OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE


II. NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 25.02.2024

Jezus zabiera swoich uczniów na górę i przemienia się wobec nich. Doświadczenie Bożej chwały, które dane jest Piotrowi, Jakubowi i Janowi, ma ich umocnić na drodze naśladowania Mistrza i konfrontacji ze skandalem krzyża. Niech spotkanie z Chrystusem w Eucharystii ożywia naszą wiarę i daje nam nadzieję oglądania chwały Boga.

* Zapraszamy gorąco wszystkich do uczestnictwa w liturgii w naszej świątyni!

* Dzisiaj w „Gościu Niedzielnym” m. in. o roli, jaką bracia zakonni odgrywają we wspólnocie Kościoła. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej.

* Jest nowy numer „Małego Gościa Niedzielnego”, a w nim m. in. specjalny dodatek „Módl się z Jezusem” a także rozmowa z salwatorianinem ks. Kamilem Leszczyńskim o filarach Wielkiego Postu oraz historia Rony’ego, palestyńskiego katolika, który w Betlejem prowadzi sklep z dewocjonaliami.

* Polecamy „Gość Ekstra” na Wielki Post, a w nim m. in.: Krótka historia Wielkiego Postu. Umartwienie, nie zmartwienie – o sensie wielkopostnych umartwień. Katarzyna Emmerich i jej objawienia męki Jezusa. Dlaczego warto zabierać dzieci na Drogę Krzyżową. Bractwa pokutne – misja, historia, teraźniejszość. Pięć rad na Wielki Post – jak przeżyć ten czas, żeby duchowo był owocny. Pięć modlitw na Wielki Post. Wielka Moc trzech słów: modlitwa, post, jałmużna. Szarbel – życie ascezą. Jak dobrze się wyspowiadać (nie tylko w Wielkim Poście).

* Okres Wielkiego Postu mający podwójny charakter (chrzcielny i pokutny) przygotowuje wiernych do obchodzenia paschalnego misterium. Wierni gorliwiej słuchając Słowa Bożego i trwając na modlitwie, przez pokutę przygotowują się do odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych. 

Okres Wielkiego Postu trwa od Środy Popielcowej do Mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek wyłącznie. We wszystkich Mszach świętych i w Liturgii Godzin tego okresu  opuszcza się Alleluja, Gloria i Te Deum. Zachęca się wiernych, aby częściej, gorliwiej i owocniej uczestniczyli w liturgii wielkopostnej, Mszach świętych dni powszednich, nabożeństwach oraz przystępowali do Sakramentu Pokuty. Nie ozdabia się kwiatami ołtarzy z wyjątkiem IV. Niedzieli Wielkiego Postu oraz uroczystości. Przykazanie kościelne zobowiązuje do powstrzymywania się od udziału w zabawach w okresie Wielkiego Postu. Zachęcamy do podjęcia wielkopostnych postanowień; m. in. włączenia się w wielkopostną akcję trzeźwości.

* Wielkanocne Dzieło Caritas 2024’

  1. a) Wielki Post jest czasem miłości, nawrócenia i pokuty, które wyrażają się przez konkretne uczynki miłosierdzia co do duszy i ciała. Wzorem lat ubiegłych Caritas w całej Polsce rozprowadza skarbonki (można zabrać z zakrystii), do których nie tylko dzieci, ale i dorośli mogą składać ofiary – jałmużnę wielkopostną. Rezygnacja z drobnych przyzwyczajeń (kawa, słodycze, zakup zabawki…) może przyczynić się do złożenia ofiary na rzecz ludzi potrzebujących naszej pomocy materialnej. Zachęcamy do podjęcia tego trudu. Zebrane ofiary można będzie złożyć od Niedzieli Palmowej do Niedzieli Miłosierdzia Bożego.
  2. b) Po raz kolejny rozprowadzać będziemy świece – paschaliki (do nabycia w kancelarii lub zakrystii), które mogą być wykorzystane podczas liturgii Wielkiej Soboty, mogą być też zapalone podczas uroczystego Wielkanocnego śniadania.

