Relacja z parafialnej pielgrzymki do sanktuarium św. Andrzeja Boboli
W dniach 29 i 30 czerwca 2016 r. odbyła się Parafialna Pielgrzymka do sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie. Wzięło w niej udział 50 pielgrzymów, a przewodnikiem duchowym był ks. proboszcz Konrad Mrozek.
29 czerwca na pielgrzymiej drodze znalazły się: Dębowiec, Dukla i Strachocina. W Dębowcu – polskim La Salette uczestniczyliśmy we Mszy św., po czym ojciec saletyn opowiedział nam o sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej oraz zwiedziliśmy Drogę Różańcową. W Dukli nawiedziliśmy sanktuarium św. Jana oraz Jego Pustelnię. W drodze do Strachociny zwiedziliśmy Muzeum Łemkowskie w Zyndranowej, które jest skansenem przedstawiającym zabudowę wsi łemkowskiej. Do Strachociny przybyliśmy wieczorem i po obiadokolacji urządziliśmy „pogodny wieczór” na Bobolówce – parku, w miejscu dawnego dworku rodziny Bobolów.
30 czerwca w sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie uczestniczyliśmy we Mszy św., podczas której śpiewaliśmy pieśni ku czci św. Andrzeja Boboli, których nauczyliśmy się specjalnie z okazji pielgrzymki. Po Mszy św. kustosz ks. prałat Józef Niżnik zapoznał nas z życiem św. Andrzeja oraz z historią tego miejsca. Opowiedział również o osobistych przeżyciach związanych z ukazywaniem się mu św. Andrzeja. Na Bobolówce odprawiliśmy Drogę Krzyżową. Po obiedzie wyruszyliśmy w dalszą drogę. Najpierw odwiedziliśmy Starą Wieś z pięknym późnobarokowym kościołem i klasztorem oo. jezuitów z poł. XVIII w. wraz z Muzeum Klasztornym. Po deserze w przyklasztornej kawiarence udaliśmy się do Miejsca Piastowego, gdzie znajdują się domy macierzyste Zgromadzenia Księży Michalitów i Sióstr Michalitek (od św. Michała Archanioła), które to zgromadzenia założył bł. ks. Bronisław Markiewicz. Po oprowadzeniu nas po sanktuarium i muzeum modliliśmy się przed figurą Anioła Stróża Polski. To był ostatni punkt naszej pielgrzymki, która obfitowała w wartości duchowe i patriotyczne.