradni Życia Rodzinnego.
* Katolicka Poradnia Życia Rodzinnego czynna w pierwsze poniedziałki miesiąca o godzinie 17.00. Zapraszamy narzeczonych na trzy obowiązkowe spotkania w ramach przygotowania do przyjęcia Sakramentu małżeństwa. Zapraszamy także małżonków! Kontakt telefoniczny z panią Heleną Grembecką, instruktorką poradni: 511 100 505.
* Chłopców i młodzieńców (od trzeciej klasy Szkoły Podstawowej oraz szkoły średniej) zapraszamy do wspólnoty Liturgicznej Służby Ołtarza (zgłoszenia u ks. Kamila Hadasia). Zbiórki w soboty o 9.30.
Zdjęcia oraz więcej informacji dotyczących wspólnoty ministranckiej na stronie: https://www.facebook.com/ministranci.lubliniec
* Dziewczęta od trzeciej klasy szkoły podstawowej zapraszamy do wspólnoty Dzieci Maryi. Wspólnota Dzieci Maryi zaprasza dziewczyny na spotkania w soboty o godzinie 10:00. To okazja do pogłębienia więzi z Bogiem i pobożności maryjnej, a przy tym możliwość poznania nowych osób, wspólnej zabawy i owocnego spędzania czasu. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.facebook.com/dzieci.maryi.lc oraz u siostry Zofii.
* Młodzież, która pragnie pogłębić swoją wiarę i zaangażować się bardziej w życie Parafii, zapraszamy na spotkania do Domu Parafialnego. Nasze zaproszenie kierujemy szczególnie do młodzieży, która przyjęła już sakrament Bierzmowania i chciałaby umocnić w sobie otrzymane w tym sakramencie dary, włączyć się w dzieło charytatywne Kościoła. A także do tych młodych, którzy w przyszłości chcieliby zostać animatorami w pracy z małymi grupami.
* Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do zaangażowania się w grupę teatralną. Mile widziane osoby chcące grać na scenie, grające na instrumentach, bądź chcące zajmować się scenografią i nagłośnieniem. Zainteresowanych prosimy o kontakt z ks. Michałem Brzeziną.
* Zapraszamy do wspólnej adoracji Najświętszego Sakramentu w poniedziałki o 15.00 (Franciszkański Zakon Świeckich), we wtorki od 15.00 (członkowie Róż różańcowych), w środy od 14.30 (czciciele Bożego Miłosierdzia), w czwartki od 15.00 (Rycerze Niepokalanej), w piątki o 15.00 (Rodzina Radia Maryja).
* Szkoła Nowej Ewangelizacji zaprasza osoby dorosłe na modlitwę uwielbienia w kościele w trzecią środę miesiąca po Mszy świętej wieczornej, w pozostałe środy na spotkania modlitewno – formacyjne w Domu Parafialnym.
* Małżeństwa zapraszamy do Wspólnoty Małżeństw, które pragną wspólnie pogłębić swoją relację z Bogiem. Spotkania odbywają się w drugie i czwarte środy miesiąca o godzinie 18.00. Zainteresowanych prosimy o kontakt z ks. Krzysztofem Domorackim.
Więcej informacji na: https://www.facebook.com/WMMLubliniec
* Wszystkich parafian zapraszamy do śpiewania w Chórze Świętej Cecylii; próby w środy po Mszy świętej wieczornej oraz w Chórze Stowarzyszenia Przyjaciół Lublinieckiej Fary; próby w czwartki o godzinie 19.00.
* Zapraszamy do Chóru Męskiego Śpiewu Gregoriańskiego przy naszej Parafii. Informacje i zapisy u dyrygenta; Marka Kunickiego (tel. 693 346 193). Próby w piątki o 19.30.
* Wszystkim, których bliscy zostali pogrzebani na naszym Cmentarzu Parafialnym, przypominamy o konieczności przedłużenia rezerwacji miejsca grobu po upływie 20 lat po pogrzebie. Należy rezerwację przedłużyć na kolejne 20 lat. Obecnie opłata za pojedynczy grób, zgodnie z decyzją Gliwickiej Kurii Diecezjalnej, wynosi 700 złotych za 20 lat (35 zł na rok). Prosimy, by przez cały rok dbać o groby i o porządek na cmentarzu.
* Serdeczne Bóg zapłać za wszelkie ofiary składane na inwestycje parafialne, bieżące potrzeby i pomoc charytatywną. Jeśli ktoś chciałby skorzystać z odliczenia podatkowego, to przypominamy, że można dokonać przelewu na nasze konto parafialne z zaznaczeniem „darowizna na cele kultu religijnego”. Nasze konto: Bank BNP PARIBAS Nr: 74 2030 0045 1110 0000 0245 7820.