* W niedziele Wielkiego Postu zapraszamy o 15.30 na nabożeństwo Gorzkich żali z kazaniem pasyjnym, które głosi ksiądz diakon Patryk Adler.

* W Wielkim Poście kawiarenka nie będzie czynna.

* Prosimy o przyniesienie starych zdjęć naszego kościoła w celu archiwizacji historycznego wystroju.

* Zachęcamy do zamawiania intencji mszalnych zarówno za osoby żyjące jak i za zamarłych. Przyjmujemy intencje mszalne do końca bieżącego roku. Prosimy, by szczególnie  intencje związane z jubileuszami i rocznicami zamawiać możliwie najwcześniej. Jest wiele wolnych intencji mszalnych w najbliższym czasie; zachęcamy do ich zamawiania.

* Uczniów szkół podstawowych – od pierwszej do siódmej klasy – zapraszamy w czwartki o godz. 17.15 na Mszę świętą szkolną z Drogą Krzyżową. Przed Mszą świętą okazja do Spowiedzi św. o 16.45. Szczególnie zapraszamy do miesięcznej Spowiedzi świętej uczniów szkół podstawowych: 7 marca – klasy czwarte i piąte, 14 marca – klasy szóste i siódme,

* Dzieci Pierwszokomunijne zapraszamy na Msze święte szkolne i spotkania w czwartki o godzinie 17.15.

* Na nabożeństwa Drogi Krzyżowej z wypominkami za zmarłych zapraszamy w piątek 1 marca o 16.30! Wypominki można składać w zakrystii bądź kancelarii.

* Spotkanie i Msza święta Apostolatu Maryjnego we wtorek 27 lutego i środę 27 marca o godz. 16.00.

* Wszystkich rodziców dzieci pierwszokomunijnych zapraszamy w środę 28 lutego o godz. 18.00 na Mszę świętą i spotkanie po niej.

* W pierwsze piątek, sobotę i czwartek miesiąca zapraszamy na nabożeństwa o godzinie 7.30.

* W piątek 1 marca w czasie Mszy świętej o godzinie 18.00 Ksiądz Biskup Andrzej Iwanecki udzieli Bierzmowania młodzieży naszej Parafii i Parafii Św. Teresy Benedykty od Krzyża. Zapraszamy do licznego uczestnictwa w tej liturgii. Rodziców, chrzestnych i wszystkich bliskich zachęcamy do wcześniejszego przyjęcia Sakramentu Pokuty i pojednania.

* Zapraszamy na adorację z modlitwą o pokój w soboty 2 i 16 marca, 6 i 20 kwietnia o 18.00.

* Młodzież młodszą i starszą (uczniów klas ósmych szkoły podstawowej, szkół średnich i całą młodzież) zapraszamy na Mszę świętą młodzieżową w  piątek 8 marca o godzinie 19.00. Msza święta młodzieżowa jest dla ambitnej młodzieży klas ósmych, pierwszych i drugich klas szkół średnich częścią przygotowania do Bierzmowania. W pozostałe piątki zapraszamy na spotkania w Domu Parafialnym o 19.00.

* Wszyscy uczniowie klas ósmych oraz pierwszych i drugich klas szkół średnich, w ramach przygotowania do przyjęcia Bierzmowania, zobowiązani do nabożnego udziału w niedzielnej i świątecznej Mszy świętej, raz w miesiącu udziału we Mszy świętej młodzieżowej (8 marca, 5 kwietnia, 10 maja, 7 czerwca), do comiesięcznego przyjęcia Sakramentu pokuty i pojednania, wzorowego uczestniczenia w katechezie szkolnej. Uczniowie pierwszych i drugich klas szkół średnich uczestniczą ponadto w cotygodniowych spotkaniach formacyjnych. Uczniowie pierwszych klas szkół średnich mają spotkania we wtorki o 19.00. Uczniowie drugich klas szkół średnich mają spotkania w poniedziałek o 18.30 i wtorek o 19.00.

* Wszystkich przygotowujących się do Bierzmowania, polecamy modlitwie całej Parafii. Niech również nasze świadectwo wiary, zachęci młodych do uznania wspólnoty Kościoła za swoją rodzinę.

* Zachęcamy do udziału w drugim spotkaniu w ramach Pierwszego Forum Młodych Diecezji Gliwickiej, w sobotę 9 marca (w godzinach 10:00-17:00) które odbędzie się w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej w Gliwicach oraz w Katedrze Gliwickiej. Tematem drugiego spotkania jest „Jedność”, a więc poznanie się i budowanie Kościoła, który jest wspólnotą bliskich sobie ludzi. W planie przewidziane są: trzy poziomy konferencji dostosowane do wieku uczestników, prace w grupach, kawiarenka i obiad oraz nabożeństwo Taize. Spotkanie przeznaczone jest dla wszystkich młodych od 13 roku życia, zarówno zaangażowanych w parafii jak i bierzmowańców czy uczestników niedzielnej Eucharystii. Zaproszeni są również dorośli chcący wspierać wiarę młodych. Zapisy u ks. Michała Brzeziny.

* Zachęcamy do zainteresowania Ekstremalną Drogą Krzyżową. W zamyśle inicjatorów w 2009 roku miała pomóc mężczyznom w rozbudzeniu męskości. Szybko jednak przekształciła się w coś więcej – w metodę i sposób na zmianę życia wielu osób: „Nie warto żyć normalnie, warto żyć ekstremalnie”. Budziła z letargu, wyrywała ze schematów. Przywracała nadzieję, inspirując do zmiany życia i rozwoju. Stała się drogą idealistów. Ekstremalna Droga Krzyżowa pomaga w zmianie, ale również sama ewoluuje. Dojrzewa. Porządkuje się. W 2019 roku przyciągnęła w Polsce i 20 innych krajach 100 tys. osób. Zrodziła się z nocnych, samotnych wędrówek i medytacji. Z przepracowania, gdy na wyprawy w góry pozostały jedynie noce. Inspiracją była postać św. Franciszka, który eksperymentował z własnym ciałem, aby znaleźć doskonałą radość. Oto już 16. edycja Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Główne hasło brzmi: „Przejdź 40 km w nocy, samotnie lub w grupie, ale w skupieniu, i stań się pięknym człowiekiem”. 40 km w nocy to tylko narzędzie. Celem jest stanie się pięknym człowiekiem. Piękny człowiek to taki, który ożywia codzienność – z prostej rzeczy potrafi wydobyć coś niesamowitego, w ludziach dostrzega ich dobro i piękno. Msza święta na rozpoczęcie Ekstremalnej Drogi Krzyżowej będzie w naszym kościele w piątek 15 marca o 20.00.

* Franciszkański Zakon Świeckich gromadzi się na Mszy świętej w sobotę 23 marca  o 7.00.

* Chorych i starszych Parafian, którzy nie mogą dotrzeć do kościoła, odwiedzimy z posługą sakramentalną w sobotę 23 marca od godz. 8.00. Prosimy zgłosić ich w zakrystii, bądź kancelarii.

* Chrztu świętego udzielamy i błogosławimy roczne dzieci w Poniedziałek Wielkanocny 1 kwietnia w czasie Mszy świętej o godzinie 14.30. Nauka przedchrzcielna dla rodziców i chrzestnych w sobotę 23 marca o godzinie 16.00.

* Zapraszamy na pielgrzymkę śladami ks. Franciszka Blachnickiego w dniach: 21 – 23 maja 2024 W programie m.in. Ludźmierz; sanktuarium MB Różańcowej, Krościenko; Centrum Oazowe, Zakopane, Krzeptówki. Szczegóły w gablocie.

* W parafii św. Marii Magdaleny w Kuźni Raciborskiej trwają zapisy na autokarową pielgrzymkę do sanktuariów Francji, która odbędzie się w dniach od 30 maja (Boże Ciało) do soboty 8 czerwca. Pielgrzymka obejmuje m. in. Lourdes, Ars, La Salette. Plan pielgrzymki jest dostępny na stronie internetowej parafii św. Marii Magdaleny w Kuźni Raciborskiej. Konieczna jest szybka decyzja; zapisy możliwie najszybciej z podaniem koniecznych danych i wpłatą 500 zł. zaliczki.

* Zachęcamy do wzięcia udziału w samolotowej pielgrzymce na Cypr w dniach: 9 – 16 lipca 2024. Koszt 4500 zł. Zapisy do 15 marca 2024 roku u ks. Marcina Soboty (lub w kancelarii parafialnej). Plan oraz szczegóły na plakacie w gablocie i na stronie internetowej Parafii.

Serdeczne Bóg zapłać za wspólną modlitwę na Eucharystii i za złożoną ofiarę. Po Mszy świętej, przed kościołem, jak zawsze w drugą niedzielę Wielkiego Postu, będzie zbiórka do puszek na pomoc dla dzieci w Afryce W przyszłą niedzielę kolekta będzie przeznaczona na rzecz Ośrodka Rehabilitacyjnego im. Św. Rafała Archanioła w Rusinowicach. Błogosławionej Niedzieli! Bożego pokoju i błogosławieństwa na każdy dzień! Zapału i wytrwałości w wielkopostnej pracy nad sobą! Szczęść Boże!

Wspieraj swoją Parafię i przekaż na jej rzecz 1% podatku!

Istnieje możliwość przekazania 1,5 % podatku na rzecz naszej Parafii.

Aby tak się stało, należy w zeznaniu podatkowym w odpowiedniej rubryce podać numer KRS 0000283966, a w rubryce „cel szczegółowy 1,5 %” podać: Parafia Św. Mikołaja Lubliniec. Serdeczne Bóg zapłać tym osobom (małżeństwom), które już to uczyniły.

* Wszystkich parafian, w tym dzieci i młodzież, zapraszamy do regularnego przyjmowania Sakramentu Pokuty i pojednania. W naszym kościele jest okazja do Spowiedzi świętej w piątki: 17.00 – 17.55, w sobotę w godz.: 16.00 – 16.55 i codziennie przed Mszą świętą.

* Zapraszamy do wspólnej adoracji Najświętszego Sakramentu w poniedziałki  o 15.00 (Franciszkański Zakon Świeckich), we wtorki od 15.00 (członkowie Róż różańcowych), w środy od 14.30 (czciciele Bożego Miłosierdzia), w czwartki od 15.00 (Rycerze Niepokalanej), w piątki o 15.00 (Rodzina Radia Maryja).

* Poza porami wspólnej modlitwy i dodatkowymi nabożeństwami, zapraszamy do indywidualnej adoracji Najświętszego Sakramentu od poniedziałku do piątku między poranną a wieczorną Mszą świętą.

* Zachęcamy do czytania prasy katolickiej.

* Polecamy książkę Krzysztofa Kanclerza pt.: Historia Parafii Św. Mikołaja w Lublińcu w latach 1922 – 1939. Do nabycia w kancelarii i w zakrystii w cenie 25 złotych.

* We wtorki zapraszamy na Nowennę do MBNP.

* W niedziele zapraszamy na nabożeństwa o 15.30.

* Po niedzielnych nieszporach / nabożeństwach zapraszamy do kawiarenki w Bibliotece w Domu Parafialnym, gdzie można napić się dobrej kawy, herbaty, zjeść domowe ciasto oraz spędzić miło czas. Składając przy tej okazji dobrowolnej wysokości ofiarę można wesprzeć organizację duszpasterstwa młodzieży i pracę Chóru Św. Cecylii. Kawiarenka nie będzie czynna w Wielkim Poście.

* Kancelaria Parafialna czynna: w poniedziałki: 8.30 – 9.30 oraz 15.00  – 16.00, środy: 8.30 – 9.30 oraz 16.00 – 17.00, czwartki: 8.30 – 9.30, piątki: 15.00 – 16.00. W poniedziałek 4 marca kancelaria nie będzie czynna. W czasie Rekolekcji Parafialnych w poniedziałek 18 marca i w środę 19 marca kancelaria będzie czynna: 8.30 – 9.15 oraz 15.00 – 15.45.

* Spisywanie protokołów przedślubnych we wtorki o godzinie 19.00 po wcześniejszym, np. telefonicznym zgłoszeniu.

* Przyjmujemy intencje mszalne do końca roku 2024. Prosimy, by szczególnie  intencje związane z jubileuszami i rocznicami zamawiać możliwie najwcześniej. Jest wiele wolnych intencji mszalnych w najbliższym czasie. Zachęcamy do ich zamawiania.

* Przy zamawianiu Mszy świętych poza obowiązującym porządkiem celebracji (śluby, pogrzeby, dodatkowe Msze święte jubileuszowe) prosimy zamawiać również organistę. Nasi organiści: Marianna Owczarz tel. 515 500 091, Dawid Gołombowski tel. 691 133 386, Jarosław Jasiura tel. 606 284 230, Błażej Babiuch tel. 722325856.

* Zapraszamy do Biblioteki Parafialnej w poniedziałek: 17.00 – 17.50 i we wtorek: 8.00 – 9.00.

* W poniedziałki w czasie urzędowania Biblioteki czynny jest charytatywny punkt informacyjny prowadzony przez Caritas Parafii. Można tam, poprzez pozostawienie informacji na kartce, zgłaszać swoje i innych potrzeby pomocy a także wszelką gotowość przyjścia z pomocą, np. przekazania używanych a dobrych sprzętów gospodarstwa domowego, mebli…

* W sprawie nauk przedślubnych dla narzeczonych prosimy o zasięganie informacji w Parafii Św. Stanisława Kostki. Termin rozpoczęcia najbliższego cyklu nauk: 26 kwietnia, 28 czerwca, 27 września 2024. W naukach obowiązkowo uczestniczą pełne pary. Plan Kursu Przedmałżeńskiego: Piątek: 18.30 Msza św. w kościele, 19.15 pierwsza konferencja, 20.00 druga konferencja (dom katechetyczny), zakończenie dnia ok. 21.00. Sobota: 10.00 trzecia konferencja, przerwa na kawę i herbatę, 11.00 czwarta konferencja (dom katechetyczny), 12.30 – 14.00 przerwa (np. na obiad), 14.00 – 16.00 warsztaty z psychologiem, przerwa, 16.15 piąta konferencja (dom katechetyczny), zakończenie dnia ok. 17.00. Niedziela: 14.30 Msza św., po Mszy św. świadectwo pary małżeńskiej, szósta konferencja (w kościele), zakończenie dnia i kursu ok. godz. 16.00. 

* Przypominamy również o weekendowej formie przygotowania do Sakramentu małżeństwa. W naszej diecezji w kilku miejscach odbywa się takie przygotowanie. Wszelkie informacje: Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Gliwickiej, Telefon: 322790367 kom: 507389948, e-mail: drodzin@kuria.gliwice.pl, strona: www.dorodzin.pl

* Katolicka Poradnia Życia Rodzinnego czynna w pierwsze poniedziałki miesiąca o godzinie 17.00. Zapraszamy narzeczonych na trzy obowiązkowe spotkania w ramach przygotowania do przyjęcia Sakramentu małżeństwa. Zapraszamy także małżonków! Kontakt telefoniczny z panią Heleną Grembecką, instruktorką poradni: 511 100 505.

* Chłopców i młodzieńców (od trzeciej klasy Szkoły Podstawowej oraz szkoły średniej) zapraszamy do wspólnoty Liturgicznej Służby Ołtarza (zgłoszenia u ks. Marcina Soboty). Chłopców, którzy chcą zostać ministrantami zapraszamy na spotkanie w sobotę o godz. 10:30 do salki w Domu Parafialnym.

* Dziewczęta od trzeciej klasy szkoły podstawowej zapraszamy do wspólnoty Dzieci Maryi. Wspólnota Dzieci Maryi zaprasza dziewczyny na spotkania w soboty o godzinie 10:00. To okazja do pogłębienia więzi z Bogiem i pobożności maryjnej, a przy tym możliwość poznania nowych osób, wspólnej zabawy i owocnego spędzania czasu. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.facebook.com/dzieci.maryi.lc oraz u siostry Zofii.

* Młodzież, która pragnie pogłębić swoją wiarę i zaangażować się bardziej w życie Parafii, zapraszamy na spotkania do Domu Parafialnego w piątki o 19.00. Zainteresowanych prosimy o kontakt z ks. Michałem Brzeziną.

* Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do zaangażowania się w grupę teatralną. Mile widziane osoby chcące grać na scenie, grające na instrumentach, bądź chcące zajmować się scenografią i nagłośnieniem. Zainteresowanych prosimy o kontakt z ks. Michałem Brzeziną.

* Małżeństwa zapraszamy do Wspólnoty Małżeństw, które pragną wspólnie pogłębić swoją relację z Bogiem. Spotkania odbywają się w drugie i czwarte środy miesiąca  o godzinie 18.00. Zainteresowanych prosimy o kontakt z ks. Krzysztofem Domorackim. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/WMMLubliniec

* Wszystkich parafian zapraszamy do śpiewania w Chórze Świętej Cecylii; próby w środy o 19.00 oraz w Chórze Stowarzyszenia Przyjaciół Lublinieckiej Fary; próby w czwartki o 19.00 w Bibliotece w Domu Parafialnym.

* Wszystkim, których bliscy zostali pogrzebani na naszym Cmentarzu Parafialnym, przypominamy o konieczności przedłużenia rezerwacji miejsca grobu po upływie 20 lat po pogrzebie. Należy rezerwację przedłużyć na kolejne 20 lat. Opłata za pojedynczy grób wynosi 900 złotych za 20 lat (45 zł na rok). Prosimy, by przez cały rok dbać o groby i o porządek na cmentarzu. Bardzo prosimy, by ograniczyć do minimum ilość śmieci pozostawianych na cmentarzu; prosimy, by śmieci zabierać do śmietników przydomowych. Przypominamy, że bez zgody administratora cmentarza, czyli Parafii, nie można umieszczać w alejkach ławek, wykonywać betonowych podestów przy grobie.

* Serdeczne Bóg zapłać za wszelkie ofiary składane na inwestycje parafialne, bieżące potrzeby i pomoc charytatywną. Jeśli ktoś chciałby skorzystać z odliczenia podatkowego, to przypominamy, że można dokonać przelewu na nasze konto parafialne z zaznaczeniem „darowizna na cele kultu religijnego”. Nasze konto: Bank BNP PARIBAS  Nr: 74 2030 0045 1110 0000 0245 7820.

Wspieraj swoją Parafię i przekaż na jej rzecz 1% podatku!

Istnieje możliwość przekazania 1,5 % podatku na rzecz naszej Parafii.

Aby tak się stało, należy w zeznaniu podatkowym w odpowiedniej rubryce podać numer KRS 0000283966, a w rubryce „cel szczegółowy 1,5 %” podać: Parafia Św. Mikołaja Lubliniec. Serdeczne Bóg zapłać tym osobom (małżeństwom), które już to uczyniły.

Zachęta Biskupa Sławomira.

Drodzy Diecezjanie, zgodnie z ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie każdy podatnik ma możliwość przekazania 1,5% swojego podatku – zamiast do budżetu państwa – na wybraną przez siebie organizację pożytku publicznego. Instytucją posiadającą status organizacji pożytku publicznego jest Caritas Diecezji Gliwickiej. Śpieszy ona z pomocą ludziom ubogim, chorym i potrzebującym poprzez struktury oraz placówki obejmujące całą diecezję. Prowadzi stacje opieki i gabinety rehabilitacyjne, ośrodki dla osób niepełnosprawnych, świetlice dla dzieci, młodzieży oraz osób w jesieni życia, kuchnie dla ubogich, dom pomocy społecznej. Caritas diecezjalna prowadzi również wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego.

Drodzy Bracia i Siostry, zwracam się do Was z gorącą prośbą o przekazanie 1,5% należnego podatku na realizowane przez Caritas naszej diecezji dzieła miłosierdzia i pomocy wobec najuboższych.                                                                                                                                                                      † Sławomir Oder Biskup Gliwicki